Hlavní navigace

Česká produkce výrazně propadla. Ještě ale není čas lámat hůl

3. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ačkoli se české PMI překvapivě zhoršilo, není ještě čas na paniku. Z Německa možná přijde naděje na zlepšení.

V Americe ISM (něco jako PMI v Evropě) ve výrobním sektoru celkem OK – oproti listopadu se zvedl na 54 (z 52.8), což je nejvíce od května minulého roku. Bylo to hlavně kvůli růstu nových objednávek (nejrychlejší růst od dubna). Společně s úlevou poté, co se republikáni a demokraté domluvili na odsunutí rozpočtovém srázu, by to v nejbližších dnech mohlo lehce pomoct dolaru. V horizontu 1–2 měsíců je ale stále velký problém – rozpočet se nevyřešil, strop zadlužení i automatické škrty se za dva měsíce budou muset znovu řešit. Stále tak vidíme v delším horizontu rizika spíše proti dolaru. 

Německá inflace se v prosinci dostala přes 2%, což je nad cílem ECB. Vzhledem k tomu, že je to ale hlavně kvůli potravinám a cenám zájezdů (tady v ČR bývá podobný vývoj na konci léta), nemyslíme si, že by to mělo výraznější dopad na rozhodnutí ECB o měnové politice příští týden. 

České PMI se včera překvapivě zhoršilo – dostalo se až na 46 (ze 48,2 měsíc předtím), což je snad nejrychlejší propad od krize v roce 2009. Výrazně se propadla samotná produkce (na 44,3, což je nejníže za 3,5 roku). Otázkou ale je, zda se na tomto výsledku nepodepsal o tři nižší počet pracovních dní v prosinci (proti 2012), což mohlo ovlivnit například tok nových objednávek (což nemuselo pokrýt ani sezónní očištění). Uvidíme v lednu, ale zatím bych nelámal hůl nad našim scénářem stabilizace průmyslu v 1Q13. IFO v Německu se v prosinci zlepšilo, což se s odstupem času snad projeví i u nás. Na druhé straně ale německé finální PMI bylo v prosinci 46 – což souhlasí s tím, co vidíme zde v ČR a ukazuje, že čekat na růst v ČR letošním roce je příliš optimistické (my čekáme –0,1% r/r). Určitě však tato data posilují křídlo, které by chtělo devizovými intervencemi pomoci ekonomice – dle nás ale čistý efekt takového kroku moc velký nebude (vyšší dovozní ceny podkopou spotřebu domácností). 

legislativni_zmeny_21

Podobná situace jako v českém je i v polském průmyslu – ten se také drží pod 50 (48,5 v prosinci). To je další z dat podporující další snížení sazeb v Polsku. 

Čínské PMI ve službách narostlo na 56,1 z 55,6, čímž potvrdilo zlepšující se stav čínské ekonomiky. Nevýrobní sektor nabývá v Číně na důležitosti s tím, jak se struktura místní ekonomiky postupně blíží ke struktuře ekonomiky vyspělých států. Úroveň jak výrobního tak nevýrobního indexu nákupních manažerů sice zůstává z historického hlediska relativně nízká, ale trend je rozhodně povzbudivý. Pokud vydrží mohla by se Čína v letošním roce stát tahounem světové ekonomiky. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).