Hlavní navigace

Centrální bankéři pomohli euru

18. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Máme za sebou zasedání klíčových centrálních bank. V minulém týdnu se k projednání měnové politiky sešli evropští centrální bankéři, tuto středu to byli jejich američtí kolegové.

ECB přišla s razantním balíčkem k uvolnění měnových podmínek, když snížila celou škálu svých měnověpolitických úrokových sazeb, depozitní sazba již činí –0,4 %, navýšila program kvantitativního uvolňování a přišla s balíčkem dodávek likvidity do bankovního sektoru. Důvodem je neschopnost plnit svůj inflační cíl, a to i v horizontu do roku 2018. Samotná prognóza ECB počítá pro tento rok s inflací pouze 1,6 %.

skoleni_29_6

S nízkou očekávanou inflací projevující se i v klesajících dlouhodobých inflačních očekáváních má ale problém i Fed. I když k žádné změně v nastavení měnové politiky tento týden nedošlo, ve výhledu pro letošní rok již američtí centrální bankéři nevidí letošní zvýšení dolarových sazeb ve čtyřech krocích, ale pouze ve dvou.

Výsledkem jednání na obou stranách Atlantického oceánu tak je ve výsledku silnější euro vůči dolaru. Od počátku letošního roku si již připsalo téměř čtyři procenta. Zatímco pro americkou ekonomiku to je dobrá zpráva, z pohledu evropského hospodářství naopak. Právě kurzovým kanálem by totiž bylo množné vyšší inflaci doručit. V opačném případě ECB nezbude, než program kvantitativního uvolňování dále navyšovat.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).