Hlavní navigace

ČNB nepřekvapuje

Michal Kozub

Česká národní banka ponechala všechny své nástroje tak, jak je měla nastavené už dříve. Naplnily se předpoklady a očekávání trhu, že k velkým změnám nedojde. Proto i pro další období platí, že úrokové sazby jsou na technickém minimu, a devizové intervence nadále pokračují i ve stanoveném kurzu.

Přesto, že jde o rozhodnutí, které není ničím překvapující, tak za poslední dobu došlo v ekonomice k několika zásadním změnám. Jednak se ekonomika dostává do silnějšího růstu. K tomu se poprvé v letošním roce objevuje výraznější inflace, která doposud byla velmi blízko nuly. Dá se tedy říci, že až nyní pomalu přicházejí efekty intervencí z loňského podzimu. V neposlední řadě ale ekonomika musí počítat s tím, že Evropská centrální banka začala používat záporné úrokové sazby.

Přestože nejsme součástí eurozóny, tak kurz eura je pro české sub-dodavatele důležitý. Tyto informace ale nejsou žádným šokem, na který by musela ekonomika aktuálně reagovat.Proto i v následujících měsících uvidíme konzistentní rozhodnutí. Tedy pokračování intervencí i minimální úrokové sazby. Pro ČNB bude nyní aktuální vývoj inflace v tuzemské ekonomice a oživování růstu. Jakmile se ekonomika rozjede naplno, tak ČNB tyto podpůrné nástroje stáhne. To je ale otázka roku 2015.

Našli jste v článku chybu?