Hlavní navigace

ČNB nepřekvapuje

26. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká národní banka ponechala všechny své nástroje tak, jak je měla nastavené už dříve. Naplnily se předpoklady a očekávání trhu, že k velkým změnám nedojde. Proto i pro další období platí, že úrokové sazby jsou na technickém minimu, a devizové intervence nadále pokračují i ve stanoveném kurzu.

Přesto, že jde o rozhodnutí, které není ničím překvapující, tak za poslední dobu došlo v ekonomice k několika zásadním změnám. Jednak se ekonomika dostává do silnějšího růstu. K tomu se poprvé v letošním roce objevuje výraznější inflace, která doposud byla velmi blízko nuly. Dá se tedy říci, že až nyní pomalu přicházejí efekty intervencí z loňského podzimu. V neposlední řadě ale ekonomika musí počítat s tím, že Evropská centrální banka začala používat záporné úrokové sazby.

Přestože nejsme součástí eurozóny, tak kurz eura je pro české sub-dodavatele důležitý. Tyto informace ale nejsou žádným šokem, na který by musela ekonomika aktuálně reagovat.Proto i v následujících měsících uvidíme konzistentní rozhodnutí. Tedy pokračování intervencí i minimální úrokové sazby. Pro ČNB bude nyní aktuální vývoj inflace v tuzemské ekonomice a oživování růstu. Jakmile se ekonomika rozjede naplno, tak ČNB tyto podpůrné nástroje stáhne. To je ale otázka roku 2015.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).