Hlavní navigace

Cesta k paritě eura a dolaru

12. 3. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od května je dolar silnější cca o 24 %. S tím, jak euro dál oslabuje se objevuje otázka, zda nebo kdy dosáhne měnový pár parity, tedy směnného kurzu jedna k jedné.

Společná evropská měna postupně oslabuje od května loňského roku, kdy se její kurz vůči dolaru pohyboval těsně pod hladinou 1,4 dolaru za jedno euro. Od května je dolar silnější o přibližně 24 %. S tím, jak euro dále oslabuje, se objevuje otázka, zda nebo kdy dosáhne hlavní měnový pár parity, tedy směnného kurzu jedna k jedné. Jaké faktory by mohly kurz k této hodnotě posunout?

Mohla by zklamat data z ekonomik eurozóny. Nicméně se zdá, že oživení na starém kontinentě nabírá obrátky a měnová politika ECB se příliš měnit nebude.

O něco pravděpodobnější je vyhrocení situace kolem Řecka. Ani v tomto případě však není riziko zásadní. Krach Řecka by znamenal ztrátu jak pro tuto zemi, tak pro celou eurozónu, takže obě strany mají motivaci se dohodnout.

FIN21

O něco větší šanci na posunutí kurzu k paritě mají americká data. Jestliže budou výrazně příznivě překvapovat, trhy by mohly přehodnotit výhled pro  rychlost zvyšování sazeb v USA, což by jistě dolaru proti euru pomohlo. Nicméně, aby se tak stalo, musela by tato překvapení být skutečně výrazná.

Nejsilnější efekt by mohlo mít již probíhající kvantitativní uvolňování. Zveřejněné podmínky odkupu nahrávají hlavně dluhopisům s delší splatností. ECB již zmínila velké objemy těchto dluhopisů, které drží zahraniční investoři. Jestliže se tito investoři rozhodnou neinvestovat prostředky zpět v eurozóně a raději nakoupí americké dluhopisy s vyšším výnosem, bude tlak na euro silnější a parita by mohla být dosažena ještě tento rok.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).