Hlavní navigace

Bernanke poslal dolar o 3 % níže

11. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Spekulanti držící dlouhé dolarové pozice zažili během včerejší seance horké chvilky. Americká měna ztratila vůči euru více jak tři procenta, když se kurz USD/EUR posunul z ranních úrovní 1,278 až k hranici 1,32.

Za tímto výrazným posunem stál proslov šéfa Fedu Bena Bernankeho. Ten totiž zchladil očekávání, že by americká centrální banka mohla již v září začít snižovat měsíční nákupy cenných papírů v rámci ústupu z extrémně uvolněně měnové politiky. Bernanke ji však nadále prosazuje s tím, že inflace zůstává nízká a současný pokles míry nezaměstnanosti může zveličovat dosavadní stav amerického trhu práce. Trhy by zároveň neměly očekávat, že Fed začne automaticky zvyšovat úrokové sazby, pokud nezaměstnanost dosáhne úrovně 6,5 % (nyní na 7,6 %). Zprávu, kterou chtěl Bernanke trhům jednoznačně sdělit, je, že Fed prozatím zůstává u své uvolněné měnové politiky. Dá se říci, že v podobném duchu vyzněl i poslední zápis ze zasedání americké centrální banky. Členové bankovní rady se shodli, že je zapotřebí dalšího zlepšení na trhu práce, pokud má dojít k postupnému snižování nákupu aktiv.

Proslov šéfa Fedu byl natolik jasný, že může odstartovat na trzích určitou korekci. Dolar od poloviny června prakticky jen posiloval, výnosy dluhopisů výrazně rostly a zdá se, že rostoucí očekávání na budoucí kroky Fedu byla přehnaná. Na druhou stranu však nemůžeme předpokládat, že by mělo jít o otočení trendů. Americká ekonomika bude svojí výkonností překonávat vývoj ostatních světových ekonomik, a to by se mělo nadále odrážet i v posilování dolaru. Ten by měl ke konci letošního roku atakovat hranici 1,20 za euro.

Během dneška se příliš dat nedočkáme. Ve Spojených státech budou zveřejněny pravidelné týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které by měly být dle kolegů z SG pro trhy spíše zklamáním, v Evropě se pak dočkáme jen francouzské spotřebitelské inflace. Během dne tak budou na trzích nejspíš patrné dozvuky včerejšího proslovu Bena Bernakeho.

Zprávy a události

Německá harmonizovaná inflace dle finálních údajů v červnu dosáhla úrovně 0,1 % m/m, respektive 1,9 % y/y.

Francouzská průmyslová výroba v květnu klesla o 0,4 % m/m, meziročně však byla vyšší o 0,4 %. Konsensus trhu ukazoval na  pokles o 0,8 % m/m, resp. 0,2 % y/y.Státní dluh ČR ke konci června klesl na 1678,1 mld. CZK z 1715,6 mld. CZK na konci března.

Slovenská průmyslová výroba v květnu vzrostla o 2,6 % po dubnovém revidovaném růstu o 2,4 %.

Poklidný vývoj na českých finančních trzích

Ve srovnání s úvodem tohoto týdne bylo včera obchodování s tuzemskou měnou poklidné. Koruna se vůči euru na mezibankovním trhu pohybovala v rámci deseti haléřů, když nejlevněji bylo možné jedno euro pořídit za 25,83. Přes den však měla domácí měna tendenci spíše ztrácet.

skoleni_4_3

Z domova jsme se včera žádných kurzotvorných zpráv nedočkali. Jmenování nové vlády zůstalo bez povšimnutí finančních trhů. Ta bude muset nyní požádat o vyslovení důvěry Poslaneckou sněmovnu. Dle nového premiéra Jiřího Rusnoka by mohlo hlasování proběhnout okolo 8. srpna.

Swapová křivka z počátku dne mírně poklesla, nicměně odpoledne se v souladu s vývojem svého evropského protějšku vrátila k ranním úrovním. Dluhopisy se obchodují lehce výše. Ministerstvo financí včera v aukci nabízelo dva státní dluhopisy (VAR/23, 0,50%/16). Prodalo jich za celkem 5,5 mld. CZK. Aukce se těšily solidnímu zájmu investorů.  

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).