Nie, takto jednoducho sa znehodnotenie počítať nedá, lebo neuvažuje s tým, koľko majetku/služieb je celkovo v obehu, .
Hypotetický príklad: ak by sa medzi 1996-2015 v ČR vyťažilo zlato v hodnote 1 mld dnešných Kč a inak by majetok zostal nezmenený, tak už by to bolo nie 6x znehodnotenie ale len 2x.
Ano to si uvědomuji, ale vzhledem k článku je to absurtita proti absurditě.
Článek nám tvrdí, že máme 3x více úspor nominálně, BEZ ohledu na velikost ekonomiky. No jo, ale koruna z roku 96 má jaksi jinou hodnotu než dnes. A kde se ty trojnásobné úspory vzaly? Opět trochu absurdně a bez podkladů: Pokud máme nominálně 3x větší úspory, ale bylo vytištěno 6x tolik peněz, tak kam se tedy poděl ten rozdíl?
Dále máme prý i nominálně 3x větší majetek. Máme i reálně 3x tolik "věcí"? Nebo se jen zvýšíla nominální hodnota stávajícího majetku? A nemáme náhodou majetku přecejen méně, tak jak indikuje to hrubé číslo M1?
Jenže ten údaj neříká nic o tom, že se peníze 6x znehodnotily. Jen to, že v této formě (M1) je tolik peněz, z nichž část je také součástí toho majetku lidí.
Třeba teď už delší dobu probíhá výrazný přesun úspor lidí z termínovaných vkladů (M2) na běžné a spořící účty, protože termíňáky mají naprosto směšné úročení. Před cca. 20 lety nebyl výjimkou termíňák na 15% p.a. A také byl naprosto jiný přístup lidí k úsporám, než dnes. A také, to číslo je v Česku dáno v rámci Evropy vcelku výjimečným sklonem k úsporám.
Uvedl bych i čísla pro M2, ale ta nejsou přímo porovnatelná, protože v roce 2002 se měnila metodika. Nejsem v tom tak úplně zběhlý, ale jak tomu rozumím před tím M2 obsahovala i to co je dnes v M3. Můžete si najít historická čísla pro M2 a uvidíte, že expance je zde stejná jako u M1.
http://www.kurzy.cz/cnb/ekonomika/tabulka-4-penezni-agregaty-slozky-m3/