Hlavní navigace

Čína měnově neválčí

20. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Obchodování v průběhu tohoto týdne již bylo na měnovém páru USD/CNY výrazně klidnější, když kurz v podstatě stagnoval.

Událostí minulého týdne na globálních finančních trzích bylo uvolnění vazby čínské měny na americkou a následné oslabení čínského renminbi ve dvou vlnách celkově o více než tři procenta. Obchodování v průběhu tohoto týdne již bylo na měnovém páru USD/CNY výrazně klidnější, když kurz v podstatě stagnoval.

První komentáře označovaly tento krok ze strany Číny jako první výstřel nacházející měnové války, kdy chce Čína jako významný exportér získat „neoprávněnou“ cenovou výhodu na úkor svých konkurentů. Páteční zveřejnění reportu Mezinárodního měnového fondu k Číně ale nabídlo další vysvětlení – snahu Číny posunout svou měnu mezi koš měn, které tvoří SDR, tzv. zvláštní práva čerpání, umělou měnu MMF.

Dalším vysvětlením pak je možná preventivní akce ze strany Číny před očekávaným zahájením trendu zvyšujících se dolarových sazeb a následně možného posílení dolaru na světových trzích. Pokud by totiž čínská měna zůstala na dolar pevně navázaná, mohlo by to vést k jejímu posílení relativně vůči konkurenčním asijským měnám.

zmeny_v_mzdove_uctarne20

V neposlední řadě je třeba uvést, že oslabení není nijak dramatické. Naše odhady ukazují, že teprve oslabení renminbi o deset procent proti váženému koši měn obchodních partnerů Číny by v prvním roce zvedlo čínský HDP o půl procenta.

Každopádně je ale krok centrálních autorit důkazem, že čínská ekonomika zpomaluje rychleji, než čínští představitelé očekávali, a že jim vývoj dělá vrásky na čele. S tím ovšem rostou obavy i investorů na finančních trzích a zvyšuje se poptávka po bezpečných aktivech.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).