Hlavní navigace

ČEZu klesl zisk

3. 3. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hospodářské výsledky ČEZ byly na provozní úrovni nepatrně lepší, zklamáním byl však čistý zisk. O největší překvapení se postaral výhled na letošní rok.

Hlavní události

Hospodářské výsledky ČEZ byly na provozní úrovni nepatrně lepší, zklamáním byl však čistý zisk. O největší překvapení se postaral výhled na letošní rok.

Západoevropské akcie by měly dnes otevřít smíšeně.

Dnes příliš zajímavých makroekonomických čísel zveřejněno nebude. Za zmínku tak snad stojí jen německé maloobchodní tržby, které v lednu vylétly o 2,9 % m/m, čímž překonaly i ty nejoptimističtější odhady na trhu.

V Evropě dnes ráno zveřejnily hospodářské výsledky například britská banka Barclays nebo britský těžař Glencore. 

Société Générale snížili doporučení na držet pro akcie amerického těžaře Ensco a polského distributora elektřiny Polska Grupa Energetyczna.

Obchodování na zámořských trzích

Akciím ve Spojených státech se včera dařilo, když tři hlavní indexy velmi slušně rostly. Technologický Nasdaq (+0,9 %) se poprvé za posledních 15 let podíval nad hranici 5000 bodů, zatímco Dow Jones (+0,9 %) a S&P 500 (+0,6 %) dosáhly na nové rekordy. Dařilo se především prodejcům zboží dlouhodobé spotřeby, naopak nejhůře dopadly akcie síťových odvětví a energetického sektoru, který ztrácel půdu pod nohama kvůli klesajícím cenám ropy.

Na asijském kontinentu je vývoj akcií různorodý. Nejhůře se daří čínským akciím, které po čtyřech dnech růstu klesly o vysokých 2,5 %. Ve ztrátě zakončila i australská burza (-0,5 %), v závěru obchodování pak padá i hongkongský index (-0,3 %). 

skoleni_27_5

ČEZ

Společnost ČEZ splnila celoroční cíle, na provozní úrovni byly výsledky mírně lepší, nicméně v posledním čtvrtletí byly zaúčtovány odpisy, které snížily celkový čistý zisk pod očekávání trhu. Výhled ČEZ pro letošní rok překvapil, když pro EBITDA management očekává 70 mld. CZK, čistý zisk by pak měl činit 27 mld. CZK. To je více, než s čím jsme počítali v naší poslední analýze a na co ukazoval poslední konsensus Reuters (EBITDA 65,1 mld. CZK, čistý zisk 24,6 mld. CZK). Výsledky společnosti zejména s ohledem na výhled pro letošní rok tak hodnotíme celkově pozitivně, akcie by mohly reagovat růstem.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).