Hlavní navigace

Burza si našla cestu k růstu

12. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pražská burza včera našla sílu k růstu především díky bankovním titulů

Komentář trhu

Pražská burza včera našla sílu k růstu především díky bankovním titulům. Index PX si v souhrnu připsal 1,5 % (940 b.), větší než 1 % zisky však předvedly pouze finanční tituly a KITD. Evropský bankovní sektor podpořili analytici HSBC, kteří zvýšili své doporučení na „overweight“. Korekci předešlého propadu také pomohlo vyjádření člena ECB, který vidí možnost nákupu španělských vládních dluhopisů ECB.

Celkově trhy reagovaly pozitivně na úspěšný start výsledkové sezóny v podobě výsledků producenta hliníku Alcoa, který proti očekávané ztrátě reportoval čistý zisk a zvýšil výhled na rok 2012. Domácí Erste Group posílila o 5,1 % (401,5 Kč). Komerční banka se dostala na 3 611 Kč (+1,4 %), když z ranních maxim odmazala více jak 30 Kč. Jedním z nejslabších byl na BCPP ČEZ se ztrátou 0,4 % (784 Kč). Telefonica zakončila obchodování téměř beze změny (-0,1 %; 372 Kč). Aktivita na ostatních titulech byla zanedbatelná.

Orco: Neutrální. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno.

Společnost Orco oznámila, že držitelům svých dluhopisů navrhne další konverzi dluhu o celkové jistině 411 mil. EUR do akcií. Tento návrh přitom následuje po odsouhlasení konverze dluhu dceřinné společnosti Orco Germany do akcií Orka. Nový návrh musí být schválen schůzemi jednotlivých tranší dluhopisů, které chce Orco svolat v nejbližší době. Počítá přitom s různými scénáři dle toho, jaká částu dluhu bude vyměněna a kolik nových akcií bude naemitováno.

Efekt na současné akcionáře bude možné určitě až poté, co bude známa konverzní cena akcií. Z oznámení Orka a z nedávné zprávy k výsledkům za r. 2011 vnímáme, že konverze dluhu do akcií je pro Orco jedinou možností, jak udržet hotovost na úrovni nezbytné pro provoz společnosti. Je proto spíše pravděpodobné, že další konverze dluhu do akcií bude v jedné z variant přijata.

Komentář k obchodování v USA

Americké akciové trhy včera ukončili sérií výprodejních seancí. Hlavním motorem byly překvapivě dobré výsledky společnosti Alcoa za první kvartál, které povzbudili investory. Trh také očekával zveřejnění béžové knihy FEDu, v které hlavním tématem bylo mírné zlepšení americké ekonomiky. Na informace však trh vůbec nereagoval. Lídrem růstu byl finanční sektor spolu se službami a stavebními společnostmi. Široký S&P index uzavřel na 1 368 bodech (+0,74 %), DJ +0,70 %  a technologický Nasdaq +0,84 %.

Ministerstvo spravedlnosti Spojených Států podalo žalobu na společnost Apple, kvůli podezření o manipulaci cen elektronických knih, akcie však příliš nereagovaly (-0,36 %). Na komoditním trhu zlato stagnovalo, stříbro přidalo 0,6 % a cena ropy WTI vzrostla o 1,6 %. Zemní plyn pokračuje v pádu, květnové futures včera odepsaly 2,4 % a poprvé od roku 2002 se obchoduje pod úrovni 2 USD za kontrakt.      

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).