Hlavní navigace

Americké indexy na historických maximech

13. 7. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Průmyslový index Dow Jones se včera připojil k indexu S&P 500 a dosáhl na své nové historické maximum.

ČEZ zahájil mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku.

Organizace dTest žaluje O2 za změny podmínek u datových tarifů.

Západoevropské akcie by měly seanci zahájit mírným poklesem.

Dnešek nebude ve Spojených státech na makrodata příliš zajímavý, ale večer se dočkáme Béžové knihy americké centrální banky. V Evropě bude zveřejněna průmyslová výroba za celou eurozónu a francouzské spotřebitelské ceny.

V USA i Evropě zveřejní výsledky hospodaření celá řada menších firem.

Obchodování na zámořských trzích

Průmyslový index Dow Jones se včera připojil k indexu S&P 500 a dosáhl na své nové historické maximum. Oba dva zakončily úterní seanci o 0,7 % výše, stejné zisky si odnesl i technologický Nasdaq. Růstu akciových trhů pomohly především energetické a komoditní firmy, které těžily z rostoucích cen ropy a výsledků hliníkárny Alcoa.

Růst většiny akciových trhů pokračoval i během dnešního nočního obchodování v Asii. Zisky dosahovaly úrovní do jednoho procenta, nejvíce se dařilo japonským nebo jihokorejským.

ČEZ

ČEZ zahájil mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku poté, co bulharské úřady po celé řadě zásahů poškodily podnikání společnosti. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů eur. ČEZ již v listopadu 2015 zaslal bulharské vládě formální předžalobní výzvu, ve které žádal o vyřešení sporu smírčí cestou a vyhradil si právo zahájit investiční arbitráž. Bulharská strana možnost řešení sporu smírčí cestou během této doby nevyužila.

skoleni_29_6

V minulosti vedl ČEZ podobný spor s Albánii, který byl nakonec ukončen narovnáním a společnost tak získala 2,75 mld. CZK. Včerejšní zprávu vnímáme prozatím neutrálně, ale spor budeme nadále sledovat. Pokud by se ČEZ podařilo získat odškodné, představovalo by to impuls pro růst ceny akcií.

O2

Spotřebitelská organizace dTest podala žalobu na O2 kvůli změnám podmínek u datových tarifů. Telekomunikační operátor nebude od poloviny července klientům, kteří vyčerpají datový limit, zpomalovat mobilní připojení, ale bez přikoupení dat je od internetu hned odpojí. Zprávu nevnímáme jako zásadní pro cenu akcií.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).