Vlákno názorů k článku Banky si hrají na homeopaty, bezpečnost přehazují na uživatele od R_R - S velkou casti clanku souhlasim, neni mozne hazet...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 5. 2016 10:49

    R_R (neregistrovaný)

    S velkou casti clanku souhlasim, neni mozne hazet zodpovednost na klienta. S cim nesouhlasim, je hledat vinika v radach programatoru, nebot naprosto bezpecny SW udelat proste nelze. Takze bance zbyva vybrat si kompromis mezi bezpecnosti a pohodlnosti pro klienta. Jiste, takova "kalkulacka" co mela eBanka byla temer neprustrelna, ale komfort a cena jiz dnes neobstoji. Bohuzel s prichodem mobilnich aplikaci pro chytre telefony se vyrazne zvysil komfort uzivatele na ukor bezpecnosti. Je ale jen na bance, aby zvazila mozna rizika a postavila se k nim celem.

  • 20. 5. 2016 15:27

    Martin Šoch (neregistrovaný)

    Bezpečný a "neomylný" software samozřejmě vytvořil lze!

    Ve vesmíru je například řada sond, které obsahují vícenásobně jištěné počítače a sofware bez chyb, což se potvrdilo dokonalým plněním zadaných úkolů. Stejně tak různé průmyslové linky a další aplikace.

    Společným jmenovatelem těchto řešení je ale kompletní kontrola nad celým řetězcem, od návrhu HW až po kompletní software.

    Moderní osobní počítače nebo mobily ovšem obsahují statisíce kousíčků od různých dodavatelů v nespočetných kombinacích. Má k účtu nějaká banka dodávat internetové bankovnictví na jimi vyvinutých jednoúčelových "krabičkách", které budou s bankou komunikovat po bankou vyvinuté a provozované bezdrátové síti?

  • 20. 5. 2016 21:12

    Flasi (neregistrovaný)

    Není důvod domnívat se, že SW ve fungujících sondách je bez chyb. A už vůbec není důvod ze statistiky vyřazovat ta vesmírná tělesa, kde nějaký SW problém prokazatelně byl (a často to těleso buď výrazně nebo i zcela znehodnotil).

    Kromě toho, že je celý HW-SW řetězec u vesmírné sondy pod větší kontrolou a věnuje se vývoji HW a SW mnohem více péče, času a peněz, než už běžného software, tak jde i o to, že vám běží jedna instance toho zařízení (nebo několik málo kusů). A také o to, že se k rozhraní té sondy skoro nikdo nedostane, takže se skoro nikdo nepokusí posílat tam nestandardní vstupy.

    Průmyslové linky se dělí na 2 kategorie - ty které zatím fungují bezchybně a ty kde už se nějaká chyba projevila. Ale plné chyb jsou obé. Tady se tomu SW nevěnuje žádná zvláštní péče, tady se prostě hrubě spoléhá na to, že hodně nestandardních vstupů nikdy nenastane. A opravdu většinou nenastanou, proto to většinou funguje.

  • 20. 5. 2016 21:38

    Hunter (neregistrovaný)

    A například mnoho sond, které obsahují vícenásobně jištěné počítače a software bez chyb a byly kompletně kontrolovány nad celým řetězcem vůbec v žádném vesmíru nejsou, protože shořely/selha­ly/explodovaly hned při startu.

    To si vysvětlujete jak?

  • 29. 5. 2016 20:47

    Nápravník Jiří

    Vážený R_R, základem je kvalita a bezpečnost operačních systémů. Pokud jsou slabiny nebo zadní vrátka v operačním systému, tak je možné získat kontrolu i nad dobře vytvořenou aplikací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).