20 let slyšíme, že podobné věci, jako státní regulace, jsou minulostí, že všechno vyřeší konkurence a neviditelná ruka trhu. Doslova ráj na zemi. Kdo nebude flexibilní a dostatečně přizpůsobivý, kdo nebude sloužit zákazníkům do roztrhání těla, ten zkrachuje. Výroba má být férová, bankovní účty taky. Jak to, že nejsou? Nebo že by konkurence v bankovnictví nefungovala?
Jenze v bankovnictvi si statni regulace tak trochu zacala. Zalozit dneka banku neni zadna sranda, vyzaduje to splneni velkeho mnozstvi podminek.
Kazdopadne se ukazalo, ze u nas konkurence funguje. Bezplatnych www.mesec.cz/clanky/vyberte-si-bezpoplatkovy-bankovni-ucet-zadarmo-na-miru/ uctu u nas je dost a dalsi pribyvaji (Equa). Ty, ktere povazujeme za drahe stoji mene, nez listek do kina. Takze zrovna tady bych to na problem nevidel.
Ono kdyz stat svym jednanim dosahnne toho, ze na trhu zustane jen nekolik hracu, tak mu pak nezbude nic jineho nez ten oligopol regulovat.
Sam jsem uz dvakrat narazil pri pokusu o zrizeni uctu v Nemecku, naposledy jsem byl odmitnut minuly tyden u ING-DiBa. Vim, ze jsou banky, kde to problem neni (VR Bank Zittau), ale ty zase nedavaji 100 € za zrizeni uctu :)
Tak ono je pravda, že stát klade překážky... ale 90-tá léta, dobu volnotržních, státem neregulovaných, kampeliček bychom snad zpět nechtěli. Nebo ano?
Stejně tak garance vkladů: ta by byla neúnosná v onom kýženém prostředí "neviditelné ruky trhu".
To je u nás. Co zahraničí? Tam celá ta dnešní krize má kořeny v skončení státem nuceného oddělení investiční a retailové části bank. Banky se staly "příliš velké na to, aby padly".
Ono nic se nemá přehánět. Ani ta regulace, ani to "volnotržnictví" - je li fakticky na účet a riziko někoho jiného - daňového poplatníka.