Hlavní navigace

Americkým akciím již odzvonilo

12. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Středeční zápis z posledního zasedání Fedu upřesnil rozhodování centrálních bankéřů ohledně budoucího nastavení úrokových sazeb, nicméně trhy zas takovým způsobem nepřekvapil.

 Je z něho patrné, že Rada guvernérů nemá jednotný názor ohledně načasování zpřísňování měnové politiky. V průměru jsou očekávání nastavena na druhou polovinu letošního roku, existují však názory, že by se měnové kohouty měly přitáhnout již v červnu, stejně tak až v příštím roce. A nutno podotknout, že poslední zveřejněné údaje, kterých jsme se dočkali po zasedání Fedu, nahrávají spíše tomu pozdějšímu. O to více budou podstatné statistiky o vývoji trhu práce za měsíce duben a květen. Pokud by se opakovalo zklamání z března, odložení zvýšení sazeb z června dále do budoucna by bylo na spadnutí.

Paradoxně horší data ze Spojených států tak mohou mít pozitivní dopad na akciové trhy právě z titulu pozdějšího zpřísňování měnové politiky. Očekávaná korekce by se tak z tohoto důvodu nemusela nakonec v letošním roce vůbec dostavit. Stěžejní bude v následujících týdnech výsledková sezóna. Predikce jsou nastaveny poměrně nízko poté, co se výhledy výrazně zhoršily u energetického sektoru kvůli propadu cen ropy, negativně působí posilující dolar a diskutabilní je i vliv nízkých cen pohonných hmot na spotřebitelskou poptávku, resp. akcie firem prodávající spotřební zboží.

skoleni_27_5

Ať nakonec výsledky překvapí nebo zklamou, v konečném důsledku je prostor pro dlouhodobý růst amerických akcií velmi omezený. Růst marží je zřejmě u konce, ocenění akcií je již vysoké a zvyšující se náklady na financování z titulu zvyšování úrokových sazeb a zpevňující dolar budou více a více tlačit na horší ziskovost firem. V horizontu dvou až tří let by tak měly americké akcie spíše stagnovat.

Pražská burza dnes ztratila pouhou desetinu procenta. Velkých změn tak index PX nedoznal ani z pohledu celého uplynulého týdne. Dnes se nejméně dařilo akciím Erste Group Bank, jejichž pokles o 1,6 % ale kompenzovaly menší zisky ostatních finančních titulů. Zajímavé bylo obchodování s akciemi telekomunikační společnosti O2, které dopoledne rostly o více než 2 %, nakonec ale zavřely v bezmála 1 % ztrátě.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).