Hlavní navigace

Akciové burzy dále padají

12. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Akciové burzy dnes míří opět dolů. Evropský Euro Stoxx 600 klesá v závěru dne o 0,8 %, když k zemi ho posílají všechny sektory.

Nejhlubší ztráty zaznamenávají finanční a technologické tituly, relativně nejlépe se daří síťovým odvětvím, jejichž ceny akcií se pohybují v blízkosti včerejšího závěru. Hlavní index se dnes nachází na úrovních, kde se naposledy pohyboval před dvěma měsíci. Americké burzy dnes otevřely rovněž v červených číslech. Zveřejněné makroekonomické údaje z USA trhy výrazněji neovlivnily, když pozitivní překvapení z maloobchodních tržeb zastřelo zklamání z počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Účto_tip_změny21

Tuzemskému trhu se v závěru čtvrteční seance „daří“ podobně jako evropským protějškům. PX index odepisuje zhruba sedm desetin procenta. Hlavním poraženým jsou akcie developera Orco, kterým nesvědčí vyostřený boj o akcionářskou strukturu mezi americkými fondy Kingstown a Alchemy a na druhé straně nejsilnějším akcionářem Radovanem Vítkem. Zástupci fondu Kingstown se dnes v otevřeném dopise obrátili na další akcionáře s tím, že kroky generálního ředitele J. F. Otta a R. Vítka jsou nevýhodné pro další akcionáře. Skupina Orco je dle fondu obětí kampaně, která umožní R. Vítkovi z pozice menšinového akcionáře ovládnout celou skupinu, což povede k vyvádění aktiv mimo kontrolu OPG a ke snížení tržních cen akcií na úroveň, která bude výhodná pro budoucí vykoupení dalších podílů. Vítězem dnešního dne se staly akcie rakouské pojišťovny VIG, které si polepšily o 1,3 %.

Nováčkem na pražské burze by se mohly stát akcie skupiny Pivovary Lobkowicz, pod kterou spadá sedm regionálních pivovarů v České republice. Emise by měla být přijata k obchodování na trhu Start. Dle generálního ředitele Zdeňka Radila začala o emisi akcií společnost uvažovat díky poptávce ze strany lokálních investorů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).