Hlavní navigace

Česká inflace spadla k nule

10. 6. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dynamika květnových spotřebitelských cen v Česku skončila významně pod tržním očekáváním, nicméně v souladu s prognózou centrální banky.

Zprávy a události

Počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti v USA vzrostl za minulý týden na 264 tisíc po 268 tisíc v týdnu předchozím. Trh naopak čekal vyšší číslo ve výši 270 tisíc.

Německé exporty během dubna stagnovaly, ačkoliv se očekával jejich meziměsíční pokles o 0,8 %. U importů se naopak předvídal jejich růst o silných 1,3 % m/m, přesto byl ve skutečnosti vykázán pokles o 0,2 %. Ve výsledku to znamenalo lepší než předpokládaný výsledek celkové bilance zahraničního obchodu – oproti očekávanému přebytku 22,8 mld. EUR bylo vykázáno aktivum 25,6 mld. EUR. Ještě lepší výsledek pak zaznamenal celkový běžný účet platební bilance za stejný měsíc. Zatímco trh očekával aktivum 21,0 mld. EUR, ve skutečnosti to bylo 28,8 mld. EUR.

Spotřebitelské ceny v Česku během května nečekaně klesly, a to o 0,2 % m/m. Tržní konsensus přitom počítal s jejich mírným vzestupem o 0,1 %. Z meziročního pohledu to znamenalo výrazné zpomalení růstu z dubnových 0,6 % na 0,1 % y/y.

Euro proti dolaru ztratilo téměř procento

Euro včera proti dolaru zahájilo ústup z měsíčního maxima, když si dolar polepšil o téměř celé procento. Ještě první ranní kotace se nacházely nad úrovní 1,14 USD/EUR, v průběhu americké seance se již kurz ale nacházel zhruba o cent níže. Euru příliš nepomohla ranní německá data – navzdory očekáváním se nenaplnila čísla o silnějších dovozech. To implikuje, že domácí německá poptávka nebyla tak silná, jak se analytici domnívali. Odpoledne pak dolaru prospěla solidní data z amerického trhu práce v podobě statistik o týdenním počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Primárně lze ale na včerejší kurzový vývoj nahlížet především jako na technickou korekci předchozího růstového trendu.

I když dnešek přinese některá zajímavá data, jejich dopad do kurzového vývoje by nijak zásadní být neměl. Z Německa se totiž dočkáme pouze finálních čísel květnové inflace, kde se nedá očekávat, že by se zásadně lišila od již zveřejněných odhadů. Po březnovém zklamání by naopak pozitivně mohla překvapit dubnová čísla francouzské průmyslové výroby. Odpoledne se pak z USA dočkáme předběžných červnových dat spotřebitelské důvěry University of Michigan, kde se obáváme zklamání.

Nízká inflace zmírnila tlak na kurzový závazek

Po středeční hostině přišlo čtvrteční vystřízlivění. Zatímco středeční obchodní den byl na středoevropských devizových trzích ve znamení zvýšeného zájmu investorů o lokální měny, včera tomu bylo naopak. Zejména díky otočení trendu na trhu eura s dolarem, ale i kvůli některým středo-evropským událostem, zájem o místní měny opadnul. Maďarský forint i polský zlotý během včerejška ztrácely zhruba půl procenta. Polské měně neprospělo prohlášení tamního vicepremiéra Morawieckiho, který by byl znepokojen, pokud by zlotý rapidně posiloval. Spokojen by byl s kurzem zlotého mezi 4,2 až 4,5 PLN/EUR. Oproti středě bylo včera patrné i opadnutí tlaků na testování kurzového závazku v případě české koruny. K tomu bezesporu přispěla i ráno publikovaná inflační data za květen.

skoleni_13_10

Dynamika květnových spotřebitelských cen v Česku skončila významně pod tržním očekáváním, nicméně v souladu s prognózou centrální banky. Zatímco duben byl ve znamení nečekaného inflačního vzestupu na 0,6 % y/y z březnových 0,3 % y/y, za květem spadla meziroční míra inflace na pouhých 0,1 %. Za návratem inflace k nízkým hodnotám stálo zejména výrazné snížení cen zemního plynu, nicméně přispěla i korekce dubnového růstu cen alkoholických nápojů a oblečení. Z pohledu ČNB byl v souladu s jejich předpoklady nejenom celkový výsledek, ale i struktura cenového vývoje. Ani tak ale není důvod pro to, aby se centrální bankéři z tohoto vývoje nějak radovali. Nic by to však nemělo měnit na očekávání ukončení režimu kurzového závazku. Ten ČNB cíluje na polovinu příštího roku, my na Q3 17.

Nečekaně nízká inflační data a lehce klesající eurové sazby se včera podepsaly na celkem výrazném vzestupu dlouhých korunových IRS sazeb. Ty se sesunuly o 6 bb. Protože dvouleté sazby klesly pouze o zhruba 2 bb, bylo výsledkem snížení sklonu výnosové křivky.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).