Hlavní navigace

Americké indexy mírně přidaly

Josef Němý

Na amerických akciových trzích se naposledy obchodovalo na Silvestra a hlavní indexy přidaly téměř 0,5 %. Pro americké akcie tak rok 2013 přinesl nejsilnější růst za posledních více než 15 let.

Doba čtení: 2 minuty

Bulharský energetický regulační úřad opět snížil ceny elektřiny

Evropské burzy by měly vstoupit do roku 2014 růstem

Pražská burza za rok 2013 klesla o 4,8 %. Nejúspěšnější emisí byly s bezmála 40% ziskem akcie Fortuny, nejztrátovějším titulem bylo NWR (-75,7 %).

Pro hlavní světové akciové indexy byl rok 2013 o poznání příznivější. Západoevropský Stoxx 600 nakonec vzrostl o 17 %, americký S&P 500 skoro o 30 % a japonský Nikkei 225 dokonce téměř o 57 %.

Obchodování na zámořských trzích

Na amerických akciových trzích se naposledy obchodovalo na Silvestra a hlavní indexy přidaly téměř 0,5 %. Pro americké akcie tak rok 2013 přinesl nejsilnější růst za posledních více než 15 let.

Noční obchodování na většině asijských trhů přineslo pokles v reakci na mírně horší než očekávané údaje z čínského průmyslu. Rostoucí protivládní protesty dále srazily o 2,5 % thajský akciový index. Nedařilo se také jihokorejským automobilkám Hyundai a Kia, které by měly letos zažít nejslabší růst prodejů o roku 2006. Díky posílení cen zlata nebo železné rudy naopak přidala většina velkých těžebních společností.

ČEZ

Bulharský energetický regulační úřad k 1. lednu opět snížil ceny elektřiny pro domácnosti a průmyslové odběratele a zároveň omezil částku, kterou distributoři elektřiny mohou účtovat zákazníkům za ztráty při přenosu elektrické energie. Nízký tarif pro domácnosti (tzv. noční proud) se snížil zhruba o 10 %, denní tarif klesl průměrně o 1 %. ČEZ údajně zváží odvolání proti tomuto rozhodnutí regulátora.

Zpráva je jen mírně negativní pro akcie ČEZ, protože distribuce elektřiny v Bulharsku se letos na zisku EBITDA celé skupiny ČEZ podílela pouze zhruba 1,5 %. Aktuální snížení cen by navíc v celkovém výsledku mohlo mít o něco menší dopad než předchozí snižování během roku 2013 (v březnu průměrně o 7 % a v červenci o 5 %).

dan_z_prijmu

ČEZ

Deník E15 informoval, že nová plynová elektrárna ČEZ v Počeradech měla začít vyrábět elektřinu již v prosinci, místo toho se ale provoz zastaví. Důvodem jsou nízké ceny elektřiny a ztrátovost výroby v plynových elektrárnách.

Tyto informace nejsou nikterak překvapivé, protože ČEZ již dříve během roku 2013 přiznal, že Počerady budou sloužit jen jako záložní zdroj. Zpráva by proto neměla mít vliv na cenu akcií.  

Našli jste v článku chybu?