Hlavní navigace

Americká soukromá spotřeba potvrdí slušný růst

2. 8. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Kurz hlavního měnového páru včera vykázal pouze minimální pohyb, když se držel velmi blízko hladiny 1,117 USD/EUR.

Zprávy a události

Ve Spojených státech se snížil index ISM z 53,2 bodu na 52,6 bodu (trh 53 bodů). PMI nedoznal žádnou revizi a v červenci vykázal 52,9 bodu. Výdaje na stavební práce v červnu klesly o 0,6 % m/m (trh +0,5 %).

PMI z průmyslu v eurozóně byl revidován o jednu desetinu bodu nahoru na 52 body. • Stejný indikátor v Německu byl také revidován o desetinu bodu výše na 53,8 bodu. • Ve Francii zůstal PMI z průmyslu beze změny. Analytici žádnou revizi neočekávali.

Bilance českého rozpočtu za prvních sedm měsíců letošního roku vykázala přebytek ve výši 75,6 mld. CZK. Český PMI z průmyslu se v červenci nečekaně propadnul na 49,3 bodu, zatímco trh očekával růst na 52,5 bodu. • Pohoršil si i stejný index v Polsku, který ztratil na 50,3 bodu (trh 51,6 bodu). • Naopak posílil maďarský PMI, který přidal na 53,9, zatímco analytici očekávali pouze mírný růst na 51,3 bodu.

Předstihové indikátory naznačují růst na obou březích Atlantiku

Kurz hlavního měnového páru včera vykázal pouze minimální pohyb, když se držel velmi blízko hladiny 1,117 USD/EUR. Kurz tak nereagoval na zveřejnění amerického indexu ISM z průmyslu ani na revizi indikátorů PMI.

PMI ze zemí eurozóny potvrdily svou červencovou ztrátu ve všech velkých zemích kromě Francie. Nicméně i tento výsledek je v souladu s mírně stoupající investiční aktivitou a celkovým růstem HDP ve výši 0,3 % q/q. Americký ISM se i přes svůj pokles v červenci také drží relativně vysoko a podobně jako evropské PMI ukazuje na další růst amerického průmyslového sektoru.

Dnes bude hlavní pozornost směřovat do Spojených států. Statistky by měly ukázat na další růst příjmů domácností i jejich výdajů za červen. Zveřejněn by měl být i cenový deflátor spotřeby a její jádrové složky za stejný měsíc. Ekonomové SG nečekají v dnešních číslech žádné překvapení i proto, že v rámci HDP byly již zveřejněny údaje za celé druhé čtvrtletí.

Dnešní obchodování eura proti dolaru by tak mělo pokračovat spíše v prázdninovém duchu bez větších výkyvů.

Český PMI se propadnul pod padesátibodovou hranici

Kurz domácí měny se včera posunul přibližně o haléř směrem ke kurzovému závazku. I v dnešních ranních hodinách se česká měna obchoduje blízko úrovně 27,025 CZK/EUR. Bez výraznějšího trendu a tedy i bez výraznější reakce na zveřejněné PMI z průmyslu se včera obchodovaly i polský zlotý a maďarský forint. Polská měna se drží blízko úrovně 4,36 PLN/EUR, zatímco kurz forintu se obchoduje těsně pod hladinou 311 HUF/EUR.

Nálada v průmyslovém sektoru měřená indikátorem PMI se ve středoevropském regionu vydala různými směry. Český index se propadnul z 51,8 bodu pod padesáti bodovou hranici na 49,3 bodu. Pod padesáti body se český PMI nacházel naposledy v dubnu 2013. K propadu v červenci došlo nejen v oblasti produkce, ale i v oblasti nových zakázek. I nových míst se v průmyslu v červenci vytvořilo méně. Růst průmyslové výroby byl v posledních měsících tažen zejména automobilovým sektorem. Ostatní obory si tak dobře nevedly. Pro letošní rok očekáváme v průmyslu pouze velmi mírný růst. I v Polsku si PMI z průmyslu pohoršil, ale zaznamenal pouze propad o 1,3 bodu a udržel se tak nad padesátibodovou hranicí. Naopak v Maďarsku se nálada výrazně zlepšila, když PMI vyskočil z 51,3 bodu na 53,9 bodu.

skoleni_7_4

Státní rozpočet uzavřel ke konci července ve vysokém přebytku 75,6 mld. CZK. Za dobrým výsledkem stojí do velké míry nárůst příjmů, zejména z daní a ze sociálního pojištění. Na výdajové straně se projevuje pokles investiční aktivity státu. Včerejší statistika naznačuje, že výsledek za celý rok by mohl být lepší než námi předpokládaný deficit ve výši 35 mld. CZK.

Česká swapová křivka včera na svém dlouhém konci poklesla o jeden bod.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).