Ještě čistší bude zničení dat velmi silným magnetickým polem - jak ale otestovat, že jsou data skutečně zničena a nějaký terminál je nepřečte?
Velice jednoduchý test se nabízí u karet bank, které mají některé bankomaty zavřené za dveřmi, které lze otevřít protažením karty ve čtečce hned vedle dveří.
Pokud se dveře neotevřou, je proužek dostatečně zničen.
Bohužel to zároveň znemožňuje přístup k takto umístěným bankomatům v neobviklých hodinách, jako třeba v noci.
Na druhou stranu není o co stát - riziko takovéhoto použití karty (k otevření dveří) je velmi vysoké. Oproti kopírovacím zařízením přímo na bankomatu je instalace na dveře mnohem méně nápadná a také technicky mnohem jednodušší.
Fascinuje mě to, že např. Česká spořitelna zavedla ten zelený plast s hologramem na vstupní otvor u svých bankomatů a prohlašuje to za skvělé zabezpečení omezující kopírování karet.
Přitom člověk musí použít platební kartu už pro vstup do budovy/místosti s bankomatem, ale u dveří žádný hologramový zelený plast není.
Jak známo, zabezpečení je jen tak silné, jak silné je zabezpečení nejslabšího článku - takže v tomto případě nemá zelený plast vůbec žádný efekt!
Co je vůbec neuvěřitelné je to, že takto za dveřmi schované bankomaty jsou například ve vstupních halách poboček České spořitelny, kde se zamykají vstupní dveře automaticky v době polední pauzy, takže pro vstup k bankomatu musíte použít kartu i ve dne v těchto hodinách, nejen tedy v noci.
Musím vás vyvést z omylu.
Čtečky platebních karet na vstupních dveřích nenačítají nic jiného než první stopu na magnetickém proužku, takže ideálním způsobem by bylo zničení všech ostatních dat na proužku krom této první stopy. Obrazně řečeno, k otevření dveří ale také k otevření vstupu pro karty do bankomatu není třeba z celého dlouhého záznamu na magnetickém proužku potřeba nic jiného než „první písmenko“. Ovšem při kompletním zničení záznamu na proužku by se karta ani do bankomatu nedala vstrčit, stejně jako tam nejde vstrčit karta druhou stranou nebo vzhůru nohama.
Samozřejmě by to pro případné „lupiče“ mohla být cesta, ale zatím se ještě podobný případ nikde nezaznamenal, možná proto že ta instalace na takovém místě nesplňuje vzhledem k rychlosti protahování karty čtečkou podmínky pro „korektní“ okopírování dat na proužku.
Vámi kritizovaný „zelený plast“ není nainstalován jen v ČS, ale už na drtivé většině bankomatů a např. KB ještě před tím zavedla nastavení podavače karet s trhavým pohybem, který také znemožňuje snadné okopírování dat na proužku.
A je fakt velice zajímavé, že věci pro někoho fascinující, když tomu nerozumí, jsou pro druhé zcela obv y klé, když ví o čem mluví.
Díky za detailnější přiblížení problematiky - to, že čtečka u vstupních dveří čte jen první stopu a ne všechno z magnetického proužku jsem opravdu nevěděl.
Nějak nechápu, proč by bankomat měl odmítat kartu s nečitelným magnetickým proužkem, pokud pro transakce používá čip - orientaci vložení karty jde přece zjistit/ověřit i bez pokusu o čtení magnetického proužku.
To že zatím nebyl zaznamenán případ kopírování karet už u vstupních dveří prostě negaranguje to, že se to nemůže stát.
Rychlost protahování karty ve čtečce u dveří nemůže být výrazně odlišná od rychlosti, jakou kartu protahuje pokladní v platebním terminálu.
Proto, podle mě, nelze tvrdit, že čtečka u dveří není schopna načíst veškeré informace z magnetického proužku.
Budu rád když mě přesvědčíte o opaku nějakým opravdu podloženým argumentem a ne jen přesvědčením, že to technicky nejde a že se to ještě nestalo.
Kdybych tvrdil, že to není možné, to bych vědomě lhal. Jen tvrdím, že to není vhodné místo. Přečtení dat a jejich kopírování nejsou dvě totožné operace.
Ani já sám nevím, proč to už někdo nevyzkoušel, ale myslím, že v tom opravdu bude nějaký háček, který "efektivnímu" využití brání, protože nevěřím že byste byl první, koho to napadlo :o)
A ten bankomat neodmítne kartu s nečitelným proužkem. On ji jednoduše ani nevpustí dovnitř.
Vhodné to snad není jen pro to, že se v blízkosti nezadává pin.
Přečteních veškerých dat z magnetického proužku samozřejmě umožní následné vytvoření duplikátu karty (samozřejmě bez čipu, který není u některých terminálů potřeba) - lupič přece nebude vyrábět kopie hned u bankomatu - jen zaznamená data z proužku a kopie si vytvoří z těch dat až třeba doma.
A ten bankomat neodmítne kartu s nečitelným proužkem. On ji jednoduše ani nevpustí dovnitř.
Tak to je vážně dobré, proužek nepotřebuje, když má čip, přesto ho vyžaduje.
A kdyby se teda smazalo z proužku vše ostatní kromě zmiňované první stopy, bankomat by kartu vpustil dovnitř nebo ne?
Nu coz, tak si zasadne otviram jinou kartou nez ze ktere budu vybirat....
U dveri obvykle nezadavam PIN, takze stejne by jeste musela byt kamerka u bankomatu.
Kamerka na pin by samozřejmě nutná byla, já jen zmiňoval to, že slavný zelený plast toho moc nepořeší, pokud je možné kopírovat kartu hned u dveří. Lupič má prostě o starost míň - místo aby musel instalovat čtečku a kameru k bankomatu, stačí mu kamera blízko bankomatu a čtečka u dveří, kterou stejně nikdo moc nezkoumá a svým technickým provedením je mnohem snazší ji nahradit kopírovacím zařízením než malá šterbinka v nedobitném bankomatu.
Použít jinou kartu na dveře je samozřejmě řešení, ale kolik lidí si asi takto otvírá dveře.
Možná by se opravdu uplatil ten "vynález", který v seriálu Hospoda prezentoval ten zneuznaný vynálezce v podání Ladislava Gerendáše - říkal tomu kryptovice :o)))