Hlavní navigace

Americké obchodování se nedařilo

18. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si ranní komentář od analytika Tomáše Menčíka z Cyrrusu

Americké obchodování se neslo po celý den v záporných číslech. Důvodem je neustále nepřehledná situace v Evropě, zejména v Řecku a ve španělském bankovním sektoru, ale také ve 14:30 vyšla špatná data ohledně trhu práce. V USA v uplynulém týdnu mírně vzrostl oproti očekávání i oproti minulému týdnu počet obyvatel žádajících o podporu. Dobře nedopadla ani v 16:00 data o průmyslové aktivitě v oblasti Philadelphie a důležité předstihové ukazatele. Index S&P se tak dostal na 4-týdenní minima a uzavřel seanci o –1,51% níže. Nasdaq –2,10% a Dow Jones –1,24%.

Asijské indexy reagovaly negativně na stejné zprávy jako americké trhy a uzavřely obchodování výrazně v záporu. Německý index DAX klesá krátce po otevření o 0,9%.

Dlouho očekávané IPO je tady. Již dnes v 17:00 na americkém trhu NASDAQ začne obchodování s akciemi Facebooku s upisovací cenou 38 USD, což je na horní hranici upisovacího pásma 34 USD – 38 USD. Emitovaný objem tedy dosáhne 16 mld USD a počet vydaných akcií přesáhne 421,2 mil. ks. Celková hodnoty firmy tak bude 104 mld USD.

Ratingová agentura Moody´s snížila rating 16 španělským bankám, z nichž devíti o 3 stupně a u sedmi přidali navíc negativní výhled. Snížení ratingu se týkalo například Banco Santander a Banco Bilbao, které se řadí k největším bankám ve Španělsku. Důvodem je zejména velký podíl špatných aktiv napojených na nemovitosti a pokračující recese. Celkový podíl špatných aktiv ve španělských bankách je 8,2%, což je výrazný nárůst z 1% v roce 2007. Včerejší snížení ratingu se netýkalo pouze bank, ale i regionů. Čtyřem španělským regionům byl snížen rating kvůli vysokému zadlužení a nízké pravděpodobnosti dosažení rozpočtových cílů.

Snížení ratingu nezůstalo ušetřeno ani Řecko, tentokráte od ratingové agentury Fitch. Snížení je o 1 stupeň z B- na CCC a odráží zvýšené riziko, že Řecko vystoupí z EZ a nebude schopno splatit své dluhy. Agentura odchod Řecka z EZ po nových volbách označuje jako pravděpodobný. V Řecku také začínají vycházet prognózy výsledků voleb, které se uskuteční 17.6. Aktuálně to vypadá tak, že proevropské strany by mohly sestavit většinovou koalici. Nicméně času do voleb je ještě dost a prognózy se jistě budou měnit.

DNES OČEKÁVÁME:

Dnes neočekáváme žádná důležitá makrodata. Snad jen v 10:00 zveřejní španělská centrální banka data o objemu špatných půjček v bankovním sektoru.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).