Hlavní navigace

Chystá se plán na pomoc jihoevropským zemím?

4. 9. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vše důležité se odehrává tento týden v Evropě. Tamní politici neustále vyjednávají před čtvrtečním zasedáním ECB a snaží se tak na poslední chvíli připravit plán na pomoc ohroženým jihoevropským zemím.

Americké trhy včera zůstaly zavřené, protože za oceánem slavili svátek práce. Asijské obchodování probíhalo bez výrazné volatility, nicméně všechny hlavní indexy zakončily obchodní seanci v mírných záporných hodnotách.

Jedinou významnější zprávu včera vydala investiční banka Goldman Sachs, která snížila výhled zisků čínských firem pro letošní rok.

EU

Tak například dnes se setká ve 12:30 prezident EU Van Rompuy  s německou kancléřkou Merkelovou či ve 13:00 italský premiér Monti s francouzským prezidentem Hollandem.

Včera se k aktuální situaci vyjadřovala Angela Merkelová i německý ministr financí Schaueble. Merkelová na slavnostech piva v Abensbergu řekla, že Německo musí být solidární, ale reformy v inkriminovaných zemích musí pokračovat. Německý ministr financí Schaeuble se snažil mírnit očekávání investorů před čtvrtečním zasedáním ECB varováním, že trhy by neměly mít přílišné očekávání od následujícího zasedání. Dále pak řekl, že si je velmi jistý, že německý ústavní soud potvrdí legálnost záchranného fondu ESM. Asi nejdůležitějším oznámením z jeho úst bylo, že dluhy nesmí být financovány monetární politikou, což nadále staví Německo do pozice černé ovce eurozóny.

Německý index DAX krátce po začátku obchodování klesá o 0,3%.

Včera ratingová agentura Moody´s snížila výhled ratingu Evropské unie ze stabilního na negativní. Tato změna jen odráží horší vývoj ekonomiky v hlavních zemích.

skoleni_13_10

Německá aerolinka Lufthansa čelí dalšímu dni stávek palubního personálu. Dnes bude stávka probíhat na letištích ve Frankfurtu, Mnichově a Berlíně a bude trvat 8 hodin.

DNES OČEKÁVÁME:

Důležitá dnešní makrodata přijdou pouze z USA, a to ve 14:58 nový ukazatel Markit PMI, dále pak v 16:00 jeden z nejdůležitějších ukazatelů ISM manufaturing.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).