Existují dvě možnosti, jak kartu s proužkem zabezpečit. Jednu může udělat každý, druhou by mohly udělat banky, kdyby se jim ovšem chtělo.
1) Na podpisový proužek napište tiskacím písemem - KARTA UKRADENA, NEPLATNÁ - to se smí, pak proužek nemusíte ani ničit, a málokdo platbu takovou kartou přijme.
2) Nejjednodušším způsobem je "zamykání" karty pomocí SMSky mobilem, případně sekundární autorizace konkrétní výše úhrady. Nechápu proč to naše peněžovny už dávno nedělají, karta by tak byla v podstatě trvale blokovaná, a "odemkla" by se jen na požádání vždy pro jednu platbu.
ad 1) To byste se divil, jak je takovy napis ukraden obchodnikum v zahranici. A naopak, mnoho lidi ma na podpisovem prouzku sprostou anglickou frazi, ale u nas tomu 99 % pokladnich nerozumi.
ad 2) Z pohledu vetsiny klientu je to pracne, nehlede na to, ze SMS musi nekdo zaplatit.
celý článek je takový blábol, že jsem neměl sílu ho dočíst do konce!!!!
Platí totiž to co je v článku uvedeno. Škodu platí strana, který není vybavena chipovou technologií. Pokud mi tedy ukradou chipovou kartu a nebudou k ní znát PIN ( 80% podvodů je výběr hotovosti na PIN u kradených karet), tak ji mohou zneužít pouze u magstripových terminálů případně na webu (pokud mám povelené tyto platby - a zde si člověk objednává zboží na nějakou adresu a jméno - který hlupák to udělá s kradenou kartou?) a to znamená, že pokud nejsem u banky, která má totálně neschopné oddělení chargebacků, tak dostanu peníze zpět!!!!
A nemusím si znehodnocovat svou kartu!!!!!!!!!!!! Jak jednoduché a autor článku přitom měl tuto informaci k dispozici, jen byl línej přemýšlet. Jediné co lze tedy poradit je nikam si nepsat PIN!!!! Šifrování do diáře a telefonu nezabírá, jsou stovky případů, kdy to zloději vyhmátnou za pár minut - jsou to totiž profíci, kteří se tim živí :o))))
ad a) to je možné, ale takovou kartu lze použít pak jen v automatu. Obchodník by nejspíš takovou kartu odmítl. Pak záleží na podmínkách banky, některé chtějí kartu podepsat při převzetí (jak by se na to asi tvářili ?), někde si zase kartu podepisuje klient sám a v případě ztráty pak je těžké prokázat, jaký podpis na kartě byl.
ad b) tady to bohužel postrádá základní smysl karty - tedy platby zdarma. Odemčení i zamčení něco stojí (cena SMSky + poplatek bance), nemluvě o časovém zdržení a opravnu user-unfriendly chování takové karty. Beru, že třeba na dovolené, kde mám zaplaceno all inclusive a kartu mám jen "do foroty" to má význam, ale pro běžné používání to nevidím jako dobrý nápad.
Zatím je výhodnější upřednostňovat Maestro před Visou, i když dle zkušenností na Internetu v některých státech vezmou i Maestro bez PINu (údajně Slovensko, Španělsko, Francie
Muj americky znamy podlehl nejakemu retezovemu mailovemu hoaxu a napsal si do podpisoveho prouzku '---***---SEE ID---***---' protoze uveril ze kdyz to udela budou pokladni pri platbe chtit videt doklad totoznosti (kde je i podpisovy vzor).
V CR mu to pokladni ignoruji a prijmou transakci i kdyz tam namaluje kosoctverec.
To, že se většina lidí podepsuje na kartu stejně jako v ostatních případech /tedy i na průkazech totožnosti/ neznamená, že na dokladu totožnosti máte podpisový vzor ke kartě. Naopak je doporučováno, aby podpis na kartě byl odlišný od "normálního" podpisu používaném všude jine. Jedno jestli v USA nebo v ČR.
Na dokladu totožnosti je popisový vzor? To snad ne... Spíš kontrolují, jestli jméno na dokladu souhlasí se jménem na kartě, ne? Za víc jak 10 let používání karet se mně stalo 2x, že se jim někde nezdál můj podpis a chtěli doklad totožnosti, a to je obvykle můj podpis u pokladny na hony vzdálen tomu na kartě :-/.
V zahraničí po mně běžně žádali ID při placení kartou. Je jen otázka, jestli se tato praxe může uchytit i u nás (a kdy), když mnohdy pokladní nekontrolují ani ten podpis.