Hlavní navigace

Akcie lehce ztrácely

Petr Bártek

Včera americké akciové indexy lehce ztrácely (S&P 500 –0,32 %, Nasdaq –0,20 %), k čemuž pravděpodobně přispívají množící se názory, že Fed začne omezovat kvantitativní uvolňování už na příštím zasedání (17.-18. prosince)

Doba čtení: 2 minuty

Listopadový index podnikatelské nálady mezi malými firmami v souladu s očekáváním klesl z pětiletého maxima. Opět se dařilo akciím sociálních sítí a akcie Twitteru dosáhly nového maxima 51,99 $. I tak ale vnímáme aktuální ocenění Twitteru jako extrémně vysoké, i ve srovnání s akciemi Facebooku a LinkedIn. Například akcie Twitteru se obchodují na 26,5násobku odhadovaných tržeb v příštím roce, zatímco LinkedIn a Facebook na12–13násobku. Americká vláda včera prodala svůj zbývající podíl v automobilce General Motors a naplnila tak svůj výhled, že tento krokudělá do konce letošního roku. Trhy zaujala i zpráva, že v GM stávajícího šéfa nahradí Mary Barra, první žena, která povede světovou automobilku. Asijské akciové indexy ztrácely (Nikkei 225 –0,62 %, Hang Seng –1,48 %). V rámci indexu Nikkei se relativně nejlépe dařilo telekomunikačnímu sektoru a naopak relativně nejhůře technologickému sektoru. Evropské akciové indexy zahájily lehce v mínusu.Naopak index pražské burzy otevřel lehce v plusu, když se daří akciím Komerční banky, které v posledních dnech ztrácely. MartinKrajhanzl (analytik)

Podle koaličních jednání by se daně zatím zvyšovat neměly

Podle ranních zpráv se 3 strany rýsující se koalice dohodly na koaličním programu a veřejnosti svou dohodu představí v pátek. PředsedaČSSD, Bohuslav Sobotka, řekl, že se strany dohodly nezvýšit daně. ANO včera šlo do jednání s návrhem, aby nová vláda měla 2 rokyna nalezení úspor, kterými pak zaplatí priority koalice. Jinak by došlo ke zvýšení daní od roku 2016. Předseda ČSSD také řekl, že sektorová daň je stále v budoucnosti možná.Celkově se jedná o mírně pozitivní zprávu pro sektory, kterých by se plánovaná sektorová daň týkala (tzn. především banky, energetické a telekomunikační společnosti). Václav Kmínek (analytik)

PM ČR: Zdanění v souladu s odhady

dan_z_prijmu

Ceny cigaret by se příští rok měly zvýšit o 2 Kč na krabičku. Důvodem je harmonizace spotřební daně v EU. Další zvýšení asi může přijít během následujícího roku, pokud bude EU přísná a bude po ČR vyžadovat vyrovnání měnového vývoje od 1. října tohoto roku (MFDnes, FS). Zátěžové testy ČNB ukázaly větší odolnos tČNB opět provedla své pravidelné půlroční zátěžové testy. Ve srovnání s červnem 2013 vykázal bankovní sektor v základním scénářivětší odolnost. K tomu přispěla vyšší základní kapitalizace (17,3 % ke konci září 2013) a také příznivější vývoj reálné ekonomiky. Za scénáře pokračující recese by se ukazatel celkové kapitálové přiměřenosti snížil na 14 %). Deset bank s 11% podílem na celkových aktivech by za tohoto scénáře mělo nedostatečnou kapitálovou přiměřenost (musely by navýšit kapitál o 10 mld. Kč, tzn. přibližně 0,3 %HDP). Celkově zátěžové testy ukázaly velmi dobrou kapitalizaci českého bankovního sektoru.Hlavní akcionář Orca: firma bez navýšení kapitálu zbankrotujeRadovan Vítek, hlavní akcionář Orca, se snaží bránit své plánované kapitálové navýšení v Orcu Germany, které bylo nedávno soudem v Lucembursku zablokováno. Také dodal, že Orco má asi 300 mil. € dluhu po splatnosti a zbankrotuje bez navýšení kapitálu. Kapitálovénavýšení skrze mateřskou společnost (Orco) proto není uskutečnitelné a jedinou možností je navýšení kapitálu skrze Orco Germany(Bloomberg).I když navýšení kapitálu na úrovni dceřiné společnosti může dávat smysl, nemá smysl pro akcionáře mateřského Orca – Vítek navrhl

kapitálové navýšení výrazně pod 0,5násobkem P/NAV Orco Property Group. Josef Novotný (analytik) +420 224 99

Našli jste v článku chybu?