Hlavní navigace

Akcie jsou pod tlakem

24. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Akciové trhy jsou v posledních dnech pod výprodejovým tlakem, největším od letních měsíců. Hlavní příčinou je neuspokojivý průběh výsledkové sezóny v USA

Akciové trhy jsou v posledních dnech pod výprodejovým tlakem, největším od letních měsíců. Hlavní příčinou je neuspokojivý průběh výsledkové sezóny v USA. Výsledky za třetí kvartál má za sebou necelá třetina firem z indexu S&P 500 a pouze 40% z nich dokázalo překonat odhadu analytiků na úrovni tržeb. Výhledy zvláště průmyslových a technologických firem nejsou vesměs pozitivní a investoři reagují změnou očekávání budoucích zisků.

Facebook včera reportoval své výsledky za 3Q, které dopadly nad očekávání dobře. Zejména zazářil tržbami z mobilní reklamy, které dosáhly 150 mil. USD v porovnání s 10 mil. ve 2. čtvrtletí. Příjmy z mobilní reklamy tvoří již 14% všech reklamních příjmů. Zisk na akcii ve výši 12c také překonal odhady, které byly na úrovni 11c. Management během tiskové konference ujišťoval analytiky, že v mobilní reklamě je velký potenciál a že jeho síla je velmi podceňována. Zveřejněné výsledky dodaly investorům víru, že vedení našlo recept na to, jak generovat tržby z mobilního segmentu. Tam se totiž nachází 60% všech uživatelů Facebooku. Akcie po trhu posílily o 13%. (Tomáš Menčík)

Apple včera večer zveřejnil svůj nový produkt, kterým je tablet iPad mini. Tímto přístrojem se firma snaží reagovat na konkurenci, která začíná být na trhu s tablety velmi aktivní a vzhledem k nižším cenám i atraktivní. Že bude nový malý iPad splňovat všechny technické, kvalitativní i vzhledové standardy se čekalo, nejistota ale panovala ohledně ceny. Tu Apple nastavil na 329 USD až 659 USD, což spustilo spekulace, jestli firma nenechává konkurenci až moc prostoru na trhu. Tablety firem jako Amazon či Google začínají na ceně 200 USD. I přes tento hendikep ale analytici očekávají prodej 10 mil. kusů do konce roku. Do obchodů se iPad mini dostane v listopadu. Negativní reakce na sebe proto nenechala dlouho čekat a akcie se propadly o 3,3%. (Tomáš Menčík)

skoleni_13_10

Výsledky reportoval také SAP. Pozitivní zprávou jsou jednak lepší tržby za 3Q, ale také zvýšení výhledů na celý letošní rok. Důvodem lepších výsledků v uplynulém čtvrtletí je zejména prodej softwarových licencí, které dosáhly 1,03 mld. EUR, což je více než odhady 980 mil. EUR. Celkové tržby pak dosáhly 3,97 mld. EUR v porovnání s očekáváním 3,4 mld. EUR. Pozitivně do výsledků přispěly také tržby dceřiných firem Ariba a SuccessFactors. (Tomáš Menčík)

Dnes očekáváme:

  • V Německu bude zveřejněno předběžné číslo říjnového indexu PMI v průmyslu a ve službách (9:30), to stejné nás čeká i za celou eurozónu (10:00). V Německu ještě index ekonomického sentimentu Ifo (10:00).
  • Předběžné PMI v průmyslu bude zveřejněno také v USA (14:58), později se přidají statistiky z nemovitostního trhu – prodeje nových domů za září (16:00) a především výsledky zasedání měnového výboru Fedu (20:15).
  • Na dluhopisovém trhu v Evropě bude Německo prodávat desetileté bondy za 4 mld. EUR (11.30).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).