Hlavní navigace

Česká ekonomika setrvala v recesi

Marek Dřímal

Regionální měny zaznamenaly neúspěšný začátek týdne. Koruna si proti euru odepsala půl procenta hodnoty, když na mezibankovním trhu oslabila nad 25,55 CZK/EUR.

Doba čtení: 2 minuty

Ztráty čtvrt procenta vykázal kurz zlotého proti euru a nejvýraznějšího propadu zhruba dvě třetiny procenta se dočkal forint, který se poprvé od června loňského roku dostal nad 300 HUF/EUR.

Zpřesněné údaje pro dynamiku českého HDP v Q4 12 potvrdily předběžný odhad, který ukázal na pokračující recesi a pokles ekonomiky o 0,2 % q/q. Za celý loňský rok se česká ekonomika propadla v reálném vyjádření o 1,2 %. Z poptávkového pohledu byl jediným přispěvatelem do dynamiky HDP čistý export, ten však nedokázal vykompenzovat propad domácí poptávky. Pro ČNB se jedná o protiinflační údaje, když centrální banka očekávala pokles ekonomiky v Q4 12 jen o 1,4 % y/y (nakonec –1,7 %).

Protiinflačně dopadla i únorová spotřebitelská inflace, která navzdory očekáváním zpomalila na 1,7 % y/y (trh předpokládal mírnější zpomalení na 1,8 %) a nachází se tak 0,3 pb pod prognózou ČNB. Trh si dnešní údaje interpretoval tak, že zvyšují pravděpodobnost potřeby dalšího uvolnění měnových podmínek v české ekonomice, které by mělo podle centrálních bankéřů nabrat podoby devizových intervencí. Současné úrovně kolem 25,50 CZK/EUR však podle nás centrálním bankéřům zatím vyhovují.

V Polsku se ministr financí Jacek Rostowski vyjádřil pro další uvolňování měnové politiky centrální banky. Ta nicméně minulý týden přišla s překvapivě výrazným snížením sazeb o 50 bb a nyní pravděpodobně zaujme raději vyčkávací postoj a bude monitorovat, jak polská ekonomika na snížení sazeb reaguje.

dan_z_prijmu

Maďarskému forintu investoři v poslední době nepřejí zřejmě z důvodu nového vedení centrální banky, které je ochotno více podporovat ekonomiku v souladu s kroky vlády. Na tom nezměnilo ani vyjádření maďarského ministra financí Mihalye Vargy, který označil současné oslabování forintu za dočasné. Vláda by nejraději viděla kurz na 285 HUF/EUR a je připravena použít svojí většinu v centrální bance k případnému podpoření forintu.

Česká swapová výnosová křivka včera poklesla o 1 bb po celé délce. Ministerstvo financí oznámilo, že v dubnu uskuteční aukce středně a dlouhodobých dluhopisů v indikovaném objemu 9–19 mld. CZK. Celkem v Q2 12 plánuje nabídnout v konkurenčních kolech aukcí 50 mld. CZK.

Našli jste v článku chybu?