Hlavní navigace

Americký trh práce šlape lehce na brzdu, byť míra nezaměstnanosti dále klesá

8. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americký trh práce v pátek vyslal důležitý signál, který v podstatě jen potvrdil to, co již po celý týden naznačovala jiná makroekonomická data.

Americký trh práce v pátek vyslal důležitý signál, který v podstatě jen potvrdil to, co již po celý týden naznačovala jiná makroekonomická data. I americkou ekonomiku nakonec doběhla recese v západní Evropě a utažení fiskální politiky. Březnový přírůstek nových pracovních míst ve výši “pouhých” 88 tisíc je určitě zklamáním a nic na to nemění ani fakt, že míra nezaměstnanosti klesla na nová pětiletá minima (7,6 %). Propad míry nezaměstnanosti se totiž odehrál jen díky tomu, že klesá míra participace, neboli fakticky zásoba práceschopných lidí. Jinak řečeno vinou demografických faktorů, kdy silné poválečné ročníky odcházejí do důchodu, klesá počet lidí, kteří jsou k dispozici na trhu práce.

Účto_tip_změny21

Od trhu práce je nyní třeba přesunout pozornost k dnes začínající kvartální ziskové sezóně, neboť ta může určit ráz dění na akciových trzích a od jejího chování se může odvíjet chování trhů i s jinými aktivy. Zde je třeba říci, že očekávání trhů, pokud jde o růst zisků, se tentokrát drží hodně při zemi, neboť analytici počítají s tím, že zisky firem zastoupených v indexu S&P500 by měly meziročně vzrůst jen o 1,6 %. To je hodnota, která by se měla dát překonat. Na druhou stranu, i když skutečný růst zisků bude vyšší, firmy mohou investory dostatečně znervóznit tím, že se budou strachovat o to, jak se zisky budou vyvíjet v roce 2013.

Jinak kromě amerických dat a začínající ziskové sezóny nelze zapomínat i na dění v eurozóně, které bude tentokrát zajímavé kvůli situaci v Portugalsku. Zde ústavní soud zamítl některá restriktivní opatření, čímž naboural úsporný program dohody s Trojkou. Pokud se portugalská vláda chce vyhnout tomu, že bude muset vyjednávat o novém programu, bude muset rychle seškrtat letošní rozpočet o dodatečných 0,8 % HDP. To však nebude tak jednoduché, neboť portugalská ekonomika stále klesá a v zemi panuje 17ti procentní míra nezaměstnanosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).