Když už počítáte ceny dovolené bez stravy, jistě by se hodilo uvést ceny jídla v restauracích. Ne každý chce o dovolené vyvářet. Letos z kraje června jsme platili za jídlo v běžné restauraci cca 60 – 70 kn, pizza vyjde na 30 – 40 kn, lahev nealko, půllitr piva, nebo sklenka běžného vína 10 – 15 kn, lepší večeře pro dva v dobré restauraci včetně lahve kvalitního vína cca 350 – 450 kn.
Obdobně v září cestuji pravidelně…a přiznám se…jsem paštikář, tedy většinu jídla si na týden vezu sebou. Na místě kupuji jen základní potraviny, zeleninu ap.. Tím se dostávám na přijatelné náklady na dovolenou. Restaurace by asi zvýšila komfort pobytu, ale jezdím tam kvůli moři a jsem z těch, pro které jsou náklady podstatné. Na rozdíl od autora článku objíždím Slovinskou dálnici a v Chorvatsku se rovněž vyhýbám dálnici…jedu po „staré cestě“, takže i náklady na cestu mám nižší i když cesta je o něco časově delší..
Neocenil. Je to totiž o samostatnosti a schopnosti se domluvit, naplánovat, zajistit. Ale hlavní překážka je, že to neletí z Prahy :)) Lidi, co jsou zvyklí jezdit k moři do chorvatska, do tohodle nikdy nepudou, lidi, kteří jsou tohodle schopní, už o těchto možnostech dávno věděj a rady nepotřebujou.
Proč sem píší nafoukaní kreténi, kteří se chlubí něčím, kde pravděpodobně ani nebyli a ostatní považují za méněcenné, že neabsolvují jejich exotické zájezdy v ceně cesty z Prahy do Berouna.
Ano existují náhodné lety za pár korun ale to by člověk musel být bez zaměstnání a sedět u netu a číhat na příležitost. U plánované dovolené nemožné. Už ale nenapíší, že třeba na přestupním letišti stráví až 24h čekáním na další přípoj, což se třeba s dětmi nedá.
Takže si užívejte u google map a nemachrujte nad lidmi, kteří si chtějí užít běžnou dovolenou bez zbytečných nákladů navíc
Komplexní článek se dá napsat dost těžko. Na takové ceny se dá dostat jen v nějaké akci a s předstihem. Tedy sledovat weby či FaceBook stránky s akčními letenkami, akce lowcost dopravců apod.
Můžu popsat moji zkušenost. Letos jsem byl s RainAir v Paříti z Bratislavy, letenka za 40 euro (parkoval jsem tam na sídlišti, na letiště MHD) a v Bulharsku – Burgas z Budapešti, letenka za cca 2200,– (vzhledem k časnému odletu jsem parkoval na letišti – 1000 Kč). Bulharsko i s malými dětmi…
Ubytování jsem rezervoval přes hostels.com (Paříž) a booking.com (Bulharsko).
Obojí bez větších problémů, zvládne i člověk se základní znalostí angličtiny.
Zřídil jsem si kvůli tomu již před časem účet a kartu u mBank a PayPal. Sice horší kurzy ale nadstandardní možnosti nastavení transakčních limitů a oddělení od běžného účtu…
Ještě doplním jeden odkaz:
http://www.flylowcostairlines.org/nizkonakladove-letecke-spolecnosti/prehled-zemi.html
Zvolíte zemi a vidíte kdo do ní létá. Pak již „jen“ projít jednotlivé společnosti a vybrat výhodnou nabídku ;-).
Hmm, také zajímavé…ale není to Chrovatsko :) … Ale to pochopí jen Chorvatskomilec … jezdíme tam ve 4 a náklady na cestu máme 5000,– Kč … a hlavně, v případě státního převratu, se pěšky zrychleným přesunem za pár dnů můžeme vrátit zpět do ČR … moře bychom asi nepřeplavali :) … Ale to je jen taková úchylná poznámka pramenící z toho, že se člověk moc dívá na telku a z toho, že cestuji jen tam, odkud se mohu pěšky vrátit.. Předpokládám,že to Maroko si člověk musí zabookovat hodně dlouho dopředu…do Chorvatska si třeba teď, večer, či zítra ráno řeknu jedu…a skutečně jedu :) … tedy já pofrčím cca za týden …
Já to uvedl jako příklad. Ještě jsem tam nebyl a zajímá mě to. Mám to dva a půl měsíce dopředu. Taky jsem si našel něco na příští rok na jarní prázdniny, ale tam jsem limitovanej přesnýma termínama. Letos v květnu jsme se byli, mimojiné, podívat ve dvou do španělska – pyreneje + koupání v taragoně. Letenky mě stály přibližně 1600 (pro dva zpáteční), bylo to s přestupama v itálii (stihl jsem prohlídku města u letiště) a na zpáteční cestě v německu a kupodivu jsem letěl i z Prahy, dneska to už ale absolvovat nejde, protože je zrušená ta linka z německa do prahy, která byla levná a navazovala.
Jinak na internetu je toho spousta, kdo chce, ten si to najde. Jeden člověk, který dobře vystihl akci na letenky, byl asi za 7500,– v austrálii. Do karibiku se dá dostat charterem za 4800,– a mohl bych takhle pokračovat donekonečna.
Terminály označené jako card jsou běžně doplněny seznamem log karetních společností. Od chvíle kdy jsem jejich existenci zaznamenal poprvé v nich běžně platím klasickým embosovaným Mastercardem. A stihnu přitom klidně předjet několik aut co přijely přede mnou ke klasickému terminálu za hotové. Rychlé a bez problémů funkční. Jen nechápu jak je možné, že nepoužívají žádnou autorizaci.
No ja nic takoveho skutecne v zadne dokumentaci nemam. To je snad spis vec mezi obchodnikem, jeho zpracovatelem karet a karetnima asociacema, ne?
Ono je ale spis zajimave ze nechceji ani PIN ani podpis, pricemz u chipu je jedno zda je to online ci offline transakce, ale bez pinu to nejde.
Takze to zrejme berou hromadne pres mag prouzky a na podpis proste dlabou. Ale to jim donekonecna nepujde…
Je to nejspis tim, jak maji postavene smlouvy, ale predpokladam, ze vychazeji z toho, ze castky jsou relativne male, transakce se overuji online, takze s kradenou kartou tam nezaplatite. A pro tech nekolik pripadu, kdy jeste pripadne ztracena karta neni nahlasena ci dojde k jinemu zneuziti karty, bude smlouva postavena tak, ze to jde na vrub provozovatele mytneho systemu, a proto nemusi overovat identitu.
Me pro zmenu prekvapilo, kdyz jsem ve Francii nakupoval v supermarketu za necelych 30 Euro a po protazeni platebnim terminalem rovnou vyjel ucet. Nebyl potreba PIN ani podpis (mam Maestro a vsude jinde to chce PIN).
Jestli je to online to je taky otazka, u tech samoobsluznych automatu uz vicero lidi psalo, ze to kartu vyplivne tak rychle, ze si mysleli ze ji to vyplivlo kvuli spatnemu vlozeni a ono pritom uz bylo zaplaceno.
Spise jde o to, ze MG prouzky by mely casem mizet z karet zcela, takze pak to budou muset predelavat na chipy a bez pinu to nepujde.
Jak jsem již výše psal, sice jezdím mimo placenou dálnici, bo Slovinské a Chorvatské ceny za dálnice považuji ze nekřesťanské… ale kolega chorvatskomilec mi napovídá, že na velkých mýtnicích jsou většinou po levé straně samoobslužné terminály, bez obsluhy…jen se nesmí vjet do brány, která se platí ENC (místní předplatnou) kartou…ale na mýtnicích jsou jasné i grafické symboly…card, ENC, cash…takže by to měl i jazykově nevybavený řidič pochopit…Na výjezdech z dálnice je pak jen jedna, či dvě budky mýtnice, takže tam se platí jen u obsluhy. A pak to zřejmě může dopadat tak jak je to popsáno v článku. To Demerje má prý vysloveně zvlášť vybudované mýtnice pro bezkotovostní placení mimo hlavní mýtnici na dálnici…a páč to zřejmě řidiči nechápou, že nemusí platit cash u obsluhy, tvoří se na mýtnicích kolony…takže i zde ocením poklidnou a plynulou vyhlídkovou jízdu po nezpoplatněné silnici :)
Jak se tu mluví o placení kartou na Demerje. Ta filosifie je jiná… Demerje bylo postaveno separátně (vlastní silnice) 3km před Lučkem z důvodu, aby fronta která se na Lučku tvoří a která ucpe celou dálnici ve všech pruzích neblokovala příjezd těm (osvícenejm), kteří najedou už před čelem kolony na cestu k Demerje, tam zaplatí kartou (protože na ní nejsou žádné boudy s obsluhou jen terminály na karty) a bez fronty projedou. Lučko ve směru od moře je totiž nejzatíženější mýtnice celého HR, proto udělaly extra Demerje 3km před ním.
Jinak kartou lze pochopitelně zaplatit kdekoli, na každé mýtnici – na té nejmenší jen tak že jí strčím do okýnka obsluze, na těch větších pak i u extra samoobslužnýho terminálu, ale jde to skutečně kdekoli !!!
Díky za článek. Za týden jedeme poprvé autem do Chorvatska a článek se mi velice hodí. Ještě jste mohl do článku doplnit, jak se jmenují pohonné hmoty v Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku. Benzín by měl být tuším Super 95, ale vím, že třeba v Itálii to je Sensa Piombo či tak nějak, tak se obávám abych to v Chorvatsku taky poznal.
Byli jsme v Bašce Vodě. Za jídlo jsme utratili víc, než jsem čekala.
Loni jsme byli v Itálii, tam bylo levněji. Tam nám dali na tržišti za 2 Eura tašku plnou ovoce a zeleniny, tady na tržišti jsme dostali za stejnou cenu 4 kousky. Ta veka byla za 8 kun, kobliha za 6. Kilo brambor za 10. Loni v té Itálii jsme za stejné peníze pořídili jídla víc. Ale dalo se to.
Byli jsme tam vlastním autem v srpnu a byl to hluboký omyl. Loni jsme to zkoušeli po několika dovolených v Řecku a čirou náhodou jsme tam našli malý camping s nepatrným nožstvím lidí a slušnou cenou. Letos jsme tam tedy vyrazili znovu a takové štěstí jsme již neměli, náš zmíněný byl zrušen a jiné byly přeplněné a otřesné, ubytování v soukromí předražené. Nakonec jsme se ubytovali a při placení cena jiná než byla domluvená. Chorvati se nás snaží ošklubat jak to jde, nejsem žádná socka, za kousíček vybetonované plážičky a dvě lůžka nebudu platit jako někde v super hotelu. Našli jsem i volnou pláž, tam jsem zase při šnorchlování zjistil že ze dna vytékají splašky. Do Chorvatska mne již nikdo nedostane. Další dovolené v Řecku. přátelší lidé, slušné chování, teplé moře a spousta krásných míst s minimem rekreantů. To za to delší cestování opravdu stojí.
s manzelem vzdy shanime ubytovani v soukromi na netu (napr. www.uvch.cz nebo www.chorvatska.cz ) a zatim uz ponekolikate bez problemu. Tenhle rok jsme byli v Medulinu na Istrii a s ditetem jsme platili 40 Eur za krasny apartman coz si nemyslim ze je hodne a autem jsme tam za 10 hodin.
Informace o nejnavštěvovanější zemi čechy zde http://extrachorvatsko.cz/
Já koukám na web, mají zaručeně nejlepší tipy na levné letenky http://www.levneletenky.org
Dovolenka v Chorvatsku ? Uz nikdy viac !!!! Clovek si naplanuje po 12-tich rokoch dovolenku a tak idem do Chorvatska na Makarsku. Jedine co mozem dodat je, ze ak sa chcem pozerat na uprsane a zamracene pocasie, tak to som mohol ostat aj doma.Trepem sa 13 hodin cesty autom a zo 7 dni co som tam bol (na posledy) 5 prsalo a bolo zamracene.Chorvatsko je mizerna destinacia pre zobrakov.Jedine zazitky su stipance od komarov, ktorych je tu ako nasratych a uprsana zamracenan obloha !!! Neverte lacnym reklamam a radsej si priplatte a chodte do destinacie kde vam vyjde aspon pocasie.Hanba Chorvatsku !! Fuuujjjj !!
Jaká je podle vás nejlepší cesta do Chorvatska autem? Klasicky po D1 na Mikulov nebo Znojmo nebo raději jezdíte přes Budějovice? Nebo existuje ještě nějaká lepší cesta? Něco jsem našel třeba tady http://www.kdyjet.cz/nejlepsi-cesta-do-chorvatska-autem/