Hlavní navigace

Česko dál překonává svým výkonem Evropu

28. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle dnešních zpřesněných odhadů za HDP Česko dál překonává svým výkonem eurozónu – meziroční růst je v tuto chvíli skoro trojnásobný (2,4% v eurozóně oproti 0,8% v EMU).

Podle dnešních zpřesněných odhadů za HDP Česko dál překonává svým výkonem eurozónu – meziroční růst je v tuto chvíli skoro trojnásobný (2,4% v eurozóně oproti 0,8% v EMU). To je fenomén, kterým se v tuto chvíli může pochlubit celá střední Evropa – Polsko, Maďarsko i Slovensko v tuto chvíli rostou ještě rychleji.

skoleni_8_6

Pozitivní je nadále i struktura českého růstu. Není to jako v minulosti sázka na jednoho koně – v roce 2014 dál přebírá otěže růstu i domácí poptávka, která v uplynulých letech zkomírala. I na straně nabídky je v tuto chvíli veseleji – jedním z hlavních tahounů ekonomiky sice zůstává zpracovatelský průmysl, v tuto chvíli se ale na vlně oživení vezou prakticky všechny ostatní sektory včetně rychle rostoucího zemědělství (výjimkou zůstává finanční sektor).

Výhled do budoucna ale není tak růžový. Naše předstihové indikátory se v posledních měsících zhoršovaly kvůli slabším číslům z eurozóny. V roce 2015 tak pravděpodobně růst zpomalí a nepřesáhne 2%.  

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).