Hlavní navigace

Americký trh práce zamotal trhům hlavu

Jan Čermák

Americký trh práce měl dát minulý pátek definitivní odpověď na to, zdali americká centrální banka rozhodne 18. září o tom, že oživení je na dobré cestě a tak je možné měnovou expanzi zpomalit.

Doba čtení: 1 minuta

Zveřejněné měsíční přírůstky nových pracovních míst však jednoznačnou odpověď na výše uvedenou otázku nedaly a to paradoxně nikoliv kvůli srpnovým datům, ale kvůli negativním revizím z předchozích měsíců. Ty totiž ukázaly na to, že oživení na trhu práce nebylo v létě tak robustní.

dan_z_prijmu

Na druhou stranu další pokles míry nezaměstnanosti (na 7,3 %) je spíše jestřábím argumentem a to bez ohledu na to, že byl vyvolán poklesem tzv. míry participace, neboli tím, jak část lidí zcela mizí z trhu. Tento v zásadě negativní trend, který je dán z převážné části demografickými (čti dlouhodobými) faktory, totiž činí a ještě řadu let bude činit trh práce napjatější.
Finanční trhy tak minimálně týden a půl budou žít v nejistotě, kterou může navíc umocňovat hrozba vojenského úderu v Sýrii. Je přitom otázkou, zdali představitelé budou chtít či lépe řečeno stihnou ještě před zasedáním Fedu svoji možnou strategii odkomunikovat. Z plánovaných vystoupení je před zasedáním Fedu na pořadu pouze jediná řeč (dnes večer o ekonomice promluví J. Williams z Fedu v San Francisku), takže pokud někdo nepromluví přímo v médiích, tak se trhy jasného signálu asi nedočkají.

Co však může znamenat to, že lidé z vedení Fedu udrží před zasedáním příští týden bobříka mlčení? Podle našeho názoru to bude spíše signál, že něco se chystá, neboli nějaká změna v měnové politice (ve smyslu omezení expanze) asi přijde.

Našli jste v článku chybu?