Hlavní navigace

České koruně se ve středu nedařilo

16. 4. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Česká koruna včera zaznamenala vůči euru ztráty ve výši 0,4 %, když se kurz CZK/EUR posunul z ranních úrovní okolo 27,33 na 27,44.

Americké nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti by se příliš změnit neměly

Zprávy a události

         Průmyslový index z okolí New Yorku se v dubnu propadl z 6,9 bodu na –1,2 bodu, zatímco trh očekával zlepšení na 7,2 bodu. Americká průmyslová produkce se v březnu propadla o 0,6 % meziměsíčně (trh –0,3 %). Využití kapacit v průmyslu se pak snížilo ze 79,0 % na 78,4 %.

         ECB ponechala nastavení své měnové politiky beze změny. Základní úroková sazba se stále nachází na úrovni 0,05 % a depozitní sazba na –0,20 %. Obchodní bilance (SA) se v EMU v únoru zlepšila o 0,8 mld. EUR na 22,0 mld. (trh 22,0 mld.). Francouzské spotřebitelské ceny se v březnu v souladu s očekáváními zvýšily o 0,7 % meziměsíčně, meziročně byly nižší o 0,1 % (v únoru –0,3 %).

         Polská centrální banka ponechala dle očekávání svoji klíčovou sazbu beze změny na úrovni 1,50 %. Deflace se v březnu zmírnila z –1,6 % y/y na –1,5 % (trh –1,3 %). Meziměsíčně byly spotřebitelské ceny vyšší o 0,2 %.

Zasedání ECB nic nového nepřineslo

Obchodování na trhu eura s dolarem přineslo nejdříve dolarové zisky, které americká měna nakonec neudržela. Kurz USD/EUR se tak dnes ráno obchoduje okolo úrovně 1,0680. Zveřejněná data z druhé strany Atlantiku příliš nepotěšila. Propadl průmyslový index z okolí New Yorku i později zveřejněná průmyslová produkce, která klesla o 0,6 % meziměsíčně. Využití kapacit tak pokleslo o 0,6 pb na 78,4 %, což jsou úrovně ze začátku roku 2014. Slabší ekonomická data z USA za první čtvrtletí by však měla odrážet špatné počasí, v druhém čtvrtletí by již měla ekonomika opět slušně růst.

V EMU se pozornost soustředila na zasedání ECB, které ovšem nic nového nepřineslo. Program nákupů v rozsahu 60 mld. EUR měsíčně by měl pokračovat až do konce září příštího roku nebo vývoj inflace bude konsistentní s plněním inflačního cíle ECB ve střednědobém horizontu. Není až tak důležité, jestli celková inflace se dočasně dostane ke dvěma procentům, pozornost bude soustředěna na vývoj jádrové inflace. Prozatím se ECB ani neobává nedostatku dluhopisů na trhu, které by mohla kupovat (a prozatím nehodlá ani snižovat depozitní sazbu níže, čímž by se jí otevřel prostor pro další nákupy). Dle ekonomů SG bude kvantitativní uvolňování pokračovat i v roce 2017.

Dnes se dočkáme zajímavých údajů pouze z USA. Pravidelné týdenní nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti by měly stagnovat okolo 280 tis. Další data budou zveřejněna z trhu nemovitostí. Zatímco nově započaté stavby by měly dle ekonomů SG vyskočit o výrazných 17 % a vykompenzovat tak propad z předchozího měsíce, nové stavební povolení by naopak měly klesnout o 1,9 % po růstu o 4,0 % v únoru. Výraznější dopad však z těchto statistik nelze očekávat, úroveň podpory 1,04/05 by prozatím měla bránit dalším dolarovým ziskům.

České koruně se ve středu nedařilo

Česká koruna včera zaznamenala vůči euru ztráty ve výši 0,4 %, když se kurz CZK/EUR posunul z ranních úrovní okolo 27,33 na 27,44. Větší ztráty ve výši 1,0 % postihly maďarský forint, který se přiblížil k hladině 300 HUF/EUR. Polský zlotý mírně oslabil o 0,1 %. Z českých centrálních bankéřů včera promluvil viceguvernér V. Tomšík. Dle jeho slov se česká ekonomika zotavuje a je na trajektorii robustního růstu. Dále uvedl, že nebude tolerovat skoky na kurzu CZK/EUR, jaké byly vidět po švýcarském exitu, a ČNB je připravena zasáhnout proti vysoké volatilitě. Po exitu z intervenčního režimu neočekává prudké posílení koruny. V obdobném duchu se viceguvernér ČNB vyjadřoval i ve svých předchozích komentářích, pro trhy to tak není nic nového. O něco zajímavější byla slova J. Rusnoka (s velkou pravděpodobností budoucího guvernéra ČNB), který nevyloučil intervence jako budoucí nástroj, pokud bude zapotřebí. Zároveň se nijak zásadně nepostavil proti současnému intervenčnímu režimu.

FIN21

V Polsku včera zasedala centrální banka, která dle očekávání ponechala svoji klíčovou sazbu beze změny na úrovni 1,50 %. Dle ekonomů SG bude centrální banka nyní vyčkávat minimálně do konce letošního roku a první zvýšení sazeb by mohlo přijít až v Q1 16. Bankovní rada zdůraznila, že březnové snížení sazeb o 50 bb znamenalo ukončení cyklu snižování sazeb a od minulého zasedání se nestalo nic, co by změnilo její výhled. Kromě zasedání centrální banky byly v Polsku zveřejněny i březnové spotřebitelské ceny. Meziroční deflace se v březnu mírně snížila na –1,5 % z –1,6 % v únoru. Trhy však očekávaly o něco větší přiblížení ke kladnému teritoriu (-1,3 %). Zítra se opět zajímavých údajů z domácí ekonomiky nedočkáme, v Polsku pak bude zveřejněna jádrová inflace, která by se měla dle očekávání ekonomů v březnu mírně snížit z 0,4 % na 0,3 % y/y. 

Česká swapová výnosová křivka ve středu výrazných změn nedoznala.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).