Hlavní navigace

Akcie vs. měnová politika ECB. Co dál?

13. 10. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
ECB bude postupně snižovat měsíční nákupy dluhopisů o 10 mil. eur před tím, než program kvantitativního uvolňování zcela opustí. Co by v takovém případě měl mít na paměti akciový investor?

Bloomberg v minulém týdnu informoval o tom, že ECB bude postupně snižovat měsíční nákupy dluhopisů o 10 mil. EUR před tím, než program kvantitativního uvolňování zcela opustí. Jde tak o podobnou praxi jako v případě americké centrální banky. Přitom však Rada guvernérů ECB nevylučuje prodloužení tohoto opatření za horizont avizovaného konce v březnu příštího roku.

Akciový investor by v takovém případě měl mít na paměti hned několik věcí. Ač měnová politika zůstane nadále uvolněná, stimuly do ekonomiky budou stále slabší a slabší, což se mimo jiné promítne i do rostoucího sklonu výnosové křivky. To je scénář, který je obecně pro akcie nepříznivý zejména z pohledu oceňovacích modelů a rostoucí dluhové služby firem. Zkušenosti z levého břehu Atlantiku nám radí se v období šesti měsíců po začátku snižování objemu nakupovaných aktiv vyhýbat především sektorům utilit, telekomunikací nebo realitních developerů kvůli jejich relativně vysokému zadlužení.

skoleni_29_6

Na své by si naopak měli přijít zájemci o finanční tituly, a to především pojišťovny. Mezi vítězi bychom měli nalézt také sektory, které jsou relativně nezadlužené či disponují přímo čistou hotovostí. Takovými jsou například technologie.

Z pohledu velikosti tržní kapitalizace je uvolněná měnová politika atraktivní především pro malé společnosti. Vzhledem k tomu, že utahování měnových kohoutů v nejbližších kvartálech, popř. letech nečekáme, mělo by současné prostředí nahrávat více firmám s nižší tržní kapitalizací.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).