Dokud bude bytů pro bydlení nedostatečný počet, bude jejich cena přemrštěná.
Mnozí, co nevědí, co s penězi, byty zkupují. Vzhledem k tomu, že se v nich mnohdy dále nebydlí, bytů k bydlení de facto ubývá, což žene ceny ostatních bytů nahoru. Řada bytů se rovněž mění na komerční prostory. Takže i když se staví nové byty a domy, z druhé strany jich rovněž dost ubývá, takže v konečném součtu může jít o úbytek místo přírustek.
Pokud stát nezorganizuje levnou, masovou, ale přitom kvalitní výstavbu nového bydlení, pak jsme tam, kde jsme už byli a nevidím žádný pokrok ve vývoji lidstva v oblasti bydlení. Co vidím ve svém okolí, tak se už řada lidí sestěhovává zpátky do původního méně kvalitního či menšího, kde se budou tísnit tři generace, protože nemají na vzrůstající nájem či splátky hypo či energie, ve vztahu k omezeným příjmům. Tady nějaké studium cizích jazyků nebo vystěhování ven z republiky nebude tím nejoptimálnějším řešením. Lidi by samozřejmě měli utrácet, jak radil na krizi p. Topolánek, ale co? když mají hluboko do žlabu a nemají zdroje na utrácení? Mají si ještě více půjčovat?
A jak se tahle poznámka vztahuje k předchozímu příspěvku?
A hlavně si uvědom, že většina lidí si kupuje bydlení na bydlení. Tj. nezajímá je tolik vývoj cen nemovitostí v jejich lokalitě, protože v té nemovitosti prostě chtějí bydlet.
Mam ten barak a myslim si ze sem za vodou. Tim barakem rucim na hypoteku, kterou splacim. Prijdu o praci nemuzu splacet. Banka barak zabavi a proda ale za cenu mensi nez za jakou sem ho koupil. Nemam barak, musim jit do najmu a prisel sem o uspry. Kdo ma hypoteku a koupil v blbou dobu se snadno stane votrokem i kdyz to kupoval aby bydlel ve svým
Tak tak, jsi bez prace, nemas vlastni bydleni a jeste dluzis mega za neco, co nemas. Lidi z USandA to znaji dobre, k nam to prijde ve velkem uz za chvili.
Pokud někoho ohrozí to, že na nějakou přechodnou dobu přijde o práci a nemá rezervy, pojištění apod. na to, by tuto dobu pokryl, tak je to blázen, že si hypo vůbec bere. A pokud je to někdo, kdo žije i normálně po splátce hypo finančně na hraně, tak jejn otázkou času, kdy bude průšvih.
povazujete tedy za spravny vypoj lidstva to, ze bude mit kazdy sve vlastni bydleni, nebo jen to, ze bude mit kde bydlet?
Uz jsem to tu kdysi tvrdil, bydleni je dostupne, bohuzel ne kazdy muze bydlet v tom v cem by chtel, ale musi bydlet v tom na co ma. Tri generace ve 2kk bydlet nemusi, protoze pokud by byli vsichni na davkach tak maji na pronajem minimalne dvou 2kk v Praglu :) pokud nejsou na davkach tak maji penez jiste vice a tim padem maji opet na 2x2kk v Praglu.
Otazka je jestli tri generace nejsou babicka, jeji syn a jeho syn v jednom 2kk, to si ale myslim, ze jedno 2kk muze stacit, pricemz ten nejmladsi stejne brzy zmizi.
Pokud jsou dve osoby s prijmem, tak na 2kk maji vzdy.
Problem neni v tom, ze byty nejsou, problem je v tom, ze by kazdy chtel palac za hubicku. A tohle mysleni je potreba zmenit smerem k tomu, ze: "Muzes si dovolit to na co si vydelas a stat ti nic neda"
Stat nema resit bydleni pro siroke masy, stat se ma postarat o socialne potrebne a pro ostatni by mel jen nastavit jednoducha a jasna pravidla s minimem omezeni (napr. zrusit regulaci najmu).
Nevím, jestli komunistické králíkárny dle p. Havla nevhodné k bydlení lze považovat za "palác za hubičku". Pominu fakt, že po tehdejších revolucionářských slibech měly být tyto už dávno zbořeny či přeměněny na pomníky socialistického bydlení a místo nich měli lidi bydlet ne v luxusu, ale v bydlení odpovídají 21. století. Když bychom postupovali podle "bydlet v tom na co ma", tak by taky většina lidí mohla bydlet pod mostem nebo v jeskyni...
Uvažujete, že vedle placení nájemného či splátky hypotéky (i na panelákový byt můžete mít hypotéku každý si pod pojmem hypotéka představuje 40+4 se 3 bazény, šampíčkem, kaviárem a přistávací plochou) mají občané nemalé výdaje za energie, fond oprav, zdravotnictví, vzdělávání, pojistky, oblečení, jídlo atd?
Za tři generace lze považovat staré, mladé a jejich děti a přiznejme, že to není žádná vzácnost - já osobně znám dost rodin, co bydlí z finančních důvodů v jednom (a nejde o žádné nepřizpůsobivé na dávkách, ale řádně pracující).
Proc by zrovna v CR mel byt "raj" na zemi, ze by vsichni meli bydlet ve vlastnim? Ve svete je obvykle, ze bydli lidi v najemnim bydleni. Je pravda, ze cim mene vyspely svet tim bydli vice ve svem, za to v horsim. Stat se o Vas nepostara musite sami a postarat se ma o ty co nemohou ne o ty co nechteji.
4+1 v kralikarne pro dva dospele a dve deti, je dle meho nadstandart.
Jelikoz vetsina lidi nebydli pod mostem nebo v jeskyni, tak mam spise pravdu ja nez vy.
Priklad, ktery jsem uvedl 7k za 2kk byl vcetne energii, fondu oprav a ostatnich poplatku, ktere se k bydleni vztahuji. Jinde se da sehnat vetsi, nemusi vsichni bydlet v Praze.
Druzstevni byt 3+1 se da sehnat i za 180000Kc. dost me ten inzerat prekvapil, chtel jsem napsat aspon pul mile. Takze trvam na tom, ze kazdy ma zivot takovy jaky si ho zaridi a o socialne potrebne by se mel postarat stat. Je to proste o tom co chci nebo nechci obetovat.
Kdo chce hleda zpusoby, kdo nechce hleda duvody a tech uvadite mnoho :)
bydleni odpovidajici 21.stoleti - třeba aby to mělo výtah, když to má víc jak 2 patra, plastová okna, závěsné WC, pákové baterie, nevrzající podlaha, rovné stěny, teplá i studená voda ne z plotny uhlových kamen a taky ne někde z pavlače ...
Všichni nemusí bydlet ve vlastním, ale jde o to, aby jim po zaplacení hypotéky či nájmu a nákladů spojených s žitým zbylo na důstojný život. Aby si celá rodinka mohla vyrazit do kina a nehroutila se, že po zaplacení 500ky vstupného nemá za co příští týden vařit večeře. Aby nemuseli kupovat jedovaté hadry na tržnici, ale mohli kupovat (asi taky jedovaté) v CaC nebo MarkSpenceru. Aby nejezdili 13 let starými vraky nebo "rodinnými" Fabiemi, aby si ve 20ti mohli pořídit děti a ne až v 35ti a ti děti naskládali do opravdu rodinného MPV ...
Jak tady píší ostatní o kus nížeji: vše je u nás předražené, ve srovnání s cizinou, kde jsou ale ještě k tomu 4-5x vyšší mzdy. Je to také dáno tím, že na západě se člověk dopracovával k bohatství tvrdou prací mnoho let. A u nás za pár měsíců chce být každý milionářem. To samozřejmě neodpovídá výkonnosti ekonomiky, tudíž jsou-li u nás rychlí a velcí zbohaltlíci, na druhé straně je tady přemnoho "socek" - nechci urážet, ale co lidi bere průměrnou mzdu /a tu ještě k tomu 2/3 lidí nebere/, a stejně si nijak vyskakovat nemůže.
Nově navrhovaná dotace pro developery, aby stavěli bydlení i pro chudé, má jednu z podmínek mzdu tuším že 1,3 násobek průměrné mzdy, což je cca 32 tisíc. Takže i lidé pobírající takovouto mzdu jsou považováni za chudinu, co má říkat taková pokladní nebo prodavačka? Jak z této kategorie mají dospět k důstojnému bydlení? Ne každý má to štěstí vdát se / oženit se s nějakým milionářem ...
Druzstevni byt 3+1 se da sehnat i za 180000Kc - to je snad překlep ... Nebo je to v Chanově?
bydleni odpovidajici 21. stoleti - co se tyka vybaveni, tak panelove domy u kterych probehla vymena oken za plastova a majitel si zrekonstruoval jadro (tak, ze tam ma pakove baterie a zavesne WC), tomu odpovidaji, takze bych nevidel problem v nedostatku odpovidajiciho bydleni, toho je opravdu dost.
Co se tyka zbyle casti rozpoctu pote co lidi zaplati naklady spojene s bydlenim, tak ja rikam, ze pokud ma nekdo problem s tim, ze ma zbyvajici cast malou (nestaci mu na to co by chtel - vsichni ji maji malou) tak je to velmi individualni, ale verte, ze ta cast se da u vetsiny lidi zvetsit tim, ze bud snizi naklady, nebo zvysi prijem - je to jen otazka motivace a ne kecu.
Jestli je auto standartem (i 13ti lete), tak jsme opravdu bohata spolecnost.
Kdyz si nekdo poridi deti ve dvaceti, tak ma byt zajisten statem, nebo jak si to predstavujete?
v druhem odstavci si protirecite, rikate, ze na zapade se clovek dopracoval k bohatstvi tvrdou praci po mnoho let (ja rikam, ze klidne i nekolik generaci a souhlasim s Vami) nicmene nechapu, proc by meli mit vsichni odpovidajici bydleni 21.stoleti, kdyz po mnoho let se tvrdou praci nedopracovavali k bohatstvi (to jim to ma rozdat stat?)
Bohuzel, nas nemuzete srovnavat s nejbohatsimi staty sveta (Nemecko, USA,...). Porad patrime na zebricku nekam uplne jinam (videl bych to tak na Recko, Portugalsko, Brazilie).
Co se tyka cen, tak zijeme v dobe kdy ekonomika funguje vcelku globalne, tudiz ceny stejneho "globalniho" zbozi by mely odpovidat po celem svete. Problem vyssich cen u nas je dan tim, ze nas trh je mensi nez treba nemecky a lidi jsou ochotni tu vyssi cenu akceptovat. Mezi globalni zbozi nepocitejme potraviny v chudych zemich (vyrabeji je lokalne s velmi malymi naklady), potraviny u nas ale je mozne pocitat mezi globalni zbozi, protoze jsme v EU a tady se levneji nevyrabi.
Co se tyka platu, pokud bychom tady meli mit 4-5x vyssi platy nez nyni, tak by nase ekonomika musela tvorit vyrazne vice nez se tvori nyni. Mame tu montovny, ktere zvysuji vykon ekonomiky, ale ty tu mame jen proto, ze tu mame levnou silu, takze to funguje presne tak jak ma a resi to trh, stat to pouze krivi a neverim, ze je mozne v nasem state udelat zasah takovy, aby byly platy vyssi treba jen 2x a nezamestnanost byla pod 10%. To proste musi vyresit trh a nase pile. Neni spravna otazka co dela zamestnavatel se svym ziskem, ale na co pouziva stat nase dane a jak efektivne se mu to dari.
1,3 nasobek prumerne mzdy to by dva lidi v jedne domacnosti mohli dat ve vice nez 50% domacnosti (muj tip, ale verim ze to cislo je vyssi) takze si nemyslim, ze by to mel byt problem.
Pokud se podivate na progresivni zdaneni, ktere tu bylo pred zavedenim jedne danove sazby, tak zjistite ze lidi s platem pres 35k byli povazovani za bohate. Takze kdo koho povazuje za bohateho a za chudeho?
Opet: kdyz na neco nemas, tak si to proste nekoupis a musis makat abys na to dosahl, kdyz ti to usili za to nestoji, tak to holt mit nebudes.
" Porad patrime na zebricku nekam uplne jinam " - ale vždyť nám při převratu v 89. slibovali, že do 20ti let doženeme Rakousko? Tak kde udělali soudruzi výzkumníci chybu?
Jinak co tady píšete - vraťte se se svými názory o 25 let nazpět, "uživateli přející si zůstat v anonymitě" 1.6.2009 13:06.
Politici prostě slibují, aby je lidé zvolili. Každý volič má možnost moudře tyto lidi nevolit a zvolit si někoho jiného - pravda, v euforii roku 89 to bylo opravdu těžké. Tento přístup "ONI slibovali, a my to teď nemáme", to je ale jak u pětiletýho děcka.
Jinak je fakt, že dnešní demokracie v ČR zdaleka není dokonalá. Například korupce, nízká vymahatelnost a ústa k právu, a to i u nejvyšších státních představitelů. To jsou opravdu velmi špatné věci a tvrdě se promítají i do ekonomiky. A právě těchto věcí by si měli lidé všímat a reagovat na ně. Protože tady je hlavní role státu: zajistit právo a pořádek, zajistit obecné rámce fungování společnosti, podmínky pro podnikatele a zaměstnance. Tohle musí stát provádět kvalitně, spravedlivě, s rovným přístupem. Samotná ekonomika je dnes celoplanetární záležitost a nějaký Topolánek, Paroubek na tom nic moc nezmění. Ovšem co tito lidé musí, jsem popsal výše. Současné korupční kauzy, neúcta k zákonu, které obě hlavní strany prokazují svědčí o opaku.
nechapu, proc bych se mel se svymi nazory vracet 25 let nazpet, co v mem nazoru neni platne? Trh neni modla, ale dokaze vyresit spoustu veci, pokud mu stat nehazi klacky pod nohy.
Soudruzi vyzkumnici neudelali chybu, pouze sdelili scenar, ktery chteli lide slyset, nicmene bud nam nerekli vsechny mozne scenare, nebo vychazeli z predpokladu, ktere nebyly naplneny.
Pokud budete resit co kdo slibil a neudelal, nepohnete se dopredu, dulezite je resit stavajici situaci a snazit se zlepsovat nyni.
Hledme do budoucnosti a neplacejme se porad v minulosti.
Naslibovat a pak neplnit - to dokáže s prominutím každý trouba. To jsme mohli zůstat tam, kde jsme byli - nebylo by sice tolik boháčů, na druhou stranu by tu nemizela střední vrstva.
Trh je jeden velký nesmysl uměle vyvolaných cen a když jej mají v Turecku, nemusí jej mít i civilizované země.
ano dokaze a ty trouby co naslibuji a neplni mame v cele siri politickeho spektra, nicmene napravo se slibuje mene.
Je pravda, ze s programem: "snizime davky, zmrazime duchody, snizime platby za nemocne, vyhodime 30% statnich zamestnancu, pripadne zvysime dane, zrusime dan z nemovitosti, zrusime darovaci dan, zrusime dedickou dan" Nemuze nikdo vyhrat, protoze: "dame Vam 30 korun" se lepe posloucha.
on nam nekdo uz: sliboval snizeni plateb ve zdravotnictvi, zmrazeni duchodu, zvyseni dani v jednom programu? Ja si toho nejsem vedom, ty ostatni veci nam byli slibovany take, nicmene je potreba to delat cele, nejen tu hezci polovinu. Pokud nam to sliboval vyhral volby? mel moznost provest dane navrhy?
Deregulaci najemneho mohli provest vsechny polistopadove vlady, nejsem si vedom toho, ze by to nektera z nich do roku 2000 mela v programu. Pokud to nemela v programu, tak se nedivim tomu, ze to neudelala, i kdyz bych byl rad, kdyby to udelala jakakoliv.
rekl bych, ze ten kdo to mohl udelat prvni byl z KSC (pripadne Narodni fronty), ten druhy byl z OF.
Snizovani byrokracie a poctu uredniku slibovala treba ODS neustale. I pres vyhrane volby se tak nikdy nestalo. Zruseni darovaci dane bylo take na programu, jen nejak zapomneli rici ze bude jen castecne. Dale pak cekam na to slibovane danove priznani na jednom listu A5 :-) ODS ma sice krasne pravicovy program, bohuzel jen do okamziku nez ma ty kroky opravdu realizovat.
Komu tedy verit ? Ja nemam problem s tzv. "nepopularnimi kroky", mam problem s neduverou v jejich realizaci.
problem je ten, ze nikdy nevyhrala volby tak aby nebyla rukojmim malych stran a to je u nas problem volebniho systemu.
Na nepopularni kroky musi byt shoda napric politickym spektrem a to v okamziku, kdy dve nejvetsi strany delaji kazda opak toho co druha neni mozne.
To co bylo na programu, tak bylo alespon na jednani ve vlade, pripadne pak v parlamentu, to ze to nebylo schvaleno, je maly mandat od nas.
Tato zeme potrebuje alespon na jedno obdobi, silnou vladu, ktera udela vsechny nepopularni kroky a dalsi volby prohraje, ale musi mit silny mandat a ten muzeme dat my volici, nicmene pokud je velke procento lidi, kteri jsou zivi ze statniho rozpoctu, tak bez vyrazne silne osobnosti nemuze nikdo tuhle barieru prelezt.
To je proste otazka toho, ze musi myslet na stat a ne na svou karieru (takovych je malo - treba Schwarzenberg byl dobry priklad toho, kdo si v politice nemusel nic dokazovat - i kdyz s nekterymi jeho nazory nesouhlasim)
Co si pamatuji, tak sliby po převratu směřovaly jen a jen z OF či ODS - jiné strany de facto neměly šanci. A dohnání Rakouska za 20 let - no, máme do něj asi dalších 20 let ztráty ...
Nepopulární kroky, o kterých se zmiňují přispěvatelé nížeji - tu přece nikdo z obyvatel nechtěl. Jen se chtěli mít lépe než za socialismu. A bez zadlužení společnosti by sa tak asi nestalo.Tvrdá práce těch "dole" k tomu jaxi nedopomohla- Hodnoty, které tu byly vytvořeny po válce, byly během pár měsíců zlikvidovány, ať už krachy a devastací fungujících podniků nebo levným výprodejem či dokonce rozdáním.
Pokud vezmeme v úvahu poslední volby, tak nepopulární kroky nebyly součástí volebních programů - jen si vzpomeňme na "zázračnou" reformu zdravotnictví. Ta spočívala hlavně v zavedení nikde neavizovaných poplatků, ale z avizovaných (lepší strava, lepší zacházení s pacienty, větší práva pacientů ..) se prakticky nic nekonalo. Proto běžní občané už nemají zájem na např. nekonečném "utahování opasků", když z toho pro ně neplyne nic pozitivního. A těšit se z lepší budoucnosti našich pra pra pra dětí... Lidi, co v 89 zvonili klíčemi, jsou dnes v důchodovém či předdůchodovém věku a pokud žádná zásadní pozitiva do té doby nezaznamenali /pokud se nedočkali nějaké lukrativní funkce/, tak dnes budou volit samozřejmě sociální jistoty a to i v podobě oněch 30 CZK. Nové platby ve zdravotnictví, na důlchody, na vzdělání /když platili celý život daně a po revoluci nově extra ještě sociální a zdravotní/ nemohou přinést úspěch pravice, to se dá lehce pochopit. Ale jak znám pravici, tak až tolik nepopulárního do volebních programů nedá, ale uplatní je formou přílepků do nedůležitých zákonů, i když se to prý takto dělat nemá.
Asi si nepamatujete dobre, do prvnich voleb ODS neexistovala.
Pote uz slibovali vsichni.
Tvrdim, ze lide se prumerne maji lepe nez za socialismu a rozdil mezi nynejsi dobou a socialismem je ten, ze nejsou vsichni prumerni, takze jsou vetsi rozdily, nicmene to vitam, protoze ti, co se snazi vzit zivot do svych rukou a necekaji na to co jim strana da, ti se maji lepe.
ale vždyť v původním příspěvku se píše ..."směřovaly jen a jen z OF či ..."
OF se skutečně rozdělila na ODS a ODA. To víte, v jedné straně se tolik funkcí nenašlo, a mlaskat u koryt chtěli všichni.
Levna, masova a kvalitni vystavba, to je asi jak o trech trech sudickach ve zdravotnictvi - ze bude bezplatne, nejvyssi kvality a pro kazdeho. Pak ale prisla ta zla ctvrta a skodolibe rekla ze platit budou nejvyse dve z tech veci najednou.
Slouzi dodnes, protoze i ty nejstarsi jsou stare nejvice 50 let. To by bylo pomerne trapne, kdyby uz neslouzily. A ze by se jednalo zrovna o kvalitni bydleni...