Vlákno názorů k článku Bude druhý pilíř důchodové reformy dalším tunelem? Návod, jak tunel postavit (video) od anonym - Je nutné dodat, že jediný důvod, proč je...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 2. 2011 0:56

    bez přezdívky

    Je nutné dodat, že jediný důvod, proč je výnos fondů nižší než inflace, je, protože si to tak čeští politici přejí.

    Když fondy mají povinnost v žádném roce neprodělat, nezbývá jim než investovat extrémně konzervativně - ještě konzervativněji, než může běžný občan ukládat své peníze na spořicí účty.

    Kdyby tuto povinnost neměly, mohly by inflaci překonávat hravě - ne každý jednotlivý rok, ale rozhodně dlouhodobě.

  • 14. 2. 2011 7:44

    fany (neregistrovaný)

    (Kdyby tuto povinnost neměly, mohly by inflaci překonávat hravě......)

    Nebo taky nikdy, nebo bychom také přišli o všechno......

    Ani jedno řešení není správné. Jedině dobrovolnost je řešením. Přece jenom nejsou jen finanční produkty, ale je spousta jiných možností, jak se zabezpečit na stáří. Jenže na naivních lidech a hloupých, ale vychytralých politicích, se lépe vydělává.

    Důchodová reforma, v režii finančních žraloků, je to nejhorší, co by si mohla tato republika přát.

  • 15. 2. 2011 10:24

    Zazu (neregistrovaný)

    No, je to tak. také si myslím, že existuje ještě další, a nikoliv nevýznamný důvod, proč vláda podporuje povinný Opt-aut, a to, aby bylo z čeho financovat extrémní státní dluh. Jak známo, státní dluhopisy nakupují zejména penzijní fondy. Takže, aby to mohly realizovat, tak na to potřebují finance, které, jako další daň (resp. spoření s minimálním výnosem) potřebují od lidí. Okamžitý výpadek zdrojů na důchody pak zafinancují (ale na věčné časy) lidé navýšením DPH. Nebylo by pak čestnější přiznat pravdu a říci lidem, že pro financování průběžného systému je nutno více peněz a státní dluh financovat tak jako dnes, tj. ze stávajících penzijních fondů a ze stavebního spoření, příp. prodat část dluhopisů na zahraničních trzích. Jenže, to je zprvu nutné mít pořádek ve státním rozpočtu. O to se současná vláda snaží a vidíte, jak na to některé profesní svazy reagují a tak je snadnější mlžit a oblbovat lidi.

  • 15. 2. 2011 13:40

    Siemens (neregistrovaný)

    Pracuji v Anglii pro spolecnost Siemens a mam penzijni sporeni u teto firmy, respektive u penzijniho fondu teto firmy. Vynos z tohoto fondu je za lonsky rok 14%.

  • 20. 2. 2011 20:24

    Santiago (neregistrovaný)

    > Je nutné dodat, že jediný důvod, proč je výnos fondů nižší než inflace, je, protože si to tak čeští politici přejí.

    To neni pravda - i znacne konzervativni investor, investujici jen do statnich dluhopisu domaciho statu, bude mit sam o sobe dlouhodobe vynos par procent nad inflaci. Problem je ze u fondu si techto par procent vezme fond na provozni naklady. Proto by bylo lepsi, kdyby cesky stat umoznil obcanum primo nakupovat statni dluhopisy (a nejlepe i inflacne valorizovane, jako treba TIPS), jak je to obvykle v USA a zapadni evrope.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).