A v článku jsou nepřesnosti. V západní Evropě se obvykle platí 25-30 % za BYDLENÍ, ne za holé NÁJEMNÉ. To může být dost podstatný rozdíl, třeba zrovna u nás, kde za služby a energie se platí často tolik, kolik za čisté "regulované" nájemné.
Osobně by mě zajímalo - protože se mě to brzy bude týkat - co má dělat člověk, který si pronajme malý byt (25 až 30 m čtverečních) za "tržní nájemné", které v Praze činí nejméně 6 nebo 7 tisíc, a to i byty se sníženou kvalitou nebo na okraji města. Plus 2000 služby a energie dají dohromady přes polovinu průměrného platu, čili 8 až 9 tisíc měsíčně. Podle mého názoru z velké části střední třídy v nejbližších letech vznikne skupina lidí žijících z ruky do úst. Průměrný plat v Praze opravdu není 30 tisíc hrubého, jak uvádějí statistiky, spíš tak 18-22 beno méně. Doufám, že pojem "nájemné v místě obvyklé" bude znamenat průměr "regulovaného" a tržního nájemného.
Proč myslíte, že "nájemné v místě obvyklé" bude znamenat průměr regulovaného a tržního nájemného? Mě tedy připadá jako hloupost aby se regulovaná cena odvíjela částečně sama od sebe. Ale vyloučit takový paskvil samozřejmě nemohu.
Odhadem. Doufám, že konečné a trvalé nájemné bude nižší než je dnes u nových, "tržních" nájemních smluv. U bytu cca 25-30 metrů čtverečních 6-8 tisíc měsíčně, k tomu 1500-2000 Kč za energie a služby - to mi připadá opravdu moc. A takový byt pro 1 osobu mi nepřipadá jako luxus. Většina Pražanů opravdu zdaleka nemá tzv. "průměrný" plat, spíš o tu polovinu menší. (Myslím ceny nájemního bydlení v Praze a ve středních Čechách, v Brně nebo Ostravě to asi nebude lepší.)
Průměr je průměr a medián je medián. S tím neuděláš nic. Většina pražanů má spíše ten medián než průměr. A medián je v Praze cca o 2 tisíce Kč nižší než průměr.
Doufat můžete, ale když vidím, že v mnohém máme ceny zboží/služeb vyšší než jsou na Západě, kde mají ovšem 4-5x vyšší příjmy ... Vysokým cenám bydlení samozřejmě nahrává nedostatek bytů - dědictví z minulého režimu, se kterým jsme se ani po 20 letech nedokázali vypořádat a nedostatečná výstavba nových bytů; někde dokonce bytů ubývá, protože jsou přeměňovány pro komerční účely a jiné jsou pro katastrofální technický stav či výstavbu silnic, nákupních center atp. zbourány.
Ono se v tomto režimu stále více věcí stává pro běžné lidi luxusem, zatímco za minulého režimu to byl standard, na který jsme ještě nadávali, nevážili si jej a zvonili klíčema. Divím se, že se dnes v rámci úspor a vyšších zisků nestaví byty s topením na uhlí a WC na pavlači společné pro několik partají. Jen pamětníci zaživší tatíčka Masaryka, válku, továrníky a podobné "vymoženosti" říkávali: "počkejte, bude ještě hůř". A my nevěřili ... Nůžky se rozevírají ...
No vystavba porad bezi. Tedy ted se trosku utlumila, protoze firmy nemaji dost kapitalu na vystavbu, ale jeste pred rokem pribyvalo bytu jak hub po desti. Dokonce jeste minuly rok sly skoro skokove nahoru ceny pozemku (napr. v obci sousedici s Opavou sly ceny m2 z cca 350 na cca 1000) coz neukazuje na nedostatecny pocet bytu, ale spise na narazovy narust zajemcu o nove bydleni (Husakovy deti). Btw. celkem patnact parcel sem tam prodalo v prubehu pul roku i za dojnasobnou cenu oproti roku predchozimu.
Co se normalniho v komunismu a luxusniho dnes tyce. Tak bohu ditk za filmy s Kopeckym. Jinak bych Vam i veril. Jenze tenkrat bylo daleko beznejsi nez dnes, ze prarodice, deti a vnuci zili v jednom tri (nekdy ctyr) pokojaku. A kdyz se chtel ten mlady par odstehovat musel cekat na prideleni bytu. Nene ani tehdy bytu nebyl dostatek (tedy podle toho co povazujete za dostatek).
Ale nebojte se, deregulace tomu pomuze. Duchodce, ktery neutahne svuj 4 + 1 za komercni najem v centru, se prestehuje do 2 + kk na periferii. Tim se uvolni misto a zacnou skatulata. Nakonec se ceny utrepou. Pokud bude i tak bytu nedostatek, budou se pronajimat za premrstene sumy, tak do par let vyrostou za takto vydelane penize byty dalsi, ktere zase tu cenu srazi dolu. Zatim ale porad zijeme v urcite nejsitote. Nikdo moc nevi co se stane az dobehne deregulace, jak to zahybe s trhem s nemovitostmi. Takze dlouhodoba investice je trosku riskantni.
P.S.: Dneska sem se dival na porizeni bytu 3 + kk v praze. A za 1 000 000 Kc se prodavaji dekrety na regulovane najemne. Tak to uz je prasarna nejvetsiho kalibru. Klidne mrknete na realitni servery, najdete tam dosta takovych inzeratu.
Výstavba utlumila z důvodu, že ono předražené vlastní bydlení už za ty peníze nikdo nechce. Buď se musí výstavba zlevnit nebo stoupnout příjmy obyvatel. Navíc banky zpřísnily pravidla půjčování a půjčují tedy méně.
Na druhou stranu, co jsem se přes oběd díval do vývěsních skříněk realitek, tak paneláková králíkárna nevhodná dle p. Havla k bydlení 3+1 za 2.100.000 Czk. No, nekupte to za tu cenu... (nejsme Praha)
Mohu vás ujistit, že znám dost rodin, které se v současné době sestěhovávají dohromady právě z důvodů, že nemají na to utáhnout 2 samostatné byty. Čili přesný opak toho, co uvádíte Vy. Chtějí-li dnes mladí vylétnout z hnízda, tak aby měli od rodičů našetřeny statisíce. S holým zadkem jim nikdo nic nedá a obecní nájemní byty takřka neexistují. Každou chvíli slyším stesky obecních zastupitelů, jak jejich předchůdci bezhlavě rozprodali obecní majetek a nyní nemají do obce šanci přitáhnout mladé lidi. Aspoň na nájemní byt. A ti mladí dnes nebudou v nějakém Zapadákově chtít ani stavět vlastní.
Jde o to, jestli ten důchodce je schopen se do 2+kk někam na periferii přestěhovat. Menších bytů je nedostatek a nedokáži si představit, jak z nájemního bytu přejde do bytu v soukromém vlastnictví, z čeho vezme 1,5 milionu na koupi periferního 2+kk. Nepředpokládám, že všichni důchodci /i když se nějací jistě najdou/ budou mít našetřeno 1,5 milionu na koupi menšího bytu nebo že jim půjčí banka. Bude potřebovat lékaře, toho na perifii nenajde, bude schopný cestovat někam za ošetřením?
add 1) Paklize s tim sestehovanim byste mel pravdu znamenalo by to, ze byty se postupne uvolnuji a z toho plyne ze jich je dost. Samozrejme nektere konkretni pripady se urcite sestehovavaji obzvlaste v dobe krize se to da predpokladat. Nicmene z aposledni rok se ceny najmu skoro nehnuly, takze to neni az tak prudke jak by se vam zdalo.
add 2) Naopak lide se porad stehuji i do zapadakovu.
add 3) Kdyz pisi o periferii, myslim tim periferii mesta a z nich byva dostupnot dobra i pro duchodce. Dokonce i z toho nejvetsiho zapadakova je zajistena doprava HD alespon dvakrat dene do statutarniho mesta. Tudiz duchodce se ke svemu lekari dostane.
add 4) Co se tyce nedostatku malych bytu, tak to neni zadny problem. Protoze proste jako majitel kdyz mate 3 + 1 a nemate o neho zajemce (zajemce ma penize jenom na 2+kk) tak ho radeji pronajmete za cenu 2+kk nez aby byl neobsazeny. Totiz ten nedostatek malometraznich bytu je jenom opticky problem.
Když máte 3+1 a nemáte o něho zájemce, tak se ho neustále pokoušíte udat, protože nechat ho za cenu 2+kk znamená pravděpodobně velkou finanční ztrátu.
Vemte si, na jak dlouho se nájemní smlouvy většinou uzavírají (či jak dlouho většinou trvají), vynásobte rozdílem v nájemném mezi 3+1 a 2+kk, vydělte to nájmem za 2+kk a vyjde vám, kolik měsíců si můžete dovolit nechat 3+1 prázdné a shánět zájemce.
Nevím, jakou máte představu o délce nájmů. Když jsem hledal dlouhodobý nájem (10 let), tak jsem byl za cvoka. Všude jen na rok, vyjímečně na dva. S veklým štěstím jsem uzavřel smlouvu na 3 roky s možností prodloužení (která je ovšem natolik vágně formulovaná, že mi nic nezaručuje).
A mimochodem, co je větší finanční ztráta - prázdný byt, nebo byt s menším nájemným, než si pronajimatel představoval?
Můj vzoreček byl pravděpodobně nad vaše schopnosti, tak pojďme na modelový příklad s konkrétními čísly (reálnými, ceny na pražském sídlišti v paneláku dle sreality.cz):
Majitel může byt pronajmout za cenu 3+1, tedy zhruba 12 tisíc bez poplatků a nebo za cenu 2+kk, tedy zhruba 8 tisíc bez poplatků (z poplatků žádný příjem nemá).
Pokud by ten byl pronajal na 2 roky, pak za cenu 3+1 získá za ty dva roky celkem 24* 12 tisíc = 288000 tisíc
Pokud ten samý byt pronajme za cenu 2+kk, pak za dva roky získá 24 * 8 tisíc = 192 tisíc
Z toho plyne, že pokud momentálně nemůže sehnat nájemce za 12 tisíc a přitom vidí šanci, že za takovou běžnou cenu nájemce dříve nebo později nalezne, tak i když bude mít byt prázdný OSM MĚSÍCŮ, pořád na tom nic netratí. Uvažujme období dvou let:
Bude-li byt mít 8 měsíců prázdný a po zbytek doby pronajatý za cenu 3+1, bude mít příjem celkem 16 * 12 tisíc = 192 000 tisíc
Bude-li byt celé dva roky pronajímat za cenu 2+kk, za dva roky získá 192 tisíc.
Pokud byste uvažoval v rovině pouze jednoho roku, tak rok pronajatý byt za cenu 2+kk znamená příjem 96 tisíc. Pronajmete-li ho za cenu 3+1, pak 96 tisíc získáte po osmi měsících, takže se vám stále vyplatí nechat byt od ledna do dubna prázdný a od května do prosince pronajmout. Pěnez budete mít stejně a starostí ubude.
Celá kalkulace má jediný faktor nejistoty - nikde nemáte zaručeno, že i když budete zájemce za cenu 3+1 osm měsíců hledat, že ho nakonec najdete. Teoreticky se může stát, že osm měsíců hledáte s tím, že stejně se vám ztracený příjem vrátí v podobně vyššího nájemného a nakonec nic. Tento faktor nejistoty lze však velmi snadno minimalizovat - mít stanovenou cenu reálně. Stačí projít si pár podobných bytů, za kolik se nabízí a také na základě poptávky zjistit, jak moc velký zájem v dané lokalitě je.
No tak s temi 3-mi lety mate velmi rozdilne zkusenosti nez mam ja. Ja sem v prubehu poslednih dvou let stehoval do tri bytu a samozrejme prosel minimalne dvacitku bytu pri prohlidce. Nikde nebyla smlouva na dele nez jeden rok. Nicmene to samo o sobe je naprosto irilevatni ve chvili kdyz temer kazda smlouva obsahuje dvoumesicni (trimesicni) vypovedni lhutu.
Takze pokud nejste schopen nalezt najemnika v prubehu tri mesicu a mate povedomi o trhu s nemovitostmi (poradi Vam realitka) tak si klidne vezmete mene platiciho najemnika na rok s tim ze mu klidne za tri mesice date vypoved (pokud se nedohodnete na vyssim najmu) v pripade ze se trh zase ozivy.
Ano, se smlouvami na rok (ve skutečnosti 2 měsíce) máte pravdu. Řeč však byla o tom, jak dlouho trvá takový průměrný nájem, nikoliv co je ve smlouvě. Z mých zkušeností vyplývá, že reálně to bývají necelé tři roky, protože smlouvy bývají prodlužované. Na častém střídání nájemníků nemá nikdo zájem, vyjma realitek, co berou provize. Těm samozřejmě co nejčastější střídání vyhovuje, protože z každého mají tisíce korun.
Nevím, kolik bytů pronajímáte a jaké s tím mate zkušenosti, ale z těch svých vás mohu ujistit, že s výměnou nájemníků jsou nemalé náklady. Ne každý totiž svolí k tomu, abych mu do bytu vodil případné zájemce. A zvláště v případě, že ten někdo bude bydlet za výrazně podprůměrnou cenu a já ho budu chtít co nejdřív vyštípat. Tam se můžete spolehnout, že bude v bytě do poslední minuty a žádné prohlídky nepovolí. Čili počítejte s další měsíční ztrátou, během které budete byt znovu nabízet. Věřte mi, že je většinou výhodně relativně hodně, hodně dlouho mít byt prázdný než pronajmout ihned za málo.
Proc cekat na vysneneho trileteho najemnika, kdyz muzu mit sestimesicniho hned ted? To neda smysl. A kdyz nahodou mezi tim najdu nejakeho kdo chce platit vic tak puvodni najemnik vyleti a ja si tam nastehuju noveho za vic. To je ta pointa.
Pocitam s mesicni ztratou. Ale vy mluvite ze osmimesicni neni problem.
Kazodpadne tady mluvime o situaci kdy vy mate byt a cekate ze ho nekomu pronajmete za vysokou cenu, ale trh proste takove byty nechce. Je jedno jestli ted nebo za osum mesicu. Bavime se o tom co se stane az se dereguluji najmy. O situaci, kdy se na trhu obevi spousta novych bytu za trzni najemne (uz ne za regulovane) a zacnou skatulata. Scenaru toho jak se pak trh vyvine muze byt nekolik. Ten ktery sem rozebiral vyse, je ten, ze lide s nizkymi prijmy nebudou schopni zaplatit dnesni trzni najemne. A pak majiteli nezbyde nez najit nekoho jineho do toho bytu. Jenze tech lidi kteri budou ochotni to najemne skutecne zaplatit bude velmi malo vzhledem k nabizenym bytum. Takze ani kdyz majitel za tu cenu nepronajme byt ani za pul roku, ano za rok a ani za dva roky. A to je ta pinta.
P.S.: Mrknete se na prazske hotely. Ty meli prazdno ctyri mesice a uz udelali z pokoju malometrazni byty, protoze tak alespon kape kdyz neprsi. Az se situace zmeni tak behem dvou-tri mesicu vse prehodi nazpatek.
Proc cekat na vysneneho trileteho najemnika, kdyz muzu mit sestimesicniho hned ted? To neda smysl.
Já jsem se vás ptal, kolik bytů pronajímáte, že hned víte, co je či není nesmysl. Já několik ano a opakuji vám (a podložil jsem to i jasnými výpočty, pokud mi nevěříte, vemte si kalkulačku, ceny nájemného v panelákovém sídlišti a přepočítejte si to sám), že se často VYPLATÍ počkat, pokud za byt chci adekvátní cenu. A to přesto, že momentálně kupující není.
Kazodpadne tady mluvime o situaci kdy vy mate byt a cekate ze ho nekomu pronajmete za vysokou cenu, ale trh proste takove byty nechce
Bohužel jste absolutně mimo. Přečtěte si pořádně toto vlákno. Co tvrdíte, je totální nesmysl. Mluví se tu o situaci, že mám byt 3+1, na který momentálně nemám zájemce a mám ho tudíž pronajímat za cenu 2+kk (za nižší cenu) a nikoliv za 3+1 (za STANDARDNÍ, nikoliv vysokou). O tom, že trh takové byty nechce, tu nikdy nic nepadalo a je to pouze vaše spekulace (a snaha o změnu podmínek během diskuze). Tuto původní situaci jste popsal vy sám v příspěvku z 6. 11. 15:50.
Netuším, zda tento nesmysl, že se snažím udat byt za přemrštěnou cenu apod., píšete proto, že jste neudržel kontext nebo proto, že to nechápete nebo proto, že si za každou cenu potřebujete potvrzovat svoje teorie, to cpete do roviny, kdy požadovaná cena pronájmu 3+1 za byt 3+1 je neadekvátní. Ale jak jsem již říkal, cena za 3+1 je cena za 3+1, čili vždy adekvátní (bez ohledu na konkrétní numerickou hodnotu nájemného). Cena 2+kk za 3+1 není adekvátní (je pod cenou), stejně jako cena 4+1 za 3+1 není adekvátní (je to předražené).
Obávám se, že zatímco já vycházím z reálných zkušeností, vy jste si vyfantazíroval nějakou představu a chcete se jí držet zuby nehty. Nebudu už vám to vymlouvat, snažil jsem se jasně uvést argumenty, proč to, co tvrdím, dává smysl. Vy jste je v ničem nevyvrátil a akorát kličkujete a taková "diskuze" mě nebaví.
Vy jste pořád úplně mimo. Deregulace může mít za následek (z kontextu tohoto vlákna) maximálně to, že klesnou ceny. Proto jsem psal, že nezáleží na tom, kolik REÁLNĚ činí nájem z 3+1, ale že pokud pronajímám byt 3+1 za v tu dobu běžnou cenu bytu 2+kk, tak pronajímám POD CENOU. Za tím dělám finální tečku, protože vysvětlovat to pořád dokola se míjí účinkem, nebaví mě to a ani to nemá smysl.
Podle svých známých, přátel a kolegů. Dodávám, že to jsou tabulkové platy zaměstnanců státu (ne úředníků). A s dlouhou praxí v oboru. Běžně se k pražskému průměru připočítávají i ministři a poslanci parlamentu - to pak vypadá, jak je pražský průměr vysoký. Silně pochybuju, že by plat uklizečky byl 18 tisíc - pokud ovšem nemá 2 úvazky, to by šlo. Nebo ta spousta prodavaček a pokladních - těm se taky o 20 tisících měsíčně může jenom zdát. Kéž by jednou někdo udělal pravdivou statistiku - tolik a tolik procent zaměstnaných má takový a takový plat - to by byla realističtější statistika.
No, nevím, když se pohybuji v Praze a vidím přeplněná parkoviště u hypermarketů, plné koše, obchody s luxusními značkami, jak nestíhají nebo mladou rodinku s novým autem (socky ve škodovkách, ostatní v hodnotných značkách) na výletě v multikině, kde je 1 lístek za 119,- a hromada kukuřičnýho polystyrenu s kyselinou fosforečnou alias Colou k tomu za další 4 stovky a pak si zajdou dát kafe za 50,- - 80,- nebo zhltnout oběd či večeři v podobě Mekáčových nezdravých mletých zbytků, opět aspoň za 4 stovky za rodinu, tak se mi nezdá, že by nějak strádali v podobě průměrných platů. Samozřejmě, najdou se pokladní, doplňovači zboží, agenturní bezpečnostní služby či jiné, celostátně neohodnocené profese, na druhou stranu když slyším známé a příbuzné, kteří v Praze žijí od narození a umí se v tamním prostředí pohybovat, tak ti když vykonávají funkci podobnou mé, tak by za 15 čistýho nevstali ani ráno z postele. Samozřejmě, musí si na vyšší ceny např. v podobě nájemného vydělat. Jenže mají-li bydlení dražší dejme tomu o 25 %, tak odměny mají vyšší o 35 %. Pak jim samozřejmě zbývá více k utrácení a tak zatímco na venkově mnohdy multikina zápasí i přes různé akce s návštěvností, na Prahu se asi problémy s návštěvností až tak nevztahují.
Nelze asi celoplošně řadit Pražáky mezi bohaté, nic rozumného nedělající, na chudém venkově se taky najdou bohatí, kteří si své peníze až tak nezaslouží.
To není projev zakomplexovaného vidláka, to je skutečnost. Vždy, když jedu mimo Prahu, zastavím v nějaké vesnici a ukážu na mou značku 2A6 2626. Většinou to netrvá ani čtvrt hodiny a už se začnou trousit balíci, klaní se a přinášejí věcné dary, abych si mohl žít nad poměry.
Důkazy ani podklady tu neuvedu, najděte si je na netu sami, nebo jestli máte všeobecný přehled a sledujete veřejné dění, tak jste mohli zaregistrovat např. jakési hnutí starostů bojující za nerovnoprávné rozdělování daňových výnosů - velká města vč. prahy dostávají víc než menší města či vesnice. Existuje na přerozdělování určitý algoritmus. Dokonce starostové umisťovali pod dopravní značky začátek obce značku ve smyslu daňově diskriminovaná obec či město. Nedávno jsem někde viděl, kolik peněz se dá z rozpočtu na obyvatele Prahy a kolik na nějakého vesničana v Horní Dolní. Byl to ohromný rozdíl a pokud není někdo slepý a hluchý, musí tyto rozdíly vidět i sám, bez statistik. Vzhledem k tomu, co "praktického" a "užitečného" se v Praze vyprodukuje, považuji kromě např. špičkových léčebných zařízení, většinu zbylého za zbytečné.
Co se týče životní úrovně pražanů, tak je samozřejmě mnohem vyšší než na venkově a menších městech. I ty proklínané statistiky přiznávají, že Praha má vyšší mzdy než zbytek republiky. Samozřejmě, najdou se profese nedoceněné i ve zbytku republiky. Ale běžné pozice mají v Praze vyšší ohodnocení než na venkově, zkuste se poptat mezi známými či příbuznými, jestli jsou vám ochotni kápnout pravdu a přiznat, za co dělají oni a za co vy. Pokud se podíváte na auta s pražskými SPZetkami, 120ku nebo favorita absyte lupou hledali.
A pokud pražák udělá na venkově dopravní přestupek, cajti si jej obzvláště vychutnají. Asi tak jako když venkovan udělá přestupek v Praze, tak ten by se zase neměl odvážit jezdit.do Prahy. Pokud někde Pražák špatně zaparkuje (nemyslím tím, že spáchá přestupek, ale že se např. nemůžete nasoukat do vedle stojícího auta), tak mu někdo obejde auto korunou nebo vypustí pneu, zvláště když se jedná o něco lepšího než je škodovka. Nebo mu do auta ťukne - 120ka nebo hadrák přece jen "leští". 4 kolegové si koupili ojetiny a chvíli na nich měli pražské SPZ. Až po výměně za venkovské naschvály od jiných motoristů ustaly. Na druhou stranu se mohli chovat do výměny SPZ v Praze jak prasata a ledascos jim prošlo bez ztráty desítky.
"V" má typický projev zakomplexovaného ukřivděného člověka, který všude vidí spiknutí, ubližování a nespravedlnost.
Ke cti mu je, že odpověděl konkrétně, nicméně sám se do toho zamotal. Takže už to není "zbytek republiky doplácí na Prahu", ale "větší obce dostanou větší díl koláče než menší obce". V některých pseudoargumentech vyloženě lže, v některých jen zkresluje.
Brečí tady nad tím, jaké mají chudáci balíci malé platy, ale už neřekne, že třeba nájmy v Praze jsou několikanásobně vyšší než na balíkově.
Nicméně pro pana V mám radu: nic na světě není úplně rovnocenné, vždy bude mít někdo/něco výhody, které jiné nemá. Pokud pražákům tak závidíte, můžete se sem přistěhovat, nechat se vyživovat zbytkem republiky a k tomu mít výrazně nadprůměrný plat. Pokud mi odpovíte, že máte raději čistý vzduch, les a rybník za domem a do Prahy nepůjdete ani náhodou, tak si nestěžujte - je to vaše volba. Pokud vás doma drží rodiče násilím a přestěhovat do Prahy se tudíž nemůžete, obraťte se na policii nebo ještě lépe na Bílý kruh bezpečí, bonzovat rodiče je nefér.
Milý pane. Můj plat je 80 tisíc čistého když v mém oboru je průměr cca 40 tisíc hrubého. Nemusím hnít v hnusné Praze, mám levný pozemek, parádní baráček, 2 auta a spokojený život. Ne, opravdu si nestěžuji na to, že by mi pražáci ublížili...
Milý pane, mě je zcela jedno, zda berete 8, 80 nebo 800 tisíc.
Spíš se divím , že se honosíte údajným platem 80 tisíc a přitom ani neumíte číst (a nebo jste zároveň pan V a předvádíte se tu jako Jekyll a Hyde).
Psal jsem totiž: "Nicméně pro pana V mám radu" a vy vyskočíte jak čertík z krabičky a hned se začnete vytahovat, co všechno máte či nemáte. Já vám přeju vaše peníze, krásný barák na vesnici, dvě auta, tři traktory, manželku, osm milenek a úžasný život, ale buďte tak laskav, naučte se pořádně číst, když chcete přispívat do diskuzí. Díky.
Prosím, řekněte někomu vedle vás, ať vám to přečte a případně vysvětlí. Pokud panu V doporučuju, ať se do té Prahy přestěhuje, když pražákům tak závidí a ozvete se vy s výčtem příjmů a majetku, tak buď se potřebujete všem pochlubit (ano, jste pašák!) a nebo neumíte číst a reagujete na něco, co bylo určeno panu V.
Děkuji vám za pobavení, takhle po ránu to opravdu potěší, bude to fajn den.
Asi nejsem sama, kdo se do Prahy spolu s přítelem odstěhovali. Ano, bydlení je skutečně většinou dražší než na "venkově", ale co jsme koukali, tak některé lokality velkých měst dosahují podobných cen jako jsou v Praze. Tyto vyšší náklady na bydlení ale kompenzují podstatně vyšší příjmy. Je celkem známý fakt, že Praze obyvatelé přibývají. Domnívá se někdo, že by se tam lidé hrnuli, kdyby jim životní úrověň díky vysokým nákladům za bydlení a "venkovským" příjmům klesala? Lidé, co se do Prahy nějakým způsobem dostali, se jí drží zuby nehty. Proč asi? Nikdo (až na nepodstatné výjimky) nejde z Prahy do nějakého zapadákova, nepočítám-li přilehlé obce, odkud jste v Praze coby dup.
Ještě k pražským příjmům: ukažte mi, kde z venkova by jezdili víkend co víkend 100-200 km na "chalupu" do Prahy. Přitom opačně to tak funguje, a ve velkém.
Pokud nestavíte rodinný dům a nekupujete k tomu pozemek, tak ceny v bytových domech v Praze ve vztahu cena/m2 podlahové plochy jsou obdobné cenám mimo Prahu ve velkých městech či atraktivnějších lokalitách. Nemá asi cenu porovnávat bydlení v Praze s Opavou či Frýdkem-Místkem (benzín 4.11.2009 13:28). A pokud dáte za bydlení tam o 5,5 tisíce méně, v Praze určitě za tu samou práci budete mít víc než o 5,5 tisíc více než v oné Opavě či Frýdku-Místku. Samozřejmě, na venkově jsou jiné mezilidské vztahy, větší klid, menší kriminalita, ale kdo jde po penězích, pro toho je Praha jak stvořená. Spolu se spoustou lákadel, kde a za co utrácet, jak trochu rozhýbat ekonomiku.
Ano, v některých oborech jsou v Praze vyšší platy. Ne, zdaleka ne ve všech oborech. Například u zaměstnanců státu (nemyslím úředníky) jsou tabulkové platy stejné v celé republice. Pokud jde o osobní ohodnocení, které mělo vyjadřovat rozdíl mezi dobrým a horším zaměstancem - to se většinou řešilo tak, že při uzákoněném zvýšení platu se ubralo z osobního ohodnocení. A odměny se už pár let "nekonají".
Je těžké odejít z Prahy třeba na Moravu do Frýdku-Místku, když člověk tady má dobrou práci, kde je odborníkem, taky příbuzné a přátele a navíc mu není už ani čtyřicet, ani padesát. Navíc není jisté, zda by tam našel práci, kde by využil znalosti jazyků, třeba italštiny. Řada lidí je i zaměstnáním vázaná na Prahu. - A proč jezdí Pražáci každý víkend ven? Aby se nadýchali lepšího vzduchu a odpočinuli si od městského shonu. Vzhledem k tomu, že řada spolupražanů se pohybuje bohužel už jen v autech a chodit možná už neumí, je tu vzduch, který se moc dýchat nedá. Přízemní smog pěkně dusí. Takže lidi mají mimo město zahradu a malou chatičku nebo chalupu po předcích - žádný luxus. (Jsem přesvědčená o tom, že těch, kdo vlastní nějakou luxusní nemovitost na venkově, bude menšina.).
Pozastavujete se nad tím, proč se lidé do Prahy ženou. Co se týče mého okolí, jsou to zhruba tyto čtyři faktory:
1) Na své vesnici/miniměstečeku by práci nesehnali vůbec, popř. ne v oboru, který je baví.
2) Znatelně vyšší kvalita života (prostě městská infrastruktura + kvalitní dopravní dostupnost)
3) Vyhovuje jim anonymita města, protože se nikdo nestará o to, co kdo má, dělá, koho si domů vodí apod.
4) Vyšší mzdy v Praze
Mám-li být ještě přesnější, tak většina mých mimopražských známých je v Praze z důvodu 1, několik z důvodů 3 a upřímně řečeno, neznám nikoho, kdo by šel do Prahy výhradně z důvodu 4. Tím netvrdím, že nikdo takový neexistuje, ale mám pocit, že samotná výše mzdy nebude jediný rozhodující faktor, proč mimopražští táhnou na Prahu :-)
Jinak co se týče srovnávání cen nájemného, tak mám dojem, že jste absolutně mimo mísu. Ceny nájmu v atraktivních pražských lokalitách jsou za byty kolem 80m2 v mnoha desítkách tisíc (ano, jde o i šestimístné cifry). Ceny v atraktivních mimopražských lokalitách jsou úplně jinde. Teď jsem projel sReality a například nejdražší pronájem bytu 60-100m2 přímo v centru Karlových Varů je za 20 tisíc včetně poplatků. V Brně za 42 tisíc. V Praze 150 tisíc. Pochopte, že Praha je opravdu úplně někde jinde.
Co se týče pražáků jezdících na venkov, je vaše poznámka opravdu úsměvná. Spousta vesnických si vezme sváteční tepláky a gumáky a vyráží na celoživotní zážitek - návštěvu Prahy. Pravidelně to nedělají ze tří důvodů:
Zaprvé v Praze nemají bydlení. Ostatně ukažte mi Pražáky, kteří víkend co víkend jezdí někam na vesnici bydlet do hotelu.
Zadruhé proto, že mívají hospodářství a přece ho tam nemůžou nechat jen tak (znám řadu vesnických, kteří ze stejného důvodu léta nebyli na dovolené)
No a zatřetí proto, že v rámci těch "mezidiských vztahů" si to prostě nemohou dovolit, protože přece co by tomu odstatní řekli a jak by na ně celá ves koukala, že si jezdí každou chvíli do Prahy.
Takže srovnáváte zcela nesrovnatelné.
PS: Nezapomínejte, že pokud ve Frýdku je bydlení o 5,5 tisíc levnější, tak si v Praze musíte vydělat o 8 tisíc víc (počítáno pro čistou mzdu, 25000 hrubého je 19295 čistého, abyste měla čistého o 5,5 tisíce víc, musela byste vydělávat o 8 tisíc víc.
Tabulka z Vašeho odkazu ukazuje na náskok Prahy od středočeského kraje okolo 7 tisícKč. Nemyslím, že je to málo. Pokud jsou v rodině 2 vydělávající, vyšší náklady na bydlení v podobě zmiňovaných 5,5 tisíce pro ně nebude žádný problém. Kdo nevěří statistice, kterou je nejlépe zfalšovat podle sebe, aby se jí dalo věřit, snad vidí na vlastní oči, jak se žije Pražákům a jak zbytku republiky. To není závist, to je prostě konstatování. U nás např. otevřelo několik věhlasnějších značek, kde džíny nestojí tisícovku. Postupně se tyto prodejny uzavírají, protože lidi na to mimo Prahu nemají. Multikino - to samé - za 119 za lístek tam jde málokdo, a to včetně mládeže, která má hodnoty utrácení někde jindy než starší generace, která pamatuje lístek na širokoúhlý barevný dabovaný film z kapitalistické ciziny za 8 Kčs, pravda bez stereo suround dolby.
Já osobně znám pouze lidi, kteří šli do Prahy kvůli vyšším příjmům - tedy váš bod 4). Buď u stávajícího zaměstnavatele povýšili a nebo si zkrátka našli stejné místo, ale za vyšší peníz. Řada z nich třeba i každý den dojížděla, aby si časem našla nějaký podnájem a většina z nich se tam časem nastěhovala na trvalo.
Je i pravda, že spousta Pražanů má nějaké víkendové stavení, je jedno, jestli to byla za minulého režimu nějaká kůča, dnes má nemalou hodnotu i díky neustálému zvelebování a každotýdenní dojíždění opravdu leze do peněz. Já osobně si nedovedu představit, že bych každý víkend jel do Prahy, což by mne stálo minimálně tisícovku na benzínu a při přepravě celé rodiny by vyšla hromadná přeprava ještě dráž. Řada Pražanů nejezdí na venkov za čerstvým vzduchem, protože pokud nebydlíte u magistrály nebo podobně, tak je v Praze (nebo v blízkých obcích) také čistý vzduch, srovnatelný nebo i lepší. Jde o to (k Vaší poznámce, že venkované nemají v Praze bydlení), že řada Pražanů má takové příjmy, že si může dovolit mít 2 obydlí a mezi nimi pendlovat, na což venkovan nemá. A jsme zase u těch rozdílů v příjmech
...
Co se týče oněch nájmů v Praze v řádů desetitisíců, přispěvatelé tady rozebírají spíše standardní věci. Srovnáte-li náklady na bydlení Prosek, Letňany s jinými sídlišti v jiných, velkých městech, nebude se Praha moc lišit; u nové výstavby bytových domů to je obdobné - jestli m2 stojí 35 tisíc nebo "jen" 32 tisíc, je to celkem jedno, když "nedávno" stál metr2 25 tisíc a hulákali jsme, co je to za drahotu; nejdráže vychází individuální výstavba rodinných domků, kde platíte majlant za pozemek.
Příspěvek, na který reagujete, je víc než pravdivý a lze s ním jen a jen souhlasit.
Ano, pokud jsou v rodině dva vydělávající, tak to utáhnou, o tom žádná. Naprosto pomíjíte dvě věci: Zaprvé průměr je jedna věc, medián věc druhá. Za druhé i pokud vezmu, že by dva zaměstnaní měli pražský průměr, čili celkem o 14 tisíc víc, než normálně, a bydlení navíc je stálo 8 tisíc, tak se jim disponibilní příjmy zvýší z 41 tisíc na 47606Kč (počítám předtím i nyní průměrný plat dvou lidí, v Praze o 8 tisíc menší kvůli dražšímu bydlení). To je zvýšení o 16%. Nemyslím si, že by to šlo o nějaký významný posun.
Přijde mi, že používáte podobně zkreslené údaje jako pisatelka na vámi. Všimněte si, že když já někde uvádím cifry a výpočty, většinou i píšu, jak jsem k nim došel.
Vy píšete, že si nedokážete představit jezdit každý víkend do Prahy, protože to stojí tisícovku na benzínu. Počítám-li obyčejné auto se sedmilitrovou spotřebou a benzín za 29Kč, tak mi to vychází na přibližně 250km jedním směrem. Už z toho byste mohl tušit, že srovnáváte nesrovnatelné, protože mi můžete věřit, že většina pražáků na své víkendové haciendy opravdu nejezdí někam 50 kilometrů za Brno. Vy si prostě potřebujete dokazovat, jak strašně moc mají pražáci peněz a účelově tomu přizpůsobujete argumentaci.
Co se týče těch nájmů, tak tu padly celkem konkrétní cifry srovnatelných bydlení, ze kterých je zřejmé, jaká je realita.
JarkaJ k tomu dodala, že ceny v Praze jsou srovnatelné s cenami mimopražských větších měst v atraktivnějších lokalitách. Pokud srovnává atraktivní lokality v Praze s atraktivními lokalitami mimo Prahu, nemá pravdu (viz aktuální nabídka a zmíněné ceny). Pokud srovnává cenu podnájmu v Praze-Prdelákově (bývalá vesnice, dnes součást Prahy, MHD tam jezdí ve špičce 2x za hodinu, mimo špičku maximálně 1x za hodinu), s cenou podnájmu v centru třeba Brna, tak srovnává nesrovnatelné, aby si podpořila svoje vidění světa.
Ostatně vy to děláte také. Řešíme tu Praha vs mimopražští a vy začnete účelově srovnávat Prosek s jinými sídlišti v jiných, velkých městech. Jenže tady není řeč Praha vs. jiný velká města, ale Praha vs zbytek republiky. Takže i pokud bych bral, že 3+1 na Proseku měsíčně vyjde na těch 14 tisíc, zatímco například v Plzni-Bolevci na 10 tisíc (konkrétní nabídka, žádné vymyšlené číslo), takže jen o 4 a nikoliv o 5,5 tisíce méně, než tu padlo, tak potom by se také slušelo dodat, že průměrný plat v Plzni je vyšší než je průměr plzeňského kraje.
Co se týče cen m2 u nového bytu, mám pocit, že buď opět překrucujete realitu a nebo jste zcela mimo. Metr čtvereční nového bytu standardní kategorie na okrajovém sídlišti v Praze stojí přes 40 tisíc Kč, viz například tato nabídka: http://www2.central-group.cz/byty-bd.aspx?idBytovyDum=2063
Cena: 35.660 tisíc na m2 (a to jde o nadstanard, nic srovnatelného ve standardu jsem za pár minut nevygooglil)
Takže zhruba srovnatelný pražský byt vychází o 21% dráž než ten v Plzni. To mi jako srovnatelná cena opravdu nepřijde. A opakuji, že stále zcela ignorujete fakt, že "větší města" je jen maličkou podmnožinou zde uvažované množiny "mimopražští".
Malá poznámka: během posledního 1,5 roku jsme sháněli malý byt pro 80 letou příbuznou v rámci celého Středočeského kraje (byt o velikosti 25-30 m čtverečních.) Ať ve městech, nebo na vesnicích, všude byl nejnižší nájem 6-7 tisíc (bez služeb.) Navíc tyto "levnější" byty byly okamžitě po zveřejnění zadané. Nesehnali jsme ho. Že v Brně a v Ostravě budou nájmy dost vysoké jako v Praze, jenom odhaduju - jde taky o velkoměsta. Sama bydlím v Praze v bývalé dělnické čtvrti, v činžovním domě z přelomu 19. a 20. století. S překvapením jsem nedávno zjistila, že dnes je možno pronajmout byt v podobném starém domě bez WC (je společné na chodbě) za 6 a půl tisíce, takže celkem cca 8000 měsíčně. V téže bývalé dělnické čtvrti. Takže nejspíš už nehraje roli, zda byt je v "dobré čtvrti" nebo ne.
Dokonce ani moc nehraje roli dostupnost do centra (pokud ste na MHD) alespon v Praze. A ani ty metry ctverecni nejsou az tak podstatne (kdyz vm to udela max tisickovku z nakladu na bydleni dvanact tisic). Da se vypozorovat jenom zavyslost mezi poctem pokoju a cenu. Alespon v praze je to 5 tisic za pokoj +- nejake drobne (samozrejme bez poplatku).
No a jeste se da vypozorovat ze bez poplatku je panel o trochu levnejsi nez cihlak, ale kdyz se zapoctou poplatky srovnaji se.
Projet tisícovku za benzín není až takový problém. 10 l couračky po Praze, 20 l tam a zpátky. Ne všude jedete na 5 v ekonomických otáčkách, takže ona tisícovka nemusí nutně znamenat až někam za Brno ...
Osobně bydlím cca 110 km od Prahy, kdybych chtěl použít dálnici, tak musím jet obrovský kus (70 km) úplně jinam (taky po okreskách), abych se na dálnici dostal, takže ona zajížďka co do spotřeby benzínu tak do promarněného času nevyváží onu případnou cestu po dálnici (66 km). Takže cesta vede samými zatáčkami, obcemi a kousíček před Prahou je teprve rychlostní komunikace. No a v okolí bydliště má spousta Pražáků chaty a chalupy. Kdysi to sice pro Pražáky nebylo až tak atraktivní, ale jak se časem zmáhali, přestaly jim tyto méně výhodné podmínky dojíždění vadit.
Pro pana/paní V.: jako pamětnice si neodpustím poznámku, že "za komunistů" nebylo běžné, aby člověk dostal bez problémů nájemní byt, jakmile si o něj požádal. Na obvodním (nebo městském, místním) úřadě byly dlouhé pořadníky a čekalo se v nejlepším případě 10, v horším případě 15 let. Pokud šlo o mladou tzv. perspektivní rodinu, byla šance větší. Nebo se mladým rodinám přidělovaly byty 3. nebo 4. kategorie na úpravu vlastním nákladem, takže do takového nájemního bytu se společným WC, bez koupelny a s lokálním topením bylo třeba investovat moře peněz a času. V tom případě byl byt asi za rok. Jednotlivá osoba takřka neměla šanci získat ani takový byt. Vím to, sama jsem si na začátku 80. let takové žádosti podávala. Ono za komunistů nebylo všechno tak úžasné, jak nám to dnes připadá. Spíš už jsme na to negativní zamomněli.
Těch forem dostupnosti bylo více. Byly byty nájemní, byly podnikové, existovala družstevní výstavba. Kdo nečekal se založenými rukami a něco podnikl, byt dostal. Nebyla to otázka 10-15 let. Pravda, nemohl si dupnout, když bydlel v Horní Dolní, že chce jít bydlet do Prahy, dostal byt v místě bydliště nebo práce. Pokud do té Prahy mermocí chtěl, fungovaly tržní principy již tenkrát. Dal úplatek a byt dostal. Dnes je úplatek legalizován do oficiální vyšší ceny výrobku či služby /míněno všeobecně/.
I já jako pamětník jsem od bývalého zaměstnavatele dostal nabídku několika bytů. Ty byly mimo město, na vesnici 2 km od města. No nechtěl jsem je, ale ta možnost tady byla. Ostatně, bydlí v nich jiní, pustotou nezejí.
Nejsem ani jsem nikdy nebyl příslušníkem KSČ, netvrdím, že za minulého režimu bylo vše úžasné, ale režim nenechal člověka bezdomovcem nebo chcípnout hlady či zimou. Ani současný režim nechce vidět současná negativa a v mnohém se tváří, že se nic neděje. Všude hrají hlavní roli jen peníze, a lidské city, důstojnost, vztahy šly kamsi ...
Jak tady V často oblbuje a uráží jiné, tak v tomhle příspěvku se jej musím zastat.
Co se týče nájmů, tak sice v Praze vyšší jsou, ale jsou vyšší i příjmy. Pokud budu platit na nájemném o 3 tisíce více, ale budu mít o 5 tisíc vyšší příjmy, tak nevím, kde je pak žití nákladnější. Nákladnější možná v tom smyslu, že v Praze mohu vyrazit do multikina, divadla, na koncert, což samozřejmě něco stojí a na venkově je přístup k těmto věcem omezený. To jen jedna věc pro příklad. Samozřejmě, že prodavačka nebo uklízečka bude moci těžko bydlet jako nájemník v Pařížské ulici. Cenové rozdíly nově stavěných domů v Praze se stírají s "venkovem". "Venkov" myšleno krajská a jiná velká města nebo atraktivní oblasti dosahuje cen obvyklých v Praze, nemíním zde ale nový Karlín nebo Rohanský ostrov.
Jenže vy nemáte pravdu, protože uvádíte (doufám, že jen z neznalosti), zcela mylné údaje.
Mohu dát příklad z okolí. Za byt 3+1 65m v Praze, panelákový (Jižní město), platí známý s kamarády 14 tisíc plus služby. Co jsem koukal na nabídku RK, není to nic nereálného.
Dále: rodiče pronajímají 70m panelákový byt v městečku s deseti tisíci obyvateli (prakticky v centru u náměstí) a mají problém pronajmout ho za 5 tisíc plus služby. Opravdu se v takové relaci ceny pohybují. Takže výsledek je ten, že v Praze zaplatíte - dle tohoto příkladu - o devět tisíc víc. Čistého, takže zhruba o 14 tisíc víc v hrubém. Takže i když budete mít ty, jak vy říkáte, o 5 tisíc vyšší příjmy, tak jste stále těžce v mínusu. A opakuji, jde o celkem běžné ceny, nevybral jsem jeden extrémní příklad.
Dále zkreslujete ohledně výstavby. Cenové rozdíly nově stavěných domů mezi Prahou a venkovem se zmenšují (stále však zdaleka nejsou stejné), ale zapomínáte na to, že ty domy nelétají ve vzduchu, ale stojí na pozemcích. A jestliže m2 pozemku i na okraji Prahy stojí klidně 6000 korun, pak na venkově za těch 6000Kč nekoupíte jeden m2, ale 12m2. Opět nejde o odhad, ale o reálné cifry. Podotýkám, že okrajem Prahy myslím okrajové čtvrti města, ne vesnice 10km od hranice Prahy, kde je komfort bydlení stejně nízký jako na jakékoliv jiné vesnici, akorát tam pozemek namísto 400Kč/m2 stojí 2000Kč/m2, protože je Praha nadohled. Takže za běžný pozemek 1000m2 dá balík kolem půl mega, pražák šest mega (ano, je to 6 000 000Kč). Ale co, pražák si to může dovolit, když má měsíčně průměrně o 5 tisíc víc než lidé na vesnici, že?
No, ale Vaše údaje také nejsou zcela pravdivé. Já jsem loni hledal nájem v Praze, a nakonec jsem si vybral 3+1, 85 m2 na Vinohradech za 12 000 + poplatky. A to jsem si vybíral z asi deseti podobných nabídek. Ten váš známý asi špatně vybíral.
Moje údaje jsou 100% pravdivé. Netvrdím, že neexistují výhodnější nabídky, ale uvedená cifra je naprosto pravdivá (tedy s výjimkou, že by mi známý kecal, ale tomu nevěřím).
Nevěřím, že by ten známý bral tu první nabídku, kterou dostane pod ruku, protože zbytečně peníze nevyhazuje. Možná je kouzlo v poplatcích, které u něj činí asi 1500, možná je to proto, že je to přímo na metru, a ano, možná třeba špatně vybíral a každý měsíc platí zbytečně o 2 tisíce víc.
Každopádně, nějak to mění závěr, že 3+1 je v Praze za podstatně víc než mimo Prahu a ne jen o pár korun, které jsou stejně podstatně menší než rozdíl v příjmech, jak se nám snažil předchozí pisatel podsunout ?
Samozřejmě s vyloučením extrémů typu 70m byt v nějakém Prdelákově typu rezidenční zóna Praha 36 - Vidlákovice (30km od centra) a 70m byt přímo v historickém centru Karlových Varů.
Mysilm ze svuj nazor nemusite obhajovat. Dava vam za pravdu uz nize zminovany prispevek na bydleni. Staci se podivat na normovane ceny najmu v jednotlivych typech mest a taky na to ze zatimco u neprazaku se pocitata 30% z prijmu rodiny jako cena najmu u Prazaku je to 35%.
No pokud ty poplatky jsou kolem 6 tisic, tak je to skutecne cena obvykla (dohromady 18 tisic) to je skutecne cena techto bytu. Sam sem si podobny byt na vinohradech minuly rok nasel za 18 tisic se vsim vsudy. Nicmene uplne stejny byt se napr. v Opave pronajima se vsim vsudy za 8 tisic. Takze porad je zde rozil tech deset tisic.
Zrovna ted sem cerstve shanel byt 2+kk (proste 18 tisic je na mne moc) a hledal sem jej do 10 minut MHD od metra, takze sem pokryl pomerne velkou cast prahy. Vsudy byly ceny od 12 do 14 tisic (vcetne poplatku).
Uvadet jenom ceny najmu nema smysl, protoze je pravidlem ze panelak je o dva tisice levnejsi v najmu ale o dva tisice drazsi v poplatcich nez cihla. Takze dokopy sou ty byty cenove podobne. (Rozmery od 40m do 55 m.) Levnejsi byty sou velmi vyjmecne, casto se toho dosahuje podhodnocenyma zalohama na sluzby, nebo maji nejakou "vadu" (suteren, zatopova oblast, nad frekventovanou cestou, s obcasnym spolubydlicim atp.)
Za stejny byt date treba ve Fridku Mistku, nebo v Opave 5500 se vsim vsudy. To nejskou hodnoty vycucane z prstu, ale inzerovane na webech jako SReality, nebo Hyperinzerce.
Evidentně Vám uniká základní princip statistiky a průměrů. Dále pak Vás odkáži na medián, který by mohl lépe popisovat to, čemu Vy mylně říkáte "skutečný průměr".
On je prumer a prumer. Paklize neni urceno jaky, neni mozno urcit z jakych cisel se vlastne vysledek vypocitava. Co kdyby to byl treba geometricky namisto aritmetickeho? Prumer se pocita kvuli ruznym socialnim davkam (napr. maximalni podpora v nezamestnanosti) atd. se odvozuje od prumeru. Nicmene o "stavu platu" to nema zadnou vypovidaci hodnotu, daleko dulezitejsi je rozlozeni platu (frekvencni graf), ktera se ale v novinach neuvadi. Median by sice trochu "odpovidal" platove situaci lidi, ale i tak je nutna spravna interpretace. Osobne si myslim, ze zadne jedno cislo nemuze vyjadrit to co si pisatel vyse preje.
Dokonce je třeba říci, že průměrů je nekonečně mnoho. Ale medián je celkem blízký tomu, čemu většina lidí v diskusích říká "skutečný průměr". A v tomto případě je zajímavá informace, že medián je od průměru vzdálen jen málo. U průměrné mzdy je to cca 2 tisíce směrem dolů.