Já tahle technická rizika obcházím takto.
Veškeré prostředky nad 10 tisíc Kč převádím na jiný účet, kde je i lepší úroková sazba.
Veškeré převody tam i zpět jsou zdarma. Jména bank uvádět nebudu, asi víte, kdo na trhu má transakce zdarma.
K druhému účtu se dostanu pouze přes internet a kdykoli z něj můžu zdarma převést prostředky na běžný účet.
Na kartě (rozuměj: běžném účtu) mívám minimum nutné k měsíčnímu pokrytí nákladů na stravu, dopravu atd... čili pár tisíc.
V případě krádeže celé peněženky můžu tedy přijít o pár tisíc. Víc by mě v tomto případě mrzela ztráta dokladů.
Já tedy nechápu, který člověk by nechával velkou částku na běžném účtě většinou s mizerným úročením, tudíž nemá cenu řešit bezpečnost platebních karet.
Spíš se má řešit zabezpečení plateb po internetu.
panáček asi netuší, že obchodník na debetní kartu klidně provede i nekrytou transakci (nikoli nezbytně úmyslně - stačí disproporce v čase) - tím se dostanete do nepovoleného minusu a ještě zaplatíte mastný sankční úrok
Můžete to nějak upřesnit? Prakticky veškeré transakce se ověřují online, dostat se do debetu je při běžném používání velmi nepravděpodobné (nepočítám situace kdy např. se vybere účet do nuly a následně naúčtuje poplatek, nebo se nakoupí v zahraničí, ale vlivem změny kurzu je cena vyšší než při autorizaci karty a podobně).
Konkrétně třeba FIO se aktualizuje dávkově (4 krát denně) z důvodu, že karty nejsou jejich, ale ČSOB, takže stačí peníze vybrat a pak ještě vybrat z karty.
No tak zaprvé zloděj s tou kartou asi nebude nakládat běžným způsobem, tento argument je irelevantní.
A za druhé - každý obchodník má ve smlouvě s bankou limit, nad který musí transakci (na embosované klartě) autorizovat, autorizace transakcí na nižší částku je jeho libovůle. Že se u nás autorizuje všechno neznamená, že to tak dělají i jinde ve světě. Já například platil v USA či v Indii částky řádově desetitisíců korun, jen kartu projeli žehličkou a nikdo nic neautorizoval.
Jenže to mluvíte o zastaralém a ustupujícím způsobu placení. V Čechách je poměr embosovaných karet vůči těm ryze elektronickém tak velmi malý a kupodivu je také mnohem víc obchodních míst vybavených terminálem a ne jen imprinterem. Takže srovnávání USA a ČR je v tomhle srovnáváním nesrovnatelného.
Já nesrovnávám. Před časem se stalo kolegovi, že mu volali z karetního centra, že mají podezřelou transakci z USA, když asi hodinu před tím on platil kartou v Čechách. Prostě někdo kartu zkopíroval a data poslal spolupachateli v USA, ten si vyrobil duplikát a zkoušel ji použít. To, že někdo nevytáhne paty z rodné vesnice ještě neznamená, že tak nebude činit jeho ukradená či zduplikovaná karta.
Na to nemusíte jezdit ani do Ameriky. Stalo se kolegovi, že zachytili podezřelou transakci v Praze, přičemž on tam jezdí tak 3x do roka a bydlí 100 km od ní. Nešlo o zcizenou kartu, ale občanku a číslo účtu. Zlodej napodobil podpis a pokusil se vybrat hotovost na přepážce České spořitelny. Naštěstí nepochodil.
Ja jsem byl pred par lety v JARu volaji najedniu z ebanky ze mam podezrele transakce na karte v africe a ja s ledovym klidem rikam "ja vim, kupuju nejake diamanty :)"
Pointa byla v tom ze pro pripad nejake nemoci jsem mel kartu s limitem 250 tisic pro dva pripady. zraneni a hospitalizace a nakup letenky prvni tridou zpet v pripade ze by se v cr neco zvrto (mam technologickou firmu) no a protoze ostatnim karty selhavaly (ja mel ucet ne v ceskosanu ale v nemecke bance takze mou kartu to bralo)
Kazdopadne rychlost s jakou volali (uz pri druhe transakci z asi 5ti) byla opravdu zarazejici.
Druhe story bylo kdyz jsem bloudil v belgii tak jsem vzdy zevloval po pumpe a hledal nejakou mapu tak abych nevypadal za hnupa tak jsem si vzdy koupil kolu a nejakou tycinku a mezitim okupoval mistni mapy. vysledek cca 14 transakci behem 6 hodin v 4 statech a volali ze jsou tam podezrele transakce
To je sice nepříjemné, ale poměrně málo rizikové co se týče finančních ztrát.
Člověk by si měl vybírat, u koho nakoupí a zaplatí kartou, který netový obchodník může mít jeho důvěru. Jo, není to samospasitelné a na 100%, ale když na to přijde, může tenhle výběr následně poskytnout dobré vodítko pro nalezení pachatele.
Kdepak. To bychom stáli s hodně dlouhých frontách:o)) Obchodníci jsou často v tzv. semi-on-line režimu. tj. terminály jsou nastaveny (centrálně a ne podle vůle obchodníka) nastaveny na určitý limit, do jehož výše kontrolují pouze platnost karty a případně také to, jestli je nebo není na stoplistu. Zůstatek kontrolován není a tak se může stát, že zaplatíte na několika místech těsně po sobě, ale v systému se to projeví až za několik desítek minut nebo výjimečně i hodin.
To je ale hnus fialovej ten nepovolený mínus.
Já nemám na kartě povoleno jít do mínusu, ale ten trik s transakcemi na více místech rychle po sobě, je opravdu nebezpečný.
Mezi námi, kolikrát se vám to už stalo? Do téhle situace se nejčastěji dostávají lidé, kteří jedou na doraz a častokrát i spoléhají na to, že se jim nějak takhle podaří si "půjčit" pár stovek do příští výplaty. Je docela legrace, že sem tam se to stane právě těm opatrnkům, co nechtějí nechávat moc peněz na běžném účtu, protože na tom ING kontu jim to přece "vydělá". Ale tam jde spíš maximálně o desetikoruny, ovšem už jen spojení "sankční úrok" těmhle spořílkům nahání husí kůži.
Fakticky je tato debata podobná jako debata o výhodnosti hypotéky s možností předčasného splacení kdykoliv. Skoro všichni to považují za super výhodu, ale využije to ve skutečnosti méně než 5% všech hypotečních dlužníků.
Takže i já nepovolený debet zrovna neoceňuju, ale za 15 let co mám vedené účty u bank jsem se do něho dostal všeho všudy asi 5x a z toho díky pozdnějšímu zaúčtování transakcí platební kartou možná 2x a to protože kdysi šly platby embosovanou kartou z Polska i 3 týdny.
Proč jezdit do Curichu za žehličkou? Platba kartou na onlinovém terminálu v knihkupectví v Praze na Václaváku v prosinci mi byla odečtena z účtu v červenci. Můžu doložit příslušným výpisem.