Hlavní navigace

Českému průmyslu se nedaří

2. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

PMI index české průmyslové aktivity spadl výrazně pod tržní očekávání až na 46,0 bodu.

Pátý pokles v řadě znamená pád na nejnižší úroveň za posledního tři a půl roku. Varující je zejména propad nových objednávek v důsledku nižší poptávky na domácím i zahraničním trhu koncentrující se zejména do automobilového průmyslu a stavebnictví. Jedná se tedy o další z řady indikátorů, že recese, která začala na počátku loňského roku, přetrvala až do jeho závěru.

Koruna vůči euru během prvního obchodního dne roku 2013 mírně oslabovala, když ztratila lehce přes půl procenta. Zatímco první ranní kotace se nacházely ještě v okolí 25,10 CZK/EUR, postupně se kurz vyšplhal těsně nad 25,20 CZK/EUR. Domácí měně příliš neprospělo zveřejnění prosincového PMI indexu průmyslové aktivity. Podmínky v tomto sektoru se totiž v závěru loňského roku dále zhoršily.

skoleni_8_6

Ještě výrazněji během dne proti euru oslaboval maďarský forint, a to o více než ¾ procenta ke 293 HUF/EUR. Ten reagoval na velké zklamání, které přinesl PMI index. Zatímco ještě v listopadu aktivita v maďarském průmyslovém sektoru rostla, prosinec znamenal výrazný pád. Jedinou středoevropskou měnou, která zahájila rok nepatrným posílením, byl polský zlotý. I když se i polský PMI index nachází pod úrovní 50 bodů, tedy v pásmu snižující se aktivity, výsledek trh nezklamal a skončil nad průměrným tržním očekáváním.

Zítřejší ekonomický kalendář pro střední Evropu nic nepřináší. Obchodování se tak bude řídit především náladou hráčů na globálních trzích. Pokud data z Německa / USA nezklamou, středoevropské měny by mohly určitou podporu pocítit. Z fundamentálního pohledu však důvod k posilování není. Zahraniční poptávka ve všech středoevropských zemích slábne

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).