Hlavní navigace

Bernanke poslal dolar o 3 % níže

Miroslav Frayer

Spekulanti držící dlouhé dolarové pozice zažili během včerejší seance horké chvilky. Americká měna ztratila vůči euru více jak tři procenta, když se kurz USD/EUR posunul z ranních úrovní 1,278 až k hranici 1,32.

Doba čtení: 2 minuty

Za tímto výrazným posunem stál proslov šéfa Fedu Bena Bernankeho. Ten totiž zchladil očekávání, že by americká centrální banka mohla již v září začít snižovat měsíční nákupy cenných papírů v rámci ústupu z extrémně uvolněně měnové politiky. Bernanke ji však nadále prosazuje s tím, že inflace zůstává nízká a současný pokles míry nezaměstnanosti může zveličovat dosavadní stav amerického trhu práce. Trhy by zároveň neměly očekávat, že Fed začne automaticky zvyšovat úrokové sazby, pokud nezaměstnanost dosáhne úrovně 6,5 % (nyní na 7,6 %). Zprávu, kterou chtěl Bernanke trhům jednoznačně sdělit, je, že Fed prozatím zůstává u své uvolněné měnové politiky. Dá se říci, že v podobném duchu vyzněl i poslední zápis ze zasedání americké centrální banky. Členové bankovní rady se shodli, že je zapotřebí dalšího zlepšení na trhu práce, pokud má dojít k postupnému snižování nákupu aktiv.

Proslov šéfa Fedu byl natolik jasný, že může odstartovat na trzích určitou korekci. Dolar od poloviny června prakticky jen posiloval, výnosy dluhopisů výrazně rostly a zdá se, že rostoucí očekávání na budoucí kroky Fedu byla přehnaná. Na druhou stranu však nemůžeme předpokládat, že by mělo jít o otočení trendů. Americká ekonomika bude svojí výkonností překonávat vývoj ostatních světových ekonomik, a to by se mělo nadále odrážet i v posilování dolaru. Ten by měl ke konci letošního roku atakovat hranici 1,20 za euro.

Během dneška se příliš dat nedočkáme. Ve Spojených státech budou zveřejněny pravidelné týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které by měly být dle kolegů z SG pro trhy spíše zklamáním, v Evropě se pak dočkáme jen francouzské spotřebitelské inflace. Během dne tak budou na trzích nejspíš patrné dozvuky včerejšího proslovu Bena Bernakeho.

Zprávy a události

Německá harmonizovaná inflace dle finálních údajů v červnu dosáhla úrovně 0,1 % m/m, respektive 1,9 % y/y.

Francouzská průmyslová výroba v květnu klesla o 0,4 % m/m, meziročně však byla vyšší o 0,4 %. Konsensus trhu ukazoval na  pokles o 0,8 % m/m, resp. 0,2 % y/y.Státní dluh ČR ke konci června klesl na 1678,1 mld. CZK z 1715,6 mld. CZK na konci března.

Slovenská průmyslová výroba v květnu vzrostla o 2,6 % po dubnovém revidovaném růstu o 2,4 %.

Poklidný vývoj na českých finančních trzích

Ve srovnání s úvodem tohoto týdne bylo včera obchodování s tuzemskou měnou poklidné. Koruna se vůči euru na mezibankovním trhu pohybovala v rámci deseti haléřů, když nejlevněji bylo možné jedno euro pořídit za 25,83. Přes den však měla domácí měna tendenci spíše ztrácet.

dan_z_prijmu

Z domova jsme se včera žádných kurzotvorných zpráv nedočkali. Jmenování nové vlády zůstalo bez povšimnutí finančních trhů. Ta bude muset nyní požádat o vyslovení důvěry Poslaneckou sněmovnu. Dle nového premiéra Jiřího Rusnoka by mohlo hlasování proběhnout okolo 8. srpna.

Swapová křivka z počátku dne mírně poklesla, nicměně odpoledne se v souladu s vývojem svého evropského protějšku vrátila k ranním úrovním. Dluhopisy se obchodují lehce výše. Ministerstvo financí včera v aukci nabízelo dva státní dluhopisy (VAR/23, 0,50%/16). Prodalo jich za celkem 5,5 mld. CZK. Aukce se těšily solidnímu zájmu investorů.  

Našli jste v článku chybu?