A celý článek opět potvrzuje základní pravidlo - banky jsou -editováno-! A proto vždy když se někde píše o fixu hypo JEN z pohledu výše sazby, namítám že snesitelný max. je 2 roky. Proč? Protože bance rupne v šišce, změní třeba poplatek ze 150 korun měsíčně na 1500 a co pak s fixem na 10 let? Leda hodit si mašli!
PRVNÍ o čem musí člověk uvažovat u úvěru je možnost jak od banky zdrhnout!!
Nechápu jak tohle vůbec může být podle zákona možné! Chápu že u běžného účtu si banka určí cenu sazebníkem a klient se svobodně rozhodne zda odejde nebo ne.
Ale úvěr co je "vázaný" třeba na 20 let a reálně vázaný fixem třeba na 5 let pod brutální pokutou nechápu že je legální aby banka zvedla poplatek ze 150 korun třeba na ty 400! Tohle by přeci mělo být součástí smlouvy! Kdyby se konečně našel někdo odvážný a dal to k soudu tak to podle mě "musí" vyhrát. Uvozovky u musí píšu protože jsme v ČR bohužel..
A protože toto prochází, tak to může ze dne na den udělat jakákoliv banka! První půjde "příkladem" a ti zbylí šmejdi se rádi přidají.. Do teď byl vcelku "standard" 150/měsíčně za hypo aby do roka nebyl "standard" 400/měsíc.
Jestli se dobre pamatuji, tak ve smlouve u hypo ve sporitelne mame 150 kc napsano ve smlouve. Jinak pokud clovek nesouhlasi, tak muze smlouvu ukoncit bez sankci, jenze oni sazi na to, ze behem 3 tydnu tezko zajistite hypo jinde, navic, dopis o zmene sazeb posilaji obycejnou postou.
Tak to jsem měla kliku! Měla jsem meziúvěr od Lišky a na řádný úvěr se mi to překlopilo v listopadu 2011. Zkrátila jsem dobu meziúvěru o více nž 3 roky, tlačila jsem tam, co se dalo, protože meziúvěr je přece jen dražší legrace (ale výše úvěrové sazby u řádného úvěru a možnost předčasného splacení je naopak prima).
Takže se kaju, to opatření je kvůli klientům, jako jsem já, co prostě nechtějí platit víc, než je zdrávo a nechtějí bance nebo stavební spořitelně dělat dojnou krávu. I tak byly ty prachy, co dostali, dost krvavý.
Tak to jste asi správně nepochopil Vy. Vkládáním na vkladový účet si jednak zvyšujete vklad, ale současně i tzv. hodnotící číslo. Kombinací obojího přibližujete dobu překlopení na řádný úvěr. I meziúvěr můžete splatit jednorázově, jen je to poněkud složitější, právě kvůli tomu hodnotícímu číslu. Já jsem na meziúvěr o dost vyšší částky, než chtěla spořka, protože jsem počítala s rychlejším umořením celého úvěru. Stavební spořka po mně chtěla měsíčně 1.700,- Kč, já jí vkládala nejdřív 4.000,- Kč a v závěru nějakých 7.000,- Kč (kromě mimořádných jednorázových vkladů a kromě úroků, ty nepočítám). I tak to hodnotící číslo leze nahoru dost pomalu, právě proto, aby jim klient zůstal co nejdelší dobu ve fázi překlenováku, kde platí vyšší úrok. Kdybych i teď stejným tempem platila i řádný úvěr, mám úvěr doplacen za nějaké 3-4 roky. Při úroku > 4% ročně je otázka, jestli to udělám, jestli se to dál vyplatí. Přece jen je to dost finančně krvavý.
Kolega to pochopil moc dobře. Jde o to, že Vámi popsaný způsob bude nadále až na zmíněné výjimky ten jediný možný, jak se dobrat konce meziúvěru. Tzn. dospořením příslušného % CČ a dosažením hodnotícího čísla.
Doposud jste si mohla najít třeba levnou hypotéku, mít dostatek hotovosti a spořitelna Vaší žádosti o splacení meziúvěru zřejmě obvykle vyhověla. Nyní jen říkají, že takový souhlas dávat nebudou. Prostě Vás nechají vyšťavit až do chvíle, kde můžete meziúvěr překlopit do řádného úvěru.
A to může být vzhledem ke konstrukci stavebního spoření a meziúvěru klidně pekelně dlouho, pokud jedete dle "harmonogramu". Tzn. dlouhou dobu platíte výrazně vyšší úrok na straně půjčených peněz, než dostáváte na straně spořící, k tomu už skoro zanedbatelná podpora, ale stále obvyklé (dvoje) poplatky.
Vkládáním mimořádných splátek na spořící účet to můžete sice nějak urychlit, ale na druhou stranu si tímto jen zvyšujete úrokový rozdíl z pohledu spořitelny u "dvojích" peněz, které máte naspořené a na druhé straně si tytéž samé, jen podstatně dráž půjčujete.
Já jsem pochopila, jak to kolega myslí. Nové podmínky jsem zatím nestudovala. Pokud ale stav.spořka znemožní předčasné splacení překlenovacího úvěru a bude trvat na přesném dodržení harmonogramu, bude překlenovák cestou do finančního pekla. Mně stačily podmínky u MP, a to jsem ho měla jen asi 4 měsíce. U Lišky jsme měla překlenovák za > 4% p.a., MP mi bez milosti nasadila 7%, a to jen proto, že jsem neměla dost vysoké hodnotící číslo (ale na spořícím účtu už byly 3/4 cílové částky). Naštěstí to byla vcelku nízká částka, tak jsem do roka po nedobré zkušenosti radši splatila i řádný úvěr.
Škoda, že se nedrží osvědčených postupů, Liška měla velice slušné podmínky pro meziúvěry (na stejné procento jako řádný úvěr. Hodně velký rozdíl proti MP!!), dávali ho prakticky jako 100% hypotéku, umožňovali rychlejší splacení, oproti hypotéce zanedbatelné náklady za vedení účtu. Ty peníze z klienta dostali taky, jen to nebylo tak do očí bijící. I proto měli výrazný náskok na trhu. Pokud ještě tyhle výhody "upraví", půjde celé stavební spoření do kopru.
Protože ač naše banky jsou převážně v zahraničních rukou a doma by si toto nedovolily, na našem území se drží hesla: co není zakázáno, to je povoleno. Ony prostě vydřou z lidí, co se dá a není obrany.
Zvyšují zcela nenápadně poplatky, které si mohou sami měnit bez ohledu na smlouvu... například GE u zcela obyčejného úvěru letos zvýšila měsíční poplatek u "stanovení poplatku", přičemž tzv. "servisní poplatek" je již započítán ve splátce úvěru. A "stanovení poplatku" je během běhu splácení již podruhé navýšeno. Takhle to banky mohou hnát donekonečna a pořád odrbávat občany.
Refinancovat MÚ od Lišky je stále možné u smluv, které jsou po vázací době 6 let bez penále 5% z výše cílové částky. Dříve to fungovalo tak, že pokud klient chtěl doplatit MÚ, musel doplatit celou CČ i za předpokladu, že již několik let řádně splácel a měl na spořícím účtě např. 200 000,- Po refinancování MÚ si klient mohl zažádat o výpověď finančních prostředků na svůj bankovní účet. Nyní to funguje tak, že v případě refinancování, se použije částka z vašeho vkladového účtu na úhradu dluhu u ČMSS a ten rozdíl mezi cilovou částkou a Vašimi naspořenými prostředky si vezmete např. z hypotéky. Tento postup mi vysvětlil můj finační poradce, s kterým od začátku tohoto týdne pracujeme na refinancování mého stávajícího MÚ u ČMSS přes hypotéku a všechno probíhá bez probémů. Je možné si to ověřit také na infolince ČMSS. V případě, že smlouva o stavebním spoření, na kterou je vázán meziúvěr ještě nesplnila vázací dobu 6ti let a klient chce meziúvěr přefinancovat, postup je prý stejný, ale je zde navíc smluvní pokuta 5% z výše cílové částky.
Schválně zkus vypovědět smlouvu s meziúvěrem do 6 let před vázací dobou... Zacáluješ těch 5% z CČ a přijdeš o státní podporu, to se vyplatí, že?
No a když ji vypovíš po 6 letech... Liška bude chtít meziúvěr doplatit ihned, a dokud nebude doplacen, zůstane v katastru zástava ve prospěch Lišky...
A na hypotéku je povinná zástava nemovitosti, takže hypotéční banka ti nedá hypotéku, pokud na nemovitosti bude zástava jiná.
Takže pozdravuj svého finančního poradce, předpokládám, že ti poradil, že nejdřív musíš uzavřít novou smlouvu aspoň na 400 000 Kč.
Ano na hypotéku je povinná zástava nemovitosti. Banka mi dá hypotéku za základě souhlasu od ČMSS se zástavou pro hypoteční banku na druhém místě, kterým mi dnes přišel poštou.
Co se týče nové smlouvy, žádnou uzavírat nehodlám, uzavřel jsem si začátkem roku stavební spoření do Wüstenrotu, který vklady na smlouvách uzavřených do konce ledna úročí vklady 3%. Byla to limitovaná akce, které jsem využil. Svého poradce od tebe samozřejmě pozdravovat budu, jen jsem zvědavý, co řekne nato, že ho pozdravuje Méďa Béďa. :-D
Pardon, ale u Lišky meziúvěr splatit lze, rozhořčený může být jen ten, kdo chce přefinancovat meziúvěr ve vázací lhůtě (tj. 6 let od počátku stavebního spoření) jen kvůli snížení úroku úvěrem u konkurence. Liška samotná v případě úvahy o přefinancování nabízí možnost přefinancování od Lišky s aktuálním velmi nízkým úrokem (bez poplatku za splacení i předčasnou výpověď). Splacení z důvodu prodeje domu apod. je bez 5% poplatku. Tyto pravidla platí cca od počátku března 2012 a při pozorném čtení jsou patrná i z uvedeného interního dokumentu.