Hlavní navigace

Akcie vs. měnová politika ECB. Co dál?

Autor: Shutterstock
Miroslav Frayer

ECB bude postupně snižovat měsíční nákupy dluhopisů o 10 mil. eur před tím, než program kvantitativního uvolňování zcela opustí. Co by v takovém případě měl mít na paměti akciový investor?

Bloomberg v minulém týdnu informoval o tom, že ECB bude postupně snižovat měsíční nákupy dluhopisů o 10 mil. EUR před tím, než program kvantitativního uvolňování zcela opustí. Jde tak o podobnou praxi jako v případě americké centrální banky. Přitom však Rada guvernérů ECB nevylučuje prodloužení tohoto opatření za horizont avizovaného konce v březnu příštího roku.

Akciový investor by v takovém případě měl mít na paměti hned několik věcí. Ač měnová politika zůstane nadále uvolněná, stimuly do ekonomiky budou stále slabší a slabší, což se mimo jiné promítne i do rostoucího sklonu výnosové křivky. To je scénář, který je obecně pro akcie nepříznivý zejména z pohledu oceňovacích modelů a rostoucí dluhové služby firem. Zkušenosti z levého břehu Atlantiku nám radí se v období šesti měsíců po začátku snižování objemu nakupovaných aktiv vyhýbat především sektorům utilit, telekomunikací nebo realitních developerů kvůli jejich relativně vysokému zadlužení.

cestovko

Na své by si naopak měli přijít zájemci o finanční tituly, a to především pojišťovny. Mezi vítězi bychom měli nalézt také sektory, které jsou relativně nezadlužené či disponují přímo čistou hotovostí. Takovými jsou například technologie.

Z pohledu velikosti tržní kapitalizace je uvolněná měnová politika atraktivní především pro malé společnosti. Vzhledem k tomu, že utahování měnových kohoutů v nejbližších kvartálech, popř. letech nečekáme, mělo by současné prostředí nahrávat více firmám s nižší tržní kapitalizací.

Našli jste v článku chybu?