Hlavní navigace

Chystá FED navýšit program kvantitativního uvolňování?

11. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnes začíná pravidelné zasedání měnového výboru americké centrální banky, které by mělo být zakončeno zítra tiskovou konferencí Bena Bernankeho.

Debata o americkém fiskálním útesu pokračuje jen velmi pozvolna a zdá se být čím dál méně pravděpodobné, že k dohodě dojde do konce roku. Nicméně trhy si z toho nedělají velkou hlavu a úspěšnou dohodu mají z velké části započítanou.

Dnes začíná pravidelné zasedání měnového výboru americké centrální banky, které by mělo být zakončeno zítra tiskovou konferencí Bena Bernankeho. Hlavní debata by se měla týkat letos končící operace Twist. Většina analytiků očekává, že Fed navýší program kvantitativního uvolňování 3 o částku, kterou investuje v rámci Twistu. Tedy místo směny 45 mld USD měsíčně dlouhých dluhopisů za krátké by se mělo o 45 mld. USD navýšit QE3. Zdánlivě nevinná směna má poměrně velké důsledky. Twist totiž nepřidává do ekonomiky peníze, zatímco QE3 ano. To by mohlo být velkou podporou pro akciové trhy v příštím roce spolu s nízkými hypotečními sazbami a rostoucími cenami nemovitostí, které umožňují majitelům refinancovat své hypotéky za výhodnějších podmínek.

skoleni_13_10

Čína dnes zveřejnila objem nových půjček, které banky poskytly ekonomice. Skutečné číslo mírně zaostalo za odhady a negativní reakce následovala zejména na developerech, kteří jsou obvykle největšími příjemci úvěrů.

Dnes v 13:00 by měl být ukončen buyback řeckého dluhu, čímž by se měl snížit celkový řecký dluh o 20 mld EUR. Pravděpodobně kvůli výsledku buybacku byla dnes svolána mimořádná telekonference ministrů financí eurozóny.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).