Kdo by se v dnešní době trápil zjišťováním informací o něčím soukromí z transakcí platebními kartami, když si je může snadno zjistit na Facebooku, Twitteru a podobných?
Například o svých dovolených stejně většina lidí informuje na sociálních sítích, takže schopnost banky to samé zjistit z platebních transakcí je naprosto irelevantní.
A naopak jak o mém soukromí vypovídá skutečnost, že jednou za měsíc utratím několik tisíc v Makru a při té příležitosti tam zaplatím benzín?
Přesně tak. Vydavatel karty transakce použije maximálně pro lepší marketingové zacílení, ale to, že zaplatím kartou a FBI/BIS a podobné státní složjy hned to tom ví, je zatím jen scifi v amerických filmech. Takto to nefunguje. Když si dá někdo tu práci, má pochyb člověka jako na dlani jen pomocí sociálních sítí.
I kdyby o tom FBI/BIS věděly, tak co?
Dozví se částku a u jakého obchodníka jsem nakupoval. Ale už se nedozví co jsem nakupoval, ledaže je ten obchodník tak specifický, že je to jasné z jeho identity a částky.
Takže v podstatě je to jen velmi přerušovaná informace o mém pohybu, která by se ale dala mnohem líp odsledovat ze sledování toho, do jakých BTS se přihlašuje můj mobil.
Takže ti, co se domnívají, že placením kartami prozrazují příliš mnoho o svém soukromí, by měli být důslední a:
- nepoužívat mobilní telefon
- nejezdit autem tam, kde jsou mýtné brány, které snímají SPZ auta
- nepřipojovat se na internet (ledaže při používání internetu důsledně maskují svou IP adresu)
- peníze z bankomatu vybírat nejvýše 1x za měsíc - pokud by vybírali častěji, udělají za sebou prakticky stejně pěknou stopu jako platbami kartou