Těch 12 miliard rozhodně pryč není - nevím, jak na to pan autor přišel. Jedná se o pohledávky (z nichž velká část je nesplácených právě proto, že se záložna nachází v konkursu - spousta dlužníků tedy přestala splácet, když zavětřila příležitost odkoupit svůj závazek "zpět" za velmi výhodných podmínek...)
Ten článek má bohužel celý nějakou "náladu." Už z prvního odstavce, z vět "Proč, po tom už se nikdo moc nepídil. Vždyť to všechno zpovzdálí jistil Fond pojištění vkladů, tak nač se zbytečně vzrušovat. Nakonec, historie se přeci za tak krátkou dobu nemůže opakovat." mi bylo jasné, že o objektivní článek rozhodně nepůjde, že jde jen o osobní názor autora. A jako takový má ten článek bohužel podstatně sníženou hodnotu.
O neschopnosti a zbytečnosti ČNB se samozřejmě mluvit nebude... Všimněte si, jak takticky se informace, že MSD tunelovalo už od roku 2010, nikde nezdůrazňuje. To vypovídá vše.
Připadá mi, že páni z ČNB fandí strašně bankám. Při srovnání nabízených služeb jinde v EU mi nepřipadá, že záložny zde poskytují nadprůměrné úročení vkladů. Dovedu si představit jak bankám vadí ukončování vkladů a jejich převod k záložnám. Pokud zde někdo vyhlásí banku roku na základě toho, že pošle majiteli účtu 10 Kč za rok a na poplatkách zaplatí 600 x tolik, tak to už nevím co si mám myslet. Dalším je anuita při poskytování úvěru. Ta úvěr srašně prodražuje a to na počátku nikdo nepočítá. Další věcí je devalvace koruny provedená ČNB. Ještě jsem nenašel nikoho komu to pomohlo!!!
Mám tři známé, kterým to pomohlo moc. První je programátor a dělá z domova pro nějakou firmu na Novém Zélandu, práci si našel přes net. Programuje a 1x měsíčně pošle fakturu, na účet mu dojdou peníze a on je vysmátý, že ráno ani nemusí vstávat z postele a už je v práci.
Další známá pracuje taky formou Home Office pro evropskou zahraniční firmu. Internetem předá práci, pošle fakturu a hotovo.
Poslední je IT-technik, instaluje a opečovává softwarové systémy. Taky pracuje pro zahraniční firmu, protože firma v Čechách pobočku nemá, nejbližší regionální zastoupení je ve Vídni. Všem devalvací stoupl příjem, pánům o docela dost.
Předběžné opatření je vydáno i na záložnu WPB. Je v tuto chvíli jediná?
Ano.
Jaký tam čekáte vývoj?
Nemáme dost informací. Ale studujeme finanční výkazy a zatím se nám zdá, že tam nedošlo například k tomu, že by velká část klientů přestala splácet úvěry, jak tomu bylo v případě MSD. Tam je ve výkazech zveřejněných k 30. červnu zřejmé, že velká část dlužníků okamžitě po předběžném opatření přestala splácet úvěry. Je otázka, zda klienti spekulovali na to, že si budou moct pohledávku později koupit za nižší částku. Do té doby byl podíl nesplácených úvěrů nízký.
Rekapitulace podílu nesplacených vkladů:
K zásahu došlo 04/2013, kdy byl podíl mírně přes 10%.
75% se vztahuje k červnu
K odebrání licence došlo 12/2013, kdy podíl nesplácených úvěrů je neznámý.
91% se vztahuje k 01/2014.
PS: Z článku by čtenář neměl poznat, na které straně novinář stojí, Davide Sillmene. Natož aby to z článku trčelo, jak sláma z bot.