Vlákno názorů k článku Češi propadli platebním kartám, máme tu bezkontaktní ráj od az - Kartou platím jen v případech, kdy obchodník může...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 8. 2016 21:54

    az (neregistrovaný)

    Kartou platím jen v případech, kdy obchodník může znát moji totožnost a chci mít důkaz, že jsem zaplatil. Takže třeba za tankování na benzínce ano, v supermarketu ne.
    Prostě chci podporovat hotovost kvůli její anonymitě, i když je to někdy méně pohodlné, a ne pomáhat Velkému Bratrovi s jeho všudypřítomnou snahou slídit kdo co kdy kde dělal.

  • 1. 9. 2016 10:30

    DrVopyleCVokurka (neregistrovaný)

    Jakkoliv to může znít divně vzhledem k mému předchozímu příspěvku tak Váš postoj chápu. Férově je třeba říci, že kromě výhod má platba kartou i nevýhody. Jako zásadní vidím pro koncové zákazníky tyto:

    1) Ztráta anonymity (konkrétní platba se dá přiřadit ke konkrétním člověku, identifikovat nákup, položky, kompletně zmapovat zvyky tzn. tajní agenti už nemusí vybírat koše, aby zjistili za co člověk utrácí ale sjedou si výpis z účtu a utracené položky a hned vidí jak si kdo stojí, na čem ujíždí a tak). Zkrátka pro toho kdo má přístup k infomacím jste jak "nahý na náměstí".

    2) Transparetnost: obtížně se převody schovávají, kamuflují před úřady, policí - je třeba budovat složité sítě převodníků atd. viz opět nahý na náměstí.

    3) Závislost na systému, nemožnost obrany: zkrátka až se jednou vláda rozhodne, že všichni zaplatí daň za vzduch ve výši 10 Kč za rok a strhne si to z účtu tak s tim nikdo nic neudělá. Viz nedávná akce Kypr. Nebo zablokuje výběry, nebo převody nebo cokoliv.

    4) Kybernetická rizika: je nutné umět s kartou správně pracovat, dodržovat aspoň elementární zásady bezpečnosti.

    Takže např. pokud jste disident tak pro Vás karta moc není a primárně sahnete po hotovosti či ještě lépe anonymním elektronickým měnám případně jiným anonymizovaným instrumentům.

    Každý si to s ohledem na svou situavi musí zvážit sám. Takže asi tak.

  • 1. 9. 2016 11:12

    az (neregistrovaný)

    Děkuji.

    Pro budoucnost považuji za nejdůležitější ten bod 3. Například bez hotovosti nebude úniku před zápornými úroky v bankách.

    Sledování se bohužel brzy stejně vyhnout nepůjde (kamery s identifikací lidí na ulicích, v dopravních prostředcích, ...), vše pod záminkou boje proti terorismu. Raději si ani nechci představit, když se dostane k moci totalitní režim a bude mít tyto prostředky. To nebude jediný disident.

  • 1. 9. 2016 11:50

    DrVopyleCVokurka (neregistrovaný)

    No vždycky se dají najít mechanismy jak věci obejít, ale se 100% eliminací hotovosti z obyč. života to bude řádově těžší. Disidenství (alternativě) se neubrání žádný režim, jiné myšlení zkrátka nelze vykořenit (to si také cestu vždy najde), ale bude to těžké. Zkrátka bezhotovost je jako oheň, dobrý sluha, ale zlý (superzlý) pán. Zatím je to dle mě OK, uvidíme jak moc přituhne do budoucna ... třeba se časem z přesvědčeného podporovatele stanu aktivním odpůrcem a ještě rád demonstrativně spálím své debetky na náměstí :-) Tedy pokud již v té době nebudu jako aktivní odpůrce režimu dávno očipován :-) - nebude mi pomoci :-) a nebudu pro po"slušnou" společnost již nenávratně ztracen.

  • 1. 9. 2016 13:57

    Tomáš Marný

    Pokud opravdu máte na výpisu z účtu, že jste v Kauflandu platil kilo banánů, basu Gambáče a flašku Ferneta, tak byste měl urychleně změnit banku...

    Alespoň žádná z těch, které jsem měl kdy to potěšení vystřídat, do takovýchto detailů nešla ;-).

  • 1. 9. 2016 15:16

    DrVopyleCVokurka (neregistrovaný)

    Nechtělo se mi to rozepisovat, použil jsem zkratku, myslel jsem, že je to jasné, ale rád vysvětlím. 1) K jednotlivým platbám v IB si můžu v dělat poznámky, což hojně činím. Ve všech příkazech používám plně komentář. Také názvy trvalaku apod. mám "samovysvetlujici" vzhledem k poctu. Tzn. že pouhým pohledem na výpis lze indikativně leccos zjistit. Komu co platím, kdy, proč, od plateb dětem kroužků po bydlení všechno. Mnohem více pak plným výpisem z DB internetového bankovnictví včetně těch poznámek. To je ale pořád nic. Zábavnější je to, když půjdeme hlouběji. 2) Co se týká detailu každého nákupu v obchodě, tak detail se samozřejmě z výpisu nezjistí, proto se musí vyvinout jisté úsilí - musí se jít do DB systémů příslušného prodejce a napárovat s číslem karty. Zjistí se tím v mžiku všechny nákupy za libovolné období v daném obchodě (řetězci) v maxi detailu. Velmi jednoduché a praktické. Z pozice např. policie, BIS apod. se k uvedeným datům dostanete razdva, když chcete a nejste líný . Například obejdete všechny významné řetězce a a pokud kartu daný člověk vážně používá máte ho jak na dlani. Víte co kupuje, kdy kupuje, komu kupuje, kam chodí a kdy, za co utrácí, komu kolik peněz a kam posílá, kdo jemu na co přispívá. Máte ho zkrátka na talíři a můžete rozpracovávat dál. Můžete obejít operátora, poskytovatele internetu, kohokoliv. Už je Váš. Ani se nemusíte obtěžovat se sledováním, "trekuje se sám". Jo, pokud používá důsledně hotovost, vše anonymizuje, šifruje, mění čísla, využívá prostředníky atd. zkrátka je opatrný tak je to blbé, víte houby a stává se z toho strašná dřina a musí se to pracně získávat jinak.

  • 1. 9. 2016 22:41

    DrVopylecVokurka (neregistrovaný)

    Proč hned paranoidní? Data o kterých se bavíme data jsou dnes naprosto všude běžně a legálně shromažďována např u již dříve zmíněných komerčních subjektů a mohou být k dispozici např. pro policii, BIS atd., tak jak jsem popsal (vím to, protože jsem s nimi z titulu své profese běžně pracoval a pracuje s nimi z titulu své práce kdekdo). A to jsme se ani nezačali bavit o soc sítích a jejich datech. Předchozím příspěvkem jsem nechtěl nikoho strašit. Ale tak to je. Platba kartou je standardní součást elektronické stopy, kterou za sebou zanecháváme. A v případě heavy usera karty je ta stopa prostě heavy. Na tom není nic paranoidního. Ale tvářit se, že platba kartou je anonymní z pohledu vysledovatelnosti je bohapusté lhaní, nemyslíte?

  • 2. 9. 2016 8:24

    L. (neregistrovaný)

    Ale tvářit se, že platba hotovostí je anonymní je taky bohapusté lhaní. Kamery jsou všude a technologie rozpoznávání tváře je už na vysoké úrovni.

    Naopak, pokud člověk systematicky platí hotovostí, tak se vymyká a spíš k sobě přiláká pozornost.

  • 2. 9. 2016 13:03

    Pavel (neregistrovaný)

    No, s tou rozpoznatelností obličejů kamerou bych měl vážně dost pochyb. Každou chvíli jsou v TV obrázky z bezpečnostních kamer z různých shopů, kde se hledají zloději, svědci a podobně. A málokdy to má alespoň HD, téměř nikdy FHD a třeba 4K ani omylem. Počítačová podpora rozpoznávacího procesu včetně DB není rozhodně levná a hlavně, není to on-line přes kdejaké ADSL, o WIFI ani nemluvě. Jó, tak za deset let to asi bude zajímavé, ale dneska bych se toho nebál.
    A vždycky se to dá minimálně pozdržet maskováním obličeje. Už jenom tmavé brýle, paruka a třeba hůlka a nikdo nic nepozná. Zase když paranoia, tak pořádně prosím.

  • 2. 9. 2016 10:51

    P2010 (neregistrovaný)

    Vetsinu techto dat na sebe dnes "obycejni" lide aktivne prozradi na Facebooku, ktery je pak dale shromazduje a analyzuje nebo neopatrnosti pouzivanim Google sluzeb, ktere jsou na spehovani postavene (Google ma prijmy jen z prodeje cilene reklamy, proto musi slidit kde to jde. Chrome prohlizec, Android - softwarove odpady s nulovou bezpecnosti a soukromim).

    Ve srovnani s tim je platba kartou kde vidite castku 123 Kc za nakup v Globusu zcela nevyznamna.

  • 3. 9. 2016 0:30

    Mirek (neregistrovaný)

    Podle regulí (které si VISA, MC a další hlídají) neví žádný obchodník číslo Vaší karty - terminál mu ho prostě neřekne :-) Max. značně zamaskované (zůstane jen pár naprosto bezvýznamných číslic). Takže o nějaké identifikaci historie nákupů ať už v jednom obchodě, v jednom řetězci, nebo i napříč trhem si můžete nechat zdát a klidně spát ;-)

  • 4. 9. 2016 20:27

    Tomáš Marný

    Á, zase znalec... Obchodník má pochopitelně k dispozici úplné číslo karty, Neúplné číslo je na kopii dokladu pro zákazníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).