Protože jsem před 2 lety prodal byt koupil jinou nemovitost, stále ještě ze zájmu sleduji vývoj cen. Bydlím v menším městě a po loňském prvním pololetí, kdy ceny skokově spadly v průměru o nějakých 12% a tam se dlouhou dobu držely, se stalo to, že za poslední 3 měsíce tyto ceny zase o nějakých 5% popolezly nahoru a nejsou příliš daleko tomu, za co se byty prodávaly na na přelomu let 2007/2008.
Ve vedlejším, 15km vzdáleném, počtem obyvatel, strukturou zástavby, velikostí i stářím bytů, pracovními příležitostmi i jinými parametry srovnatelném městě, kde byly ceny tehdy na vrcholu ještě o 5–7% výš než u „nás“, se po propadu na cenově srovnatelnou úroveň, kde se pak také nějakou dobu držely, začaly letos na jaře opět významně padat dolů a klesly minimálně o dalších 10%.
Takže pokles ve srovnatelných lokalitách je u jedné někde lehce nad 5% a u druhé se blíží 30%. To podle mne svědčí o tom, že trh realit je výrazně „lokální“ a nelze zobecňovat.
Další „místní“ fakt je, že i když se v obou městech ceny tehdy nebo i teď mohou zdát nadsazené vůči kupní síle, tak vzhledem k téměř nulové bytové výstavbě za posledních 20 let (mimo pár desítek většinou na kvalitě odrbaných malobytů x+kk a pár sice velkých, ale pro bydlení nepraktických půdních vestaveb), prostě ani kdyby člověk peníze měl a chtěl je udat, tak kvalitní bydlení nemá šanci v bytovém domě koupit a nelze tak srovnávat nebo operovat cenou vůči nové výstavbě, jak lze v Praze nebo jiných větších městech. Maximem je byt okolo 80m2 z konce 80-tých let, ale většinu nabídky tvoří menší byty (60–74m2 u 3+1) z období ´65-´75.
Taky ty ceny občas sleduju. Na venkově (pojmem „venkov“ neoznačuju příměstskou oblast, ale skutečně venkov, tj. obce, které mají cca 25–35 km do bývalého okresního města) klesají ceny celých nemovitostí, to, co se prodává, je většinou tak vybydlené, že by bylo možná lepší to strhnout. Pastouška je proti tomu zámek.
Pokud už jde o domek v trochu větší obci (tak 2000 obyvatel a výše), záleží na pracovních příležitostech. Pokud tam nejsou, jsou ceny domů přijatelné, ale vidina dojíždění XX km už tolik lákavá není.
Zato kolem Prahy, Brna a krajských měst je přetlak zájmu jak o byty, tak o pozemky a domy, jenže obyčejný starší rodinný dům tam leze na cenu kolem 3–5 mega. Na to řada lidí nemá šanci našetřit ani ve dvou generacích.
Byty v těch nějlepších lokalitách Brna lezou přes 50K/m2 a pozemky na stavbu RD přes 4K/m2 s tím, že občas je možné vidět i nabídku za 6K a dokonce i víc (třeba lokalita Komín). :-/ Naprosto šílené.
Na druhé straně je tady sorta lidí, kteří si to zjevně mohou dovolit a mohou to být i v podstatě obyčejní lidé – např. vysokoškolák (inženýr, doktor, apod…), který žil roky na západě, kde pracoval za tamním podmínkám odpovídající vysokoškolský plat.
Nejsem si jisty ze spravne hodnotite trh. Spekulant taky potrebuje, aby se jeho penize tocily. S tak velkymi penzemi, ktere musi mit (aby nakoupil byty v takovem mnozstvi aby to ovlivnilo trh) by byl schopen dosahovat relativne bezpecneho uroku vyssiho nez 6%. Aby se mu vyplatilo drzet byt dlouhodobe musi spekulovat na to ze byty pujdou nahoru o vic nez 6% rocne. Nehlede na to ze zaplati dan z prevodu a taky dan z prijmu (nebod nemovitosti se odepisuji pomerne dlouho) a nejspis i nejaky urok na pujce kterou ma (a ta pokud se nejedna o hypoteku, bude mnimalne 5%). Navic hodne spekulantu ci pravildo „prohraj rychle“.
Ono je to mozna jeste jednodussi. Velmi trefne to rekl Martin Schulz v poradu na CT24. Zaznam je v acrhivu CT24, cas cca od 32:10 do 33:40.