To je jasne, ze nejspokojenejsi lide jsou statisticky tam, kde jsou nejvetsi dane a zaroven nejvetsi socialni davky. Je to tim, ze rozdeleni vyse prijmu neni linearni a tedy je vzdy podstatne mene tech bohatsich proti tem chudsim. Ale o spokojenosti se hlasuje tak, ze vsichni maji stejny hlas.
Protoze v demokracii a v soucasnych danovych systemech proste vzdy plati, ze bohatsi doplaceji na chudsi. A cim vic doplaceji (=vyssi danove zatizeni), tim jsou logicky chudsi (=vetsina) spokojenejsi.
Přesně tak, chce to zavést vazbu daně na volební právo: k nezaplatí např. 100k daní nemůže k volbám :). Ale to by bylo složité, vdyť dnes to funguje docela dobře: k volám může sice každá socka, ale poslance si lze stále ještě koupit za "tržní", neregulovanou cenu. Takže vlastně není problém soudruzi...
Jenom pro zajímavost, nezaměstnanost ve Švédsku, Finsku, Dánsku a Norsku je dlouhodobě výrazně pod průměrem Evropy. Na sociálních dávkách je odkázáno rovněž nejméně lidí v Evropě, i když jsou vysoké. Skandinávci je totiž nezneužívají. V "severských zemích" je nejnižší míra korupce, nejnižší kriminalita a občané se v průměru dožívají nejvyššího věku. Takže ta spokojenost je na místě.
Vztahovat daňové zatížení vzhledem k HDP je sice hezké, ale pokud se srovná daňové zatížení fyzické osoby (zaměstnance) - resp. celkové daňové zatížení, které hradí jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel, pak by možná srovnání vypadalo trochu jinak. Možná jsem počítal špatně, ale u průměrné mzdy v ČR (zjednodušeno) - 17 tis. Kč jsem spočetl celkové zatížení (daň, sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance a za zaměstnavatele) ve výši 58,6% (vzhledem k hrubé mzdě), přičemž u slovenska mi to vyšlo ještě vyšší (59,7%) a naopak u rakouska (47,4%) a polska (51,6%) nižší. Neznám přesně způsob výpočtu zdanění u jednotlivých zemí (s výjimkou ČR), takže se mohu drobně mýlit. Každopádně by mě zajímalo detailnější srovnání daňového zatížení a ne pouze srovnání makroekonomických ukazatelů.
zdanění průměrné mzdy v jednotlivých zemích jsem uvedl v článku "Kolik odvedou Evropané ze své mzdy na daních?" ze dne 11.4.2005 dle údajů OECD.
Jinak Váš výpočet u Česka není úplně správný.
V současné době činí průměrná mzda 18 035 Kč, z toho čistá mzda 13 695 Kč (počítáme pouze základní odpočitatelnou položku na poplatníka)
- soc. poj. 8% 1443 Kč
- zdravotní pojištění 4% 812 Kč
- daň z příjmů 2085 Kč
a celkové mzdové náklady zaměstnavatele jsou 24 349 Kč
- soc. poj. placené zaměstnavatelem 4960 Kč
- zdrav. poj. placené zaměstnavatelem 1624 Kč
Čili zaměstnanec si domů přinese (v čisté mzdě) 56,2% z celkových mzdových nákladů. Celkové daňové zatížení tedy činí 43,8%.
43,8 % + 19 % DPH= 62,8 % je celkové zdanění u průměrných platů.
Pro naprůměrné platy je i nadrůměrné zdanění t.j. blížící se 70%.
Za kvalitu služeb, které jsou v ČR , tak je to hrůza.
Ty si analytic až to bolí. Když už chceš tahle hloupě a jednoduše počítat, tak je to 43.8% + ((19% z 56.2)= 10.678) = 54.478%. Je to hodně, ale píšeš kraviny.