Hlavní navigace

Akciovým trhům se nedaří

21. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po velmi nepříznivé bilanci akciových trhů v uplynulém týdnu se zdá, že nálada investorů není o mnoho optimističtější ani na začátku tohoto týdne.

Po velmi nepříznivé bilanci akciových trhů v uplynulém týdnu se zdá, že nálada investorů není o mnoho optimističtější ani na začátku tohoto týdne. Událostí konce minulého týdne bylo nepochybně v USA zahájení obchodování s akciemi Facebook. To bylo nakonec po technických problémech odstartováno kolem půl šesté odpoledne našeho času. 

Po úvodní rally, během níž akcie Facebooku vzrostly až na 45 USD/akcii (tj. 18,4% nad upisovací cenu), se velmi rychle začali objevovat prodejci, kteří postupně stáhli cenu akcií FB zpět na upisovací cenu 38 USD a nebýt intervencí upisujících investičních bank, zřejmě by skončily i pod touto hranicí.

Asijské obchodování bylo o něco optimističtější, především díky čínskému premiérovi, který naznačil, že díky nižším inflačním tlakům má čínská vláda zvětšený prostor pro fiskální stimulaci zpomalující ekonomiky. V Evropě dnes nicméně začínáme nepřesvědčivě, německý index DAX začíná –0,2%. 

Jedním z důvodů je další negativní revize loňského rozpočtového schodku ve Španělsku. Poté, co byl revidován původní 8% schodek na 8,5%, nyní došlo k další revizi na 8,9%. Cíl pro letošní rok zůstává sice nezměněný, ale důvěra investorů ve schopnost politiků v zemích PIIGS snižovat schodky a reportovat poctivá čísla, se opět snížila. 

Společnost AAA Auto dnes překvapivě reportovala své hospodářské výsledky za 1Q 2012. Jak již dříve zveřejněné prodeje vozů naznačovaly (12 175 ks, +10,2 % YoY), jednalo se o další silné čtvrtletí. Tržby meziročně vzrostly o 21,6 % na 76,95 mil. EUR, hrubý zisk o 42 % na 20 mil. EUR a EBIT o 77 % na 4,1 mil. EUR. 

Do výsledků tak příznivě promlouvá vyšší důraz na nákladovou a provozní efektivitu, nově otevřené pobočky i výrazně navýšené využívání finančních služeb zákazníky. Zejména vyšší penetrace finančních služeb stála za zvýšenou hrubou ziskovou marží. Ta dosáhla 26,2 % a překonala tak průměrnou hrubou ziskovou marži ve výši 25,9 % za rok 2011. Nicméně mezikvartálně se mírně snížila kvůli vyšším nákladům na prodávané vozy. Celkově dnes zveřejněné výsledky skupiny hodnotíme mírně pozitivně.  (Jiří Šimara)

DNES OČEKÁVÁME:

Dnes bude v eurozóně zveřejněna stavební výroba za březen (11:00), v USA nás čeká pouze index ekonomický aktivity Chicago Fed (14:30). Německo (11:30) a Francie (15:00) budou prodávat pokladniční poukázky, Belgie (12:00) dluhopisy. Nečekají nás již žádné podstatné korporátní výsledky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).