Hlavní navigace

Ani dnešní data euru příliš nenahrají

6. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společná evropská měna včera vůči dolaru ztratila celé jedno procento, když euro postupně oslabilo až na 1,07 USD/EUR.

Společná evropská měna včera vůči dolaru ztratila celé jedno procento, když euro postupně oslabilo až na 1,07 USD/EUR. Náladu euru zhoršil předběžný odhad inflace v eurozóně a obavy z dalšího uvolňování měnové politiky. Inflace v prosinci stagnovala na úrovni 0,2 % y/y, zatímco trh počítal s její mírnou akcelerací na 0,3 % y/y.

Data, která budou dnes přicházet ze Spojených států, by měla vyznít ve prospěch amerického dolaru. ADP report mapující zaměstnanost v soukromém sektoru (mimo zemědělství) by měl podle ekonomů SG potvrdit velmi slušnou kondici amerického trhu práce. Podle jejich odhadů bylo v prosinci vytvořeno 225 tisíc nových pracovních míst po 217 tisících zaznamenaných v listopadu. Polepšit by si měl i prosincový kompozitní PMI index i PMI index v oblasti služeb. Výrazný nárůst je očekáván u ISM indexu mimo oblast zpracovatelského průmyslu, který si v prosinci posle ekonomů SG polepšil o 1,1 bodu na 57 bodů. Horšího výsledku dosáhnou zřejmě jen tovární objednávky, které by v listopadu měly stagnovat.

Kromě toho bude dnes zveřejněn i záznam z prosincového zasedání americké centrální banky, na kterém zvýšila úrokové sazby na 0,25 – 0,50 %. Trh si tak zřejmě připomene slova prezidentky Fedu Yellen, která na tiskové konferenci po zasedání prohlásila, že Fed bude v postupném zvyšování sazeb pokračovat. Ekonomové SG předpokládají, že v letošním roce přistoupí Fed ke zvýšení sazeb celkem třikrát.

V eurozóně budou dnes zveřejněny finální indexy PMI za prosinec. Kompozitní PMI index by měl podle SG být potvrzen na úrovni 53,8 bodu, což by bylo konzistentní s růstem HDP v Q4 15 o 0,45 % q/q. Ekonomové SG jsou však nepatrně pesimističtější, když očekávají růst ekonomiky eurozóny o 0,3 % q/q.

Poklidná situace na regionálních trzích

Ani během úterního obchodování kurz koruny vůči euru žádných změn nedoznal. V průběhu celého dne se držel ve velmi úzkém pásmu 27,02 – 27,03 CZK/EUR, přičemž ani dnešek dramatické posuny neslibuje. Na domácí půdě bude totiž kalendář ekonomických událostí prázdný. Pro kurz koruny bude zajímavé zveřejnění prosincové inflace, které je ale na programu až 12. ledna.

Státní rozpočet České republiky uzavřel rok 2015 se schodkem 62,8 miliardy korun. Přestože rozpočet dopadl lépe, než vláda původně plánovala (deficit 100 miliard korun), náš poslední optimistický výhled na úrovni 50 miliard korun ale naplněn nebyl. Příznivou zprávou je výběr DPH, který meziročně vzrostl o 6 miliard korun, a to navzdory nižším cenám pohonných hmot a zavedení třetí sazby daně.

skoleni_13_10

Polský zlotý i včera ztrácel. Vůči euru si tentokrát odepsal 0,1 % na 4,31 PLN/EUR, když se ještě před koncem roku obchodoval na úrovni 4,23 PLN/EUR. K horší náladě polského zlotého přispívají obavy z dalšího uvolňování měnové politiky, o kterém se hovoří v souvislosti se jmenováním nové bankovní rady. Situaci zhoršil i předběžný odhad inflace za prosinec (-0,5 % y/y) a také obavy z dalšího vývoje v Číně. Maďarský forint zůstal včera beze změny na 314,5 HUF/EUR. V regionu dnes žádná zajímavější data zveřejněna nebudou.

Česká swapová výnosová křivka včera mírně zvýšila svůj sklon, když na kratším konci poklesla o 2 bb, zatímco na delším zůstala beze změny.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).