Hlavní navigace

Jaké akcie koupit v roce 2013?

19. 2. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jaké akcie vybrat v roce 2013? Jaké akcie na pražské burze koupit? A jaké mezinárodní společnosti by investorům měly přinést zisky?

České ekonomice se nedaří a hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2012 poklesl o 1,1 %, pro rok 2013 očekává Česká národní banka pokračování recese a snížení HDP o 0,3 %. Burza a ekonomika jsou však propojené nádoby a pokud ekonomika je slabá, pak se nedaří ani velkým společnostem na akciových trzích. Existují na pražské burze zajímavé investice? A pokud nikoliv, které akcie jsou zajímavé na zahraničních trzích?

Na české burze nuda

Indexu PX se nedaří vracet na předkrizové hodnoty, v posledních letech je navíc růst mírný, akcie stagnují. Lze očekávat v roce 2013 růst na pražské burze?

Většina burz zahájila rok 2013 slušným růstem, po silném lednu ale pravděpodobně brzy přijde určitá korekce. Celkově jsme ale pro rok 2013 optimističtí, čekáme růst pražského indexu PX i zahraničních trhů, uvádí akciový analytik Josef NěmýKomerční banky.


Zdroj: trhy.měšec.cz

Vývoj pražského akciového indexu PX od roku 2007

Opačný názor má však analytik Tomáš Menčík ze společnosti Cyrrus, podle kterého nelze očekávat v roce 2013 takové růsty akcií jako v roce 2012. Indexy jsou podle něj velmi blízko maxim a mnoho prostoru pro růst akcií není: Na druhou stranu aktuálně ani neočekávám výrazné propady, ke kterým kromě našponované techniky prozatím není důvod. Nicméně musí se vyřešit 2 zásadní problémy: dluhový strop v USA a situace v Eurozóně. Pokud nebudou eskalovat tyto dva probíhající problémy, očekávám, že trhy letos zažijí spíše klidnější obchodování při mírném růstu, případně stagnaci, uvedl Menčík.

Zahraniční akcie?

Pokud chtějí investoři dosáhnout zajímavých výnosů, měli by obchodovat na zahraničních trzích: Omezit investice pouze na pražskou burzu je vhodné jen pro ty investory, kteří se chtějí vyhnout kurzovému riziku. Jinak ale zahraniční trhy oproti pražské burze nabízí mnoho výhod, zejména širší výběr obchodovaných titulů a větší likviditu. Optimální portfolio by podle něj mělo kromě domácích akcií zahrnovat také investice na vyspělých trzích (USA, Japonsko, západní Evropa) i na burzách v rozvíjejících se zemích, uvádí Němý.

David BrzekFio Banky také doporučuje diverzifikovat své investice i na zahraniční trhy. Pražská burza již ztratila (pokud ho kdy měla) svůj lesk. Domácí trh nabízí pouze omezené možnosti investování, objem obchodů v posledních letech klesá. Přes všechna negativa bych však domácí trh zcela nezavrhoval. Řada domácích titulů nabízí nadprůměrný dividendový výnos. Lepší znalost prostředí lze využít při aktivnějším obchodování s volatilními tituly, uvedl Brzek.

A vybírat akcie v Evropě nebo nakupovat ve Spojených státech? Nad Evropou bude nadále viset stín dluhové krize a nadále zde bude vládnout recese. Předpoklad MMF pro vývoj HDP v roce 2013 je pokles o 0,2 %. Přestože USA má své nezpochybnitelné problémy, doporučuji pro letošní rok nadvážit investice v USA proti těm v Evropě. Z Evropy bych nezapomínal na německý trh, kde tamní ekonomika přes problémy zůstává relativně silná a oživení bude přicházet nejdříve, dodává Brzek. 

Analytici se také shodují, že pokud chce investor dosáhnout zajímavých výnosů, měl by zamířit především na burzy rozvíjejících se zemí: Zajímavé trhy jsou z mého pohledu Čína a Brazílie. Participovat na vývoji těchto zemí lze například prostřednictvím indexové akcie BKF, myslí si Brzek.

Doporučení analytiků uvádíme v tabulce:

Zajímavé investice podle analytiků
Jméno, společnost Zajímavé akcie na pražské burze Akcie na amerických burzách
Josef Němý, Komerční Banka Pegas Nonwovens, Fortuna a ČEZ Apple, ConocoPhillip (podle doporučení analytiků ze Société Générale)
Tomáš Menčík, Cyrrus CETV, Komerční banka, Fortuna Delta Airlines, Google, Amazon
David Brzek, Fio Konzervativní: ČEZ, Telefonica
Rizikovější: AAA Auto, CME
Intel, Caterpillar

Zhodnocení

Analytici se shodli na akciích ČEZu a Fortuna. Společnost ČEZ však v současné době prochází složitým obdobím. V Albánii byla společnosti odebrána licence, škody se odhadují na přibližně 5 miliard korun. A zdá se, že podobný osud nejspíše postihne ČEZ také v Bulharsku. Čtěte více: ČEZ má další problémy. Možná přijde o další licenci

Pozitivní zprávou pro akcionáře ČEZu je však to, že nejspíše dojde ke garanci cen elektřiny z nových bloků Temelína. K tématu čtěte: Za garanci cen elektřiny domácnosti zaplatí a akcionáři ČEZ vydělají

Společnost Fortuna působí na vysoce konkurenčním trhu. Firma také přikročila ke zrušení manipulačního poplatku u sázení přes internet (poté co tak učinila konkurence), což může vést ke snížení příjmů z poplatků. Je také otázkou, zdali dojde k růstu objemu nových sázek, a to především v situaci, kdy ekonomika neporoste a reálné mzdy budou pro tento rok nejspíše stagnovat.

Na druhé straně se akcie Fortuny prodávají za přibližně 88 Kč, velké banky však jako férovou cenu uvádějí hodnotu kolem 110 Kč.

U zahraničních akcií shoda nepanuje, zajímavé jsou však akcie společnosti Apple nebo Intelu, které se prodávají přibližně za desetinásobek svého ročního zisku. Oproti tomu Amazon generuje nízké zisky a tržní hodnota je až 300násobně vyšší než je zisk společnosti, podle analytiků má však společnost vyhlídky k růstu. Další nadhodnocenou společností může být Google, který v posledních týdnech zaznamenal růst svých akcií až na 800 dolarů,  P/E ratio se však pohybuje na hodnotě 24.

Kupujete nyní akcie?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).