Hlavní navigace

Čínský HDP v souladu s plánem

19. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Silný růst zářijových maloobchodních tržeb potvrzuje sílící roli domácí poptávky ve struktuře růstu čínské ekonomiky.

Globální ekonomický kalendář je dnes z pohledu finančních trhů spíše nezajímavý. Pozornost může vzbudit snad jedině Béžová kniha Fedu. Trhy primárně čekají na zítřejší zasedání ECB. Z regionu se dočkáme slabších polských dat z průmyslu a maloobchodu, ukončeno by mělo být dlouhé období deflace spotřebitelských cen.

Béžová kniha ohodnotí situaci v USA

Dnešní globální ekonomický kalendář nepřináší žádná zásadní data, která by kurz eura vůči dolaru významnějším způsobem ovlivnila. Za eurozónu se dočkáme pouze srpnové stavební výroby, odpoledne pak z USA zářijových statistik o počtu nově zahájených staveb a vydaných stavebních povolení. Zajímavější budou až naše večerní hodiny, kdy bude v USA publikována Béžová kniha Fedu. Američtí centrální bankéři v ní ohodnotí aktuální ekonomický vývoj v jednotlivých distriktech Fedu. Bude se tak jednat o další střípek do mozaiky toho, zda centrální bankéři v USA ještě letos přistoupí ke zvýšení sazeb. My i trh s tímto krokem počítáme na prosincovém zasedání FOMC, tedy až po amerických prezidentských volbách.

Americká inflace povyskočila a podpořila tak dolar

Akcelerace inflačního vývoje v USA podpořila americkou měnu. Vůči euru si tak dolar včera polepšil z ranních kotací u 1,102 USD/EUR k 1,098 USD/EUR na přelomu evropské a americké seance. Meziroční dynamika spotřebitelských cen zrychlila ze srpnových 1,1 % na zářijových 1,5 % a dostala se tak na nejvyšší hodnotu za poslední dva roky. A i když v jádrové složce inflace za očekáváním spíše zaostala, čísla jsou konzistentní s očekáváním vyšších dolarových sazeb na prosincovém zasedání FOMC. Trh kalkuluje s pravděpodobností zvýšení sazeb do konce roku ve výši 63 %.

Čínský HDP v souladu s plánem

Dnes v noci zveřejněný růst čínské ekonomiky za Q3 16 o 6,7 % y/y skončil v naprostém souladu s tržním očekáváním. Silný růst zářijových maloobchodních tržeb o 10,7 % potvrzuje sílící roli domácí poptávky ve struktuře růstu čínské ekonomiky. Mírné zrychlení meziroční dynamiky zaznamenaly i investice (ze srpnových 8,1 % na zářijových 8,8 %). Určitým zklamáním je výsledek zářijové průmyslové výroby, která nenaplnila tržní očekávání. Důvodem jsou zejména o něco slabší čínské exporty.

skoleni_29_6

Polská deflace ve výrobních cenách je minulostí

Dnešní regionální kalendář se týká v podstatě pouze Polska. U dat z reálné ekonomiky očekáváme za září zpomalení meziročních růstových temp. A platí to jak pro maloobchodní tržby, tak i pro průmyslovou výrobu. Zlepšení průmyslového PMI je ale předzvěstí, že další měsíce by měly být pro polský průmysl příznivé. Koneckonců od října je otevřena nová továrna Volkswagen, jejíž produkce se na celkovém průmyslovém výstupu pozitivně podepíše. Po 46 měsících nepřetržitého poklesu polských cen průmyslových výrobců by měl být za září vykázán meziroční růst o 0,2 % y/y. Za tím stála zejména meziročně vyšší cena ropných produktů.

Roční korunový forward u úrovně 26,70CZK/EUR

Na středoevropských devizových trzích včera panoval naprosto klidný kurzový vývoj. Kurz české měny zůstává přilepen k úrovni kurzového závazku, na forwardovém trhu koruny proti euru na roční maturitě nepatrně posílila zhruba o haléř těsně pod 26,72 CZK/EUR. Bez pohybu byl včera i maďarský forint či polský zlotý. Ten nijak nereagoval na zářijová data z místního trhu práce – zatímco zaměstnanost překonala tržní konsensus, mzdová dynamika za očekáváním zaostala.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).