Hlavní navigace

Český rozpočet vykáže i v říjnu přebytek

1. 11. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Včerejší statistiky ukázaly, že evropský HDP si ve třetím čtvrtletí zachoval své růstové tempo a předstihové indikátory naznačují, že expanze pokračuje i ve čtvrtém kvartále.

Dnes bude v USA zveřejněn index ISM. Ten bude podle nás slabší, než očekává trh. Vzhledem k tomu, že to bude jediné významné zveřejněné číslo, můžeme očekávat mírné oslabování dolaru. V Česku by PMI indikátory měly ukázat na zlepšující se náladu v průmyslu a statní rozpočet by i říjnu měl pokračovat ve vykazování kladného salda.

Nálada v americkém průmyslu se podle nás zhoršila

Dnes bude v USA zveřejněn index ISM z průmyslu. Očekáváme snížení z 51,5 bodu na 50,8 bodu, což naznačuje mírné zpomalení růstu v tomto sektoru. Zhoršení naznačily slabší statisticky nových objednávek kapitálových statků i zboží dlouhodobé spotřeby. Další statistiky ze světa již tak zajímavé nebudou. Dolar by tak mohl mít dnes tendence spíše mírně oslabovat.

Evropský HDP si udržuje růstovou dynamiku

První odhad růstu HDP v eurozóně ukázal na hodnotu 0,3 % q/q. Růst zemí EMU tak nadále zůstává stabilní, i když relativně pomalý. Struktura sice bude zveřejněna až 6. prosince, nicméně očekáváme, že růst táhla domácí spotřeba, zatímco zahraniční obchod byl tentokrát brzdou. Růstové trendy by podle předstihových indikátorů měly pokračovat i posledním čtvrtletí letošního roku. Inflace v zemích platících eurem se dostala na úroveň 0,5 % y/y, což představuje nejvyšší hodnotu od ledna 2014. Celkovou inflaci přestává brzdit negativní efekt cen energií. Očekáváme, že celková inflace ještě do konce roku zrychlí na 1,0 % y/y.

Cenový vývoj (deflátor soukromé spotřeby) za září byl zveřejněn i ve Spojených státech. Tam ceny meziměsíčně vzrostly o 0,2 % m/m, což odpovídá růstu o 1,2 % y/y. Tato čísla však již trhy neohromí, protože byla součástí pátečních čtvrtletních statistik zveřejněných spolu s HDP.

Čínské předstihové indikátory zveřejněné dnes v noci středoevropského času ukázaly na zvyšující se aktivitu v průmyslovém sektoru. Index výroby vzrostl na nejvyšší hodnotu od roku 2011. Čísla také potvrzují, že poptávka po čínském zboží pochází hlavně z domácí ekonomiky, zatímco zahraniční poptávka polevuje.

skoleni_20_9

Nálada v českém průmyslu se zlepšuje

V Česku bude zveřejněn PMI. Ten by měl podle našeho odhadu potvrdit dobrou náladu v ekonomice a stoupnout z 52,0 bodu na 53,2 bodu. Český rozpočet by i za prvních deset měsíců měl nadále vykazovat přebytek. Ten ale bude podle našeho odhadu nižší než v září. Za celý letošní rok pak čekáme hospodaření s nepatrně kladným saldem.

Polské ceny rostly rychleji, než se čekalo

V regionu byla zveřejněna data o vývoji cen v Polsku. Tamní ceny překvapily o něco vyšším meziměsíčním tempem, než očekával trh, nicméně na vymanění z meziroční deflace to nestačilo. I tak ale zlotý včera posílil a jeho kurz se dostal k úrovni 4,30 PLN/EUR. O přibližně třetinu procenta si polepšil maďarský forint, který se dnes ráno obchoduje blízko hladiny 308,8 HUF/EUR. Česká koruna se i nadále drží kurzového závazku. Na forwardovém trhu kurz koruny včera mírně posílil na 26,68 CZK/EUR.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).