Hlavní navigace

BoJ akciové trhy rozhýbala, co Fed?

21. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včerejší obchodování ve Spojených státech se velmi podobalo vývoji z předchozí seance. Index S&P 500 otevřel v zisku zhruba půl procenta, ale během dne jej postupně umazával, až nakonec zakončil pouhé tři setiny nad pondělním zavíracím kurzem.

Hlavní události

Kofola ČeskoSlovensko kupuje chorvatského výrobce minerálních vod Studenac.

Evropské akcie by mohly navázat na vývoj v Asii a zahájit mírným růstem.

Hlavní událostí dnešního dne bude zasedání americké centrální banky, která bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Kalendář makroekonomických ukazatelů je jinak pro dnešek prázdný.

Analytici Société Générale zvýšili doporučení pro německého pronajímatele bytů LEG Immobilien na koupit.

Obchodování na zámořských trzích

Včerejší obchodování ve Spojených státech se velmi podobalo vývoji z předchozí seance. Index S&P 500 otevřel v zisku zhruba půl procenta, ale během dne jej postupně umazával, až nakonec zakončil pouhé tři setiny nad pondělním zavíracím kurzem. Ve většině případů se zisky a ztráty jednotlivých sektorů pohybovaly do 0,4 %. Výjimkou byly akcie energetických společností, které odevzdaly 0,8 %.

Asijské trhy během nočního obchodování rozpumpovalo zasedání japonské centrální banky. Ta ponechala úrokové sazby beze změny, nicméně uvedla, že měnová báze, pro níž byl doposud stanoven cíl ročního růstu o 80 bil. JPY, může v krátkodobém období kolísat v souvislosti s vývojem výnosové křivky. Na rozhodnutí BoJ zareagovala tamní měna oslabením vůči dolaru, což podpořilo akciové trhy. Index Topix tak roste o 1,8 %. Dařilo se i ostatním asijským trhům, jejich zisky ale nepřevyšují jedno procento.

Podstatnou událostí bude dnes zasedání americké centrální banky, jehož závěry se dozvíme večer. Po datech, která byla zveřejněna během minulého týdne, Fed zřejmě nakonec ponechá úrokové sazby beze změny. Pokud by Fed překvapil a přiškrtil kohouty, vzhledem k nízké pravděpodobnosti takového kroku by akciové trhy bezprostředně zalila výprodejní vlna. S určitým odstupem je ale si potřeba uvědomit, že důvodem tohoto rozhodnutí je stav reálné ekonomiky, který dovoluje vyšší sazby, a to by mělo převážit nad zvýšením sazeb a poskytnout akciím prostor pro další růst.

skoleni_27_5

Kofola ČeskoSlovensko

Kofola v rámci svojí strategie rozvoje aktivit v jaderské oblasti se dohodla s chorvatskou společností Podravka na koupi podílu v chorvatském výrobci minerálních vod Studenac. Akvizice by měla být dokončena ve zbytku letošního roku. CEO Kofoly Jannis Samaras uvedl, že značka Studenac nabízí bohatou historii a zákazníky se silnou emoční vazbou na značku. Studenac podle něj nyní potřebuje „zásadní obnovu“. Portofio skupiny se tak rozšíří kromě stejnojmenné minerální vody o pramenitou vodu Studena a sirupy Lero.

Hodnota transakce nebyla oznámena. Nemyslíme si, že by akcie měly nyní na zprávu reagovat. Důležité bude především přeměna akvírované společnosti a využití synergetických efektů. Transakce zapadá do dlouhodobé strategie firmy, zprávu tak nyní vnímáme neutrálně.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).