Hlavní navigace

Apple představil iPhone 5 a očekává žaloby

13. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Apple včera přestavil novou, dlouho očekávanou verzi iPhonu. Tento přístroj by se měl stát neprodávanějším výrobkem Apple v historii

Nová verze odstranila některé aplikace od konkurenční firmy Google, jde například o mapy či aplikaci Youtube, kterou nebudou mít majitelé nových přístrojů předem nainstalovanou. S okamžitou reakcí přišla firma Samsung, která tvrdí, že kvůli podpoře vysokorychlostního internetu LTE podá na Apple patentovou žalobu. Reakce po závěru obchodování +1,5%.

skoleni9_11

Aliance BHP Billiton/Mitsubishi se údajně dohodla na cenách koksovatelného uhlí pro 4Q2012. Podle newyorské konzultační společnosti Doyle Trading Consultants LLC byla dohodnuta cena na úrovni 170 USD/t. To by znamenalo výrazné, 23% snížení ceny ve srovnání s 3Q2012 a zároveň nejnižší cenu koksovatelného uhlí od doby, kdy se přešlo na kvartální kontrakty (tj. na počátku roku 2010). Značný pokles ceny vyjednané mezi australským těžařem a japonskými oceláři, tedy ceny, která je považována tradičně za benchmark pro ostatní subjekty na trhu včetně New World Resources, není pro trh překvapením.

Spotové ceny koksovatelného uhlí zažily v posledních týdnech extrémní propad až k úrovním kolem 150 USD/t a trh sousledně s tím snížil odhad vyjednaných kvartálních cenových kontraktů na úrovně kolem 170–180 USD/t. Ačkoliv management NWR říká, že ceny ve střední Evropě mají nyní jinou dynamiku a vliv benchm arkových cen je nižší než v minulosti, nelze od cen vyjednaných NWR na 4Q2012 (očekáváme jejich zveřejnění přibližně za měsíc) očekávat nic pozitivního, zvláště při zvážení aktuálních vysokých zásob uhlí v regionu. Výše zmíněný pokles cen na trhu ukazuje, že cena vyjednaná NWR by se mohla propadnout někam k úrovním pouhých 110 EUR/t, ne-li níže, což v praxi znamená téměř jistou kvartální ztrátu na úrovni hospodářského výsledku. Ačkoliv věříme, že negativní zprávy z trhu jsou v ocenění akcií NWR již z velké části reflektovány, je zřejmé, že zlepšení sentimentu na akciích NWR není na pořadu dne. 

DNES OČEKÁVÁME:

  • V USA bude na programu zveřejnění srpnové průmyslové inflace (14:30), žádostí o podporu v nezaměstnanosti za uplynulý týden (14:30) a především klíčové zasedání měnového výboru Fedu, kde část trhu očekává oznámení QE3 (oznámení sazeb 18:30, proslov Bernankeho 20:15).
  • Na dluhopisovém trhu v Evropě budeme sledovat hlavně aukci italských dluhopisů v objemu až 6,5 mld. EUR (11:00).

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).