Hlavní navigace

A jak si vede ČEZ?

25. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V otázce koupi podílu ve Slovenských elektrárnách od italského Enelu se objevují nové varianty. Jednou z nich je, že slovenská vláda, která má předkupní právo na 66% podíl, by koupila 17 % prodávaného balíku, a tím by měla těsnou většinu ve společnosti.

Hlavní události

V otázce prodeje Slovenských elektráren se objevují nové varianty.

Evropské akcie by měly vstoupit do dnešního obchodování smíšeně.

Ze Spojených států se dnes dočkáme některých předstihových indikátorů, objednávek zboží a tradičních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V eurozóně bude zveřejněn měnový přehled.

Société Générale zvýšila doporučení na koupit pro britského producenta mléčných výrobků Dairy Crest Group a španělského výrobce a distributora elektřiny Endesa. Nově začala pokrývat akcie polského železničního přepravce PKP Cargo, a to rovněž s nákupním doporučením.

Obchodování na zámořských trzích

Po vlažném začátku si nakonec včera americké akcie připsaly poměrně slušné zisky. S&P 500 vzrostl o 0,8 %, Dow Jones o 0,9 % a technologický Nasdaq dokonce o 1,0 %. Včera byly zveřejněny prodeje nových domů, které předčily i ty nejoptimističtější odhady. Bezprostřední reakce na čísla byla prakticky nulová, nicméně podporu pro akciové trhy vytvořily. Akcie se tak otřepaly z třídenního poklesu a zamířily opět vzhůru. Nejvíce si polepšily zdravotnické firmy a obchodní řetězce. Jediným sektorem, který zisky odepsal, byla síťová odvětví.

Japonské akcie během dnešního obchodování zaznamenaly výrazné zisky (+1,3 %), když hlavním motorem je oslabují jen. V mírných ziscích končí dnešní seanci i například čínské akcie. Naopak ztrácejí tituly v Hong Kongu nebo Jižní Korey.

skoleni_27_5

ČEZ

V otázce koupi podílu ve Slovenských elektrárnách od italského Enelu se objevují nové varianty. Jednou z nich je, že slovenská vláda, která má předkupní právo na 66% podíl, by koupila 17 % prodávaného balíku, a tím by měla těsnou většinu ve společnosti. Zbytek by pak mohl koupit ČEZ. Šéf elektrárenské společnosti prozatím uvedl, že danou situaci analyzují. I pro Slovensko ale není zatím vše jasné a bude především záležet na ceně a získaném podílu. Odhady se nyní pohybují mezi 1 až 2 mld. EUR, kdy cenu zvyšuje zejména dlouhodobý potenciál využití více než třiceti vodních ploch ve vlastnictví elektráren, na druhou stranu ji sráží investice na dostavbu jaderné elektrárny v Mochovcích. Nesmíme však zapomínat i na možné další kupce. Dalším zájemcem je EPH, který však podle jeho mluvčího zatím žádné oficiální rozhovory nevede. Spekuluje se i o Číňanech, případně Rusech, jejichž šance jsou však nyní velmi omezené kvůli politickému napětí mezi EU a Ruskem.

Situaci budeme nadále sledovat. V naší analýze prozatím s koupí Slovenských elektráren neuvažujeme a akcie momentálně doporučujeme držet s cílovou cenou na 635 Kč. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).